Ekonominių vertinimų rodiklis 2010 m. lapkričio mėn. sumažėjo

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2010-11-30 11:14 Komentarai: (0)
Statistikos departamentas praneša, kad ekonominių vertinimų rodiklis 2010 m. lapkričio mėn. buvo minus 7 procentai ir, palyginti su spalio mėn., sumažėjo 1 procentiniu punktu. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis nepasikeitė. Pramonės pasitikėjimo rodiklis, palyginti su praėjusiu mėnesiu, sumažėjo 1 procentiniu punktu, statybos pasitikėjimo rodiklis – 9 procentiniais punktais, mažmeninės prekybos – 2 procentiniais punktais, paslaugų sektoriaus – 1 procentiniu punktu.

Palyginti su 2009 m. lapkričio mėn., ekonominių vertinimų rodiklis padidėjo 24 procentiniais punktais. Pramonės pasitikėjimo rodiklis padidėjo 20 procentinių punktų, paslaugų sektoriaus – 23, statybos – 32, vartotojų – 25 procentiniais punktais, mažmeninės prekybos – 41 procentiniu punktu.

2010 m. lapkričio mėn. pramonės įmonių apklausos rezultatai parodė, kad verslo tendencijos pramonėje mažai keitėsi. Produkcijos gamybos apimtis per praėjusius mėnesius didėjo: gamybos padidėjimą nurodė 39 procentai, sumažėjimą – 20 procentų apklaustųjų (spalio mėn. – atitinkamai 29 ir 17 proc.). Tačiau gamybos prognozė artimiausiems mėnesiams blogesnė: 23 procentai įmonių vadovų numato gamybą didėsiant, 31 procentas – mažėsiant (prieš mėnesį – atitinkamai 25 ir 30 proc.). Be to, mažiau įmonių vadovų prognozuoja gamybos eksporto didėjimą: 14 procentų apklaustų įmonių vadovų prognozuoja gamybos eksporto didėjimą (prieš mėnesį – 23 proc.), 20 procentų – mažėjimą. Artimiausiais mėnesiais dauguma (74 proc.) apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus keisti neketina, 21 procentas – žada mažinti. Daugiausia darbuotojų ketinama mažinti chemijos produktų ir statybinių medžiagų g! amybos įmonėse. Kainų didėjimą pramonėje artimiausiu metu prognozuoja 23 procentai įmonių vadovų, 72 procentai teigia, kad kainos nesikeis.

Pasak įmonių vadovų, pramonės įmonių produkcijos gamybą, kaip ir ankstesniais mėnesiais, riboja nepakankama paklausa (nurodė 59 proc. įmonių) ir finansiniai sunkumai (27 proc.). 19 procentų įmonių vadovų teigė, kad jų gamybinei veiklai netrukdo niekas.

Statybos sektoriuje verslo tendencijos, palyginti su praėjusiu mėnesiu, pablogėjo. Statybos įmonių vadovų teigimu, lapkričio mėn. darbų mastas padidėjo, tačiau mažiau nei spalio mėn. – didėjimą nurodė 23 procentai įmonių vadovų, o mažėjimą – 16 procentų (prieš mėnesį – atitinkamai 41 ir 14 proc.). Dauguma (64 proc.) apklaustų įmonių vadovų teigė, kad statybos darbų paklausa yra nepakankama. Taip pat blogesnė statybos darbų užsakymų bei darbuotojų skaičiaus prognozė, kurią iš dalies lemia ir sezoniškumas. Artimiausiems mėnesiams statybos darbų užsakymų daugėjimą prognozavo 7 procentai apklaustų įmonių vadovų, mažėjimą – 44 procentai (prieš mėnesį – atitinkamai 9 ir 42 proc.). Mažinti darbuotojų skaičių žada 37 procentai apklaustų įmonių vadovų, didinti – 7 procentai.

