Keinsistinė ekonomika

» Dienoraščiai » ealas
Autorius: ealas Atnaujintas: 2009-02-08 Komentarai: (3) Kartai: 3217
John Maynard Keynes ( 1883 – 1946 ) Britų ekonomistas išgarsėjęs savo ekonomikos stimuliavimo teorija, kurią apžvelgė savo populiariausioje knygoje General Theory of Employment, Interest and Money.

Pagrinde teigė, kad ekonomiką reiktų reguliuoti per palūkanų normas, o ekonomikos skatinimu turėtų užsiimti vyriausybė. t.y. investuodama į verslą, infrastruktūrą ir t.t. Kitais žodžiais ekonomikos smukimo laikotarpiu vyriausybė turėtų didinti išlaidas, kad skatintų ekonomiką.

Ką matome šiomis dienomis?
Ateinančia savaitę JAV Senatas greičiausiai priimtas 780$ milijardų ekonomikos skatinimo planą. Skamba gražiai. Daug investuos. Daug pinigų. Viskas sužaliuos ir bus tikra Obamamanija.

Nesu ekonomistas ir daug apie visą šį reikalą nesuprantu, bet turiu savo nuomonę dėl keinsistinės ekonomikos. Aš jai nepritariu!

Kuo kapitalizmas išsiskiria? Tuo, kad jis yra žiaurus. Kitaip sakant akis už akį, dantis už dantį. Kiekvienas kovoja už save. Ką mes dabar matome JAV ir visame pasaulyje? Kažkokį kapitalizmo ir komunizmo brolį išsigimėlį - komunizkapitalį. Vyriausybės nacionalizuoja bankus, gamina pinigus ir atiduoda juos nesėkmingiems gamintojams (pvz. General Motors), leidžią visokius skatinamuosius planus ir didina valstybių skolas iki beprotybės. Tikimasi, kad beprotiškas išlaidavimas padės ekonomikai, atgaivins ją ir nuo 2010 metų vėl galėsime ramiai prasiskolinę gyventi. Ne, čia kažkoks briedas. Nieko nebus.

Kaip reiktų spręsti šią problemą?

Mažinam išlaidas, grąžinam skolas.

Leidžiam bankrutuoti bankams nevykėliams ir firmoms nevykėlėms. Po velnių. Jei tu nemokėjai daryt verslo ir turi bankrutuot. Tai bankrutuok. Prisiimk atsakomybę už savo veiksmus. O dabar rodomas visai kitoks pavyzdys: Daryk ką nori, nes didysis brolis (valstybė) už tave pastovės, kai ateis reikalas.

Nereikia jokių blogųjų bankų, kurie supirktų blogas skolas.

Skatinti vartotojus mažiau skolintis ir daugiau padenginėt savo skolas.

Didinti bankų atsakomybę bei kontrolę.


Jei trumpai, tai, mano nuomonė, aiški - išsivalom, bankrutuojam, paverkiam, paliūdim ir pradedam iš naujo visi gražūs, švarūs ir nesmirdantys.
 
1.   Parašė Ashaman   2009-02-09 11:26  

Jei trumpai - "apolitično rassuždajesh"
Ar galetumet įsivaizduoti kad mūsų lansbergiokirkiliniai teletabiai savanoriškai atsisakytu savo padėties, algų ir privilėgijų? Ne.
Ir "demokratiniame" G7 pasaulyje - tas pats. Būtent todėl ši sistema yra pasmerkta pilnam kolapsui.
Na nesutiks liaudies tarnai viską atiduoti laisvos rinkos valiai, nes ta laisva rinka juos tiesiog nuplautu kai nereikalingą mešlą.

 
2.   Parašė ealas   2009-02-09 12:01  

Nemanau, kad išspręstumėm visas bėdas atidavę viską laisvai rinkai. Kontrolės reikia. Norėjau pasakyti tik tai, kad, mano nuomone, politikieriai ne tuo keliu eina. O kaip bus, tai spėsim pamatyti dar šiais metais...

 
3.   Parašė Raimis   2009-02-11 03:18  

ealas, o tu pamąstei, kas bus jei Bankrutuos general motors, Citibank, BAC, Europoje bankrutuos koks HSBC, BNP Paribas. Pasipils milžiniška bedarbių banga, šie didieji bankai nusitemps paskui save mažesnius, stos verslas, stos ekonomika, žmonės neturės pinigų, tai iš kur tas vartojimas bus Mažesnėms valstybėms išvis bus ragai ir t.t. Džiaugiuosi, kad bando galbėti valstybė bankus, kuria planus ir pan.

Tačiau nepatinka, jog maža kontrolė, kaip naudojami tie pinigai