Atviras laiškas: kodėl tūkstančiai piliečių liko skoloj

» Dienoraščiai » artas71
Autorius: artas71 Atnaujintas: 2010-04-01 Komentarai: (6) Kartai: 5935
Žemiau pateiktas laiškas jau yra išsiųstas.

Gerbiami Seimo nariai (Gerbiami Vyriausybės nariai),

Pastaruoju metu tiek žiniasklaida, tiek oficialūs asmenys ( Valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnai) teigia, kad viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl šimtai tūkstančių gyventojų liko skolingi biudžetui suformavus preliminarias deklaracijas, yra finansų specialistų, įmonių buhalterių nekompetencija bei klaidos. Viena iš paskutinių tokių citatų: premjeras A. Kubilius: „Šalia to galima pamatyti tai, kad gana daug klaidų užpildant deklaracijas arba netiksliai skaičiuojant neapmokestinamąjį pajamų dydį susidarė dėl to, kad įmonių finansininkai nelabai tiksliai sugebėjo pritaikyti tas formules“.

Nacionalinė Buhalterių Asociacija pateikia kelias gyvenimiškas situacijas, kai piliečiai lieka skolingas biudžetui (atsižvelgiant ir dabar galiojančias Gyventojų pajamų įstatymo nuostatas)

1. Gyventojas, kurio vidutinė mėnesinė alga (priskaitoma, t.y su mokesčiais) mažesnė nei 3150 Lt. pridavė metalo laužą. Gauta suma už priduotą metalo laužą padidina Gyventojo metines pajamas (toliau GMP). Pritaikytas darbovietėje per metus neapmokestinamas pajamų dydis (toliau MNPD), deklaruojant pajamas tampa per didelis. Gyventojas lieka skolingas biudžetui.

2. Gyventojas, kurio vidutinė mėnesinė alga mažesnė nei 3150 Lt. gavo dividendų. Gauta suma už dividendus padidina GMP. Pritaikytas darbovietėje per metus neapmokestinamas pajamų dydis ( MNPD), deklaruojant pajamas tampa per didelis. Gyventojas lieka skolingas biudžetui.

3. Gyventojas, kurio vidutinė mėnesinė alga mažesnė nei 3150 Lt. laimėjo loterijoje pvz. televizorių, kelionę (iš bet kurio organizatoriaus, kuris nemoka loterijų mokesčio – prekybos centrai, kitos įmonės). Gauta suma už loterijoje gautą prizą padidina GMP. Pritaikytas darbovietėje per metus neapmokestinamas pajamų dydis ( MNPD), deklaruojant pajamas tampa per didelis.Gyventojas lieka skolingas biudžetui.

4. Gyventojas, kurio vidutinė mėnesinė alga mažesnė nei 3150 Lt. papildomai vykdo ir individualią veiklą (IDV). Gauta pajamų suma už už IDV padidina GMP. Pritaikytas darbovietėje per metus neapmokestinamas pajamų dydis ( MNPD), deklaruojant pajamas tampa per didelis.Gyventojas lieka skolingas biudžetui.

5. Gyventojas, kurio vidutinė mėnesinė alga mažesnė nei 3150 Lt. pardavė brangiau nei įsigijo bet kokį registruotiną turtą ( automobilį, butą, garažą, sodo sklypą). Gauta pajamų suma už parduotą turtą padidina GMP. Pritaikytas darbovietėje per metus neapmokestinamas pajamų dydis ( MNPD), deklaruojant pajamas tampa per didelis. Gyventojas lieka skolingas biudžetui.

6. Gyventojas, kurio vidutinė mėnesinė alga mažesnė nei 3150 Lt. , surado geriau apmokamą darbą, kuriame jo vidutinė alga viršija 3150 Lt. Skaičiuojamos bendros gyventojo metinės pajamos. Pritaikytas pirmoje darbovietėje per dirbtą laiką neapmokestinamas pajamų dydis ( MNPD), deklaruojant pajamas tampa per didelis. Gyventojas lieka skolingas biudžetui.

7. Gyventojas, kurio vidutinė mėnesinė didesnė nei 3150 Lt. , buvo atleistas ir surado mažiau apmokamą darbą, kuriame jo vidutinė alga neviršija 3150 Lt. Skaičiuojamos bendros GMP. Pritaikytas antroje darbovietėje per dirbtą laiką neapmokestinamas pajamų dydis ( MNPD), deklaruojant pajamas tampa per didelis. Gyventojas lieka skolingas biudžetui.


Pagal priimtas Gyventojų pajamų įstatymo nuostatas galima nustatyti tokias taisykles (dėsningumus):
1.Gyventojo, kurio vidutinė mėnesinė alga yra mažesnė nei 3150 lt, gavus bet kokių apmokestinamų pajamų, NESUSIJUSIŲ su darboviete, sumažėja taikytinas MNPD. Gyventojas deklaruojant pajamas lieka skolingas valstybei.
2.Gyventojo, kurio vidutinė mėnesinė alga BUVO mažesnė nei 3150 lt, bet nors vieną mėnesį BENDRA APMOKESTINAMŲ viršijo 3150 Lt pajamų, NESUSIJUSIŲ su darboviete, sumažėja taikytinas MNPD. Gyventojas deklaruojant pajamas lieka skolingas valstybei.


