Pilnas forumo žinučių sąrašas.
Narys:   Laikotarpis: -

1
ParašėTemaŽinutė
mariukas2 Korona virusas #624650   2020-03-21 20:11
Taip, visi persirgę uždarom temą. Skvernelis dar geriau pavarė. Liga jau baigia prasirgt visi tik tada karantiną paskelbė...
mariukas2 Korona virusas #624694   2020-03-21 22:39
O gal jei reagentų negausim ir praeis visas vajus, būsim su vieną mirtim? Lietuva atsilaikė geriausiai ES
mariukas2 Pasaulio Ekonomika #624714   2020-03-22 01:13
Mykolas Katkus. Kaip jum toks scenarijus? Neprimena Black Mirror siužetų?

"#kasbus

Antras lygis

Su karantinu beveik suspėjom, su ekonomika regis irgi kol kas teisingai darom, su testais ir kaukėm labai prasimetėm, lyderystė kaip kur, mokėsim kainą gyvybėmis.

Dabar labai svarbu pakalbėti apie ateitį, nes nenorint prasimesti kitur, veikti reikia dabar. Kaip ir prieš beveik mėnesį, kai kurie dalykai apie ateitį jau maždaug aiškūs. Pamėginau apibendrinti, kas svarbu.

1. JAV, Vokietija ir kitos turtingos šalys paskelbė resursų karą visam neturtingesniam pasauliui dėl plaučių ventiliatorių. Viskas, bet kokia civilizacija baigėsi, prasidėjo Laukiniai Vakarai. Jei dar galima kažką nupirkti - reikia pirkti šiandien, ryt nebus, o kiekvienas ventiliacijos įrenginys reiškia išgelbėtas gyvybes balandžio pabaigoje - gegužę.

Karas vyksta ir kitų resursų - dėl dezinfekcinio spirito, vamzdelių, chalatų, kaukių ir dėl pinigų (skolinasi Europa, skolinasi Europos valstybės, skolinasi didžiosios kompanijos, skolinasi pasaulis). Pavėluosim - mokėsim daug brangiau. Linkiu šaltos galvos ir sveiko proto visiems, kurie šį atsaką koordinuoja. Ir mieli turtingieji, verslininkai, visi mes - yra gal keturi rimtesni fondai - jūsų pinigų reikia šiandien.

Antra, realus scenarijus - jei laikomės karantino pirmas didelis mirčių ir ligoninių apkrovos pikas pas mus bus balandžio pabaigoje - gegužės pradžioje. Aišku, viskas gali pasikeisti nuo vieno nesėkmingo renginio (paklauskite Pietų Korėjos) arba nuo nesilaikančių karantino piliečių (paklauskite Italijos).

Per aštuonias savaites viskas šiek tiek atslūgs, bet ekonomika duos į galvą visu rimtumu. Valstybės neturi pakankamai pinigų sustabdyti pasaulio ilgiau. Ok, gal 9 savaites, gal 10, bet mums reikės išeiti į pasaulį, kuris bus kupinas viruso židinių ir labai labai įsiskolinęs.

Šiam pasauliui reikia pradėt ruoštis jau dabar. Pirma, mes visi kartu su verslu ir valstybe turėsime persvarstyti ką tai reiškia privatumas. Azijos valstybės suvaldė viruso plitimą agresyvia Track and Trace sistema, dabar jų pėdomis seka Izraelis, ir nors dabar tai atrodo nerealu, tai darys ir Vakarai.

Tai veikia taip - aptikę naują atvejį Singapūro daktarai ir kriminalistai turi dvi valandas surasti visus su užsikrėtusiu kontaktavusius asmenis. Su jais sukontaktuojama iškart, skiriamas privalomas karantinas, jie testuojami ir ratas sukasi toliau. Duomenys surenkami tiek iš paciento (kaip ir teoriškai pas mus), tiek iš kamerų, tiek iš mobiliųjų duomenų.

Tam reikia įstatymų (gal galima rasti būdų kaip tai padaryti neįvedant karinio valdymo ar paminant teisių). Tam reikia kriminalistų ir epidemiologų. Tam reikia koordinavimo. Tam reikia duomenų apsaugos. Tam reikia komunikacijos ir diskusijos, maždaug nuo dabar. Aišku, reikia labai labai daug testų.