Daugumos įmonių vadovų teigimu, svarbiausi statybos veiklą ribojantys veiksniai šiuo metu yra nepakankama paklausa (nurodė 57 proc. įmonių) ir finansiniai sunkumai (43 proc.). 9 procentai įmonių vadovų teigė, kad jų veiklai netrukdo niekas.

Lapkričio mėn. mažmeninės prekybos įmonių apklausos rezultatai parodė, kad verslo tendencijos, palyginti su praėjusiu mėnesiu, šiek tiek suprastėjo. Daugiau įmonių teigė, kad prekių apyvarta sumažėjo: sumažėjimą nurodė 38 procentai įmonių, prieš mėnesį – 32 procentai. Taip pat šiek tiek daugiau (13 proc.) prekybos įmonių lapkričio mėn. savo ekonominę būklę vertino blogai (prieš mėnesį – 7 proc.), gerai ją vertino 9 procentai įmonių vadovų (prieš mėnesį – 8 proc.). Tačiau prekybos įmonių ekonominės būklės prognozė artimiausiems mėnesiams šiek tiek optimistiškesnė: 16 procentų įmonių vadovų teigė, kad jų įmonės ekonominė būklė pagerės (prieš mėnesį – 10 proc.), 11 procentų – kad pablogės (prieš mėnesį – taip pat 11 proc.). Dalis didžiųjų prekybos tinklų žada priimti naujų darbuotojų, o dauguma (85 proc.) visų kitų įmonių darbuotojų skaičiaus keisti neketina. Kainų aug! imą mažmeninėje prekyboje artimiausiu metu prognozuoja 39 procentai įmonių, tik 4 procentai įmonių vadovų teigia, kad kainos mažės.

Pasak įmonių vadovų, mažmeninės prekybos įmonių veiklai, kaip ir ankstesniais mėnesiais, labiausiai trukdo nepakankama paklausa (nurodė 60 proc. įmonių), konkurencija (57 proc.), netobuli įstatymai (52 proc.) ir finansiniai sunkumai (37 proc.). Tik 2 procentai įmonių nurodė, kad jų veiklos neriboja niekas.

Lapkričio mėn. paslaugų sektoriaus įmonių apklausos rezultatai parodė, kad įmonių ekonominė būklė, lyginant su spalio mėnesiu, nežymiai pagerėjo: 37 procentai apklaustų įmonių nurodė, kad jų ekonominė būklė gera, 7 procentai – kad bloga (prieš mėnesį – atitinkamai 34 ir 6 proc.). Pasak įmonių vadovų, teikiamų paslaugų paklausa išlieka panaši kaip ir praėjusį mėnesį: 14 procentų nurodė paklausos mažėjimą, o 24 procentai – didėjimą. Kiek pesimistiškesnės teikiamų paslaugų paklausos prognozės: 12 procentų įmonių vadovų mano, kad paklausa mažės. o 18 procentų tikisi, kad paklausa augs (spalio mėn. – atitinkamai 12 ir 25 proc.). Kaip ir praėjusį mėnesį, didžioji dauguma (73 proc.) įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus keisti neketina, o 16 procentų žada priimti naujų. 85 procentai įmonių vadovų teigia, kad kainos paslaugų sektoriuje artimiausiais mėnesiais nesikeis, 9 procentai – kad mažės.

Įmonių vadovai, kaip ir ankstesniais mėnesiais, teigė, kad paslaugų sektoriaus įmonių veiklą labiausiai riboja nepakankama paklausa (49 proc.) ir finansiniai sunkumai (41 proc.). 16 procentų respondentų teigė, kad jų veiklos neriboja niekas.

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis, palyginti su praėjusiu mėnesiu, nepasikeitė. Lapkričio mėnesį gyventojai šiek tiek geriau vertino namų ūkio finansinės padėties ir šalies ekonominės padėties perspektyvas, tačiau sumažėjo gyventojų, besitikinčių nors kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėn.
 
Dar nėra komentarų