Nacionalinė Buhalterių Asociacija jau žino atvejus, kai įmonių darbuotojai grasina įmonių buhalteriams bei kaltina juos neteisingai deklaravus pajamas bei ruošiasi išsireikalauti sumas, kurias jie liko skolingi biudžetui. Klaidingo deklaravimo faktai daugumoje atvejų nepasitvirtino. Tačiau akivaizdu, kad prie visuomenės pykčio, nukreipto į apskaitos specialistus, prisidėjo ir neatsakingi premjero bei kitų pareigūnų ir politikų pareiškimai.

Nacionalinė Buhalterių Asociacija sutinka, kad apskaitos specialistai galėjo padaryti klaidų (tai žmoniška), deklaruodami darbuotojams išmokėtas sumas ir tai gali sudaryti 1-3% visų permokų ar nepriemokų susidarymo priežastimi.Tačiau Asociacija nesutinka, kad įmonės apskaitos specialistai turi tapti asmeniniais darbuotojų finansų patarėjais bei kontroliuoti VISŲ DARBUOTOJŲ VISAS GAUTAS (net ir asmenines ar šeimos- kaip turto pardavimas, turto nuoma ar dividendai) pajamas.


Nacionalinė Buhalterių Asociacija pareiškia: atsakomybė už šimtus tūkstančių atsiradusių biudžeto skolininkų tenka buvusiam Finansų ministrui Algirdui Šemetai, kitiems specialistams ir patarėjams, pasiūliusiems tokią metinių pajamų nustatymo ir neapmokestinamo dydžio taikymo formulę ( kuri nustatyta Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnyje).

Labai prašome peržiūrėti šios įstatymo nuostatas, nes tokia pati mokestinė suirutė gresia ir deklaruojant 2010 metų pajamas 2011 metų pavasarį.


Geros Jums darbo dienos ir produktyvaus darbo Lietuvos žmonių labui

Pagarbiai

--
Nacionalinės Buhalterių Asociacijos vadovas Arturas
 
1.   Parašė vaidas7777   2010-04-01 13:25  

Oho, ne iš pirmo karto supratau visus sakinius... Jau ir skaityti nesugebu... senatvė...

 
2.   Parašė artas71   2010-04-01 13:51  

Labai ačiū už konstruktyvią kritiką. Tobulinsiu savo gebėjimus rašyti tokio pobūdžio kreipimus.

 
3.   Parašė zilva   2010-04-01 19:51  

Absurdas su tuo NPD. Pazistamas dirba valstybes tarnautoju. Alga mazesne uz 3150 lt. Istaigos finansininkai jam taike NPD. Metu begyje parase straipsni i zurnala, gavo atlygi pagal autorine sutarti. Suma nedidele. Uzpildzius deklaracija paaiskejo, kad ne tik kad nieko neatgaus uz gyvybes draudimo imokas, bet ir liko skolingas valstybei. Zmogus jauciasi apgautas valstybes kuriai pats dirba. Istaigos finansininke sako, kad rasytu prasyma del NPD netaikymo.
artas71 - gal gali patarti kaip jam elgtis?

 
4.   Parašė val_das   2010-04-04 10:41  

Palaikau 200%. Ir dėkoju NBA ir artui71, kad bando tapti "sveiko proto" balsu politikams.
Sėkmės.

 
5.   Parašė siaures vejas   2010-04-11 04:49  

Saunus laiskas! deja mokestine sistema nuosekliai slopina bet kokia zmogaus iniciatyva imtis papildomos ekonomines veiklos.
Ir pajamos apmokestinamos fragmentiskai ir nenuosekliai isskiriant pagal klases (istatymuose metalo lauzo pridavimas- viena esminiu lietuviu veiklos sriciu, o dividentai- tik egzotika)

su NPD pasaulyje yra ir daug paprastesne praktika- jo isvis netaikyti ir isskaiciuoti GPM nuo viso darbo uzmokescio, o metu gale jei visu metiniu pajamu suma mazesne uz valstybes nustatyta minimuma- taikyti "low income tax offset"- t.y. grazinti gyventojui tam tikra jo sumoketo GPM dali. Paprasta ir aisku.

 
6.   Parašė rimtas   2010-04-17 19:38  

Nesuprantu,kam eiti prieš trendą.Meškų rinka vyksta pilnu tempu ir įgauna pagreitį.Socialiniai neramumai tik intensyvės,valdžios veiksmai tokioje rinkoje būna visada nukreipti grobikiška linkme,matant visur tik valstybės priešus ir mokesčių vengėjus.Tai tik pradžia. Artai,tu pūti prieš vėją. Geriau patark žmonėms, kaip apsaugoti savo turtą nuo visuotinės nacionalizacijos, prisidengus meškų rinka ir nuo garantuoto Lietuvos bankroto .Tuomet padarysi bent šiokį tokį naudingą darbą,o tai dabar tik laiką tuščiai švaistai.

Valdžia yra valdžia, pilietis meškų rinkoje prieš valdžią tampa mažas ir dažniausiai-priešas,ypač jei ką nors turi. Geriau ruoškis revoliucijai ar kitokio pobūdžio perversmams. O jei jau taip myli savo Seimą,tai patark jiems geriau langus pasikeisti į neperšaunamus ir tvorą gerą apsitverti,nes netolimoje ateityje jos labai reikės.