Trečia, viešos įstaigos, biurai, kavinės, gamyklos ir kitos vietos po karantino po truputį atsidarys, bet turės būti kitokios. Atskiri įėjimai, ultravioletinės lempos, darbo ir namų drabužiai (ir jų privalomas valymas), atribotos būdelės viešajame transporte, masinė dezinfekcija viešose vietose, apribotas, bet ne draudžiamas bendravimas. Testavimui pingant ir paprastėjant (regis jau atsiranda galimybių sulaukti rezultatų ir per 45 minutes be laboratorijos bei visokių išvestinių testų, kurie tinka kaip pakartotiniai testai) atsiras ir visokių uždarų bendruomenių, kritinės specialybėse bus galima trumpinti karantino laiką.

Bet pradėt ruoštis kaip veiks pasaulis po karantino reikia maždaug dabar, kaip tik yra šiek tiek laiko. Tą modelį turėtų praeiti visi verslai, visos įstaigos, visos valdžios šakos. Galų gale matyt vis tiek reikės sukurti organizaciją, kuri sertifikuos ar įstaiga gali veikti ar ne.

Ir kelios prielaidos, dėl kurių yra sutarimo pasaulyje:

- Modeliuojami du scenarijai - virusas siautėja tris arba šešis mėnesius (pirmadiėni paskelbtas plitimo scenarijus https://ftalphaville.ft.com/2020/03/17/1584439125000/That-Imperial-coronavirus-report--in-detail-/)
- Vargu ar bent kuris vaistas bus visiškai sėkmingas, bet tikėtina, kad bus atrasta realiai veikianti kažkurių iš dabar testuojamų trylikos vaistų kombinacija, kur sumažins mirtingumą arba patrumpins ligą (https://www.economist.com/briefing/2020/03/12/understanding-sars-cov-2-and-the-drugs-that-might-lessen-its-power)
- Daugiau nei dviejų - trijų mėnesių lockdown gali sugriauti ekonomiką iki karinių maštabų. Daug tiesiogiai paveiktų verslų paprasčiau užsidaryti ir pradėt viską iš naujo;
- Vakcina bus po 18 mėnesių;

Dar klausimai - ar mums tikrai netrūksta lovų ir nereikia jau dabar Macrono pavyzdžiu pradėti masinės viešbučių konversijos į ligonines? Daktarai serga - kaip rinksime daktarų rezervą, gal, kaip sako @Sarunas Skyrius reikia skubiai pradėt treniruoti stiuardeses, arba, kaip Norvegijoje, šaukti į ligonines tarnauti aukštajį mokslą baigusius žmones?"
mariukas2 Korona virusas #625101   2020-03-23 20:12
zemaituks [2020-03-23 19:57]:
Va ziuriu zinias ir negaliu patiket.Lt yra nuo Koronos vaistai ,bet jau Veryga uzdraude prekiaut pize


Komentuoji kaip ir eilinė kasininkė prisėdus prie Facebook ir pamačius antraštę reiškią argumentuotą nuomonę.
Tas vaistas kam tinkamas tai artritui, maliarijai, vilkligei. Živ virusui užkerta kelią plitimui. Su korona virusu irgi tik silpnina dauginimasi. Tolko nedaug, tik žmonės nuodys save. Bet pagal tave Veryga pakart, ane?
mariukas2 Korona virusas #625304   2020-03-24 20:04
Nebus pragiedrulio. Italija 743 Ispanija 489.

Pastebejau visi pradeda mažiau stresuot bent lietuvoj. Jaučiasi saugesni gal. Tipo svarstys ar pratęs karantiną ar ne. Lyg dar klausimas kyla.
mariukas2 Korona virusas #625315   2020-03-24 20:21
C# [2020-03-24 20:13]:
Normaliai pavare. Jie idiotai, pas juos nevyksta joks progresas, ir galvoja kad juos sers visa laika. Tai populiacijos kurios palaikomos sintetinemis priemonemis.


Ir į ES pietų šalis atpūtė biški tokio mentaliteto.
1