Antradienį brango energetikos sektoriaus akcijos, nes kilo naftos kainos. Brango ir „BP“, kuri, paskutiniais vertinimais, turės visam laikui uždaryti gręžinį, iš kurio išsiliejo nafta. Sveikatos apsaugos sektoriaus akcijų kainoms teigiamą įtaką padarė vaistų gamintojos „Pfizer“ rezultatai.
JAV privačių asmenų pajamos ir išlaidos birželį nepakito, o tai paskatino investuotojų nerimą dėl lėtėjančio ekonomikos atsigavimo. Fabrikų naujų užsakymų skaičius birželį mažėjo antrą mėnesį iš eilės, šįkart 1,2 proc. Tai prastesnis rezultatas nei laukta. Naujų namų pardavimai birželį smuko 2,6 proc., kai ankstesnį mėnesį smukimas siekė net 30 proc.
„Procter & Gamble“ pranešė uždirbusi 12 proc. mažiau pelno nei ankstesniais metais. Pardavimai augo, tačiau ne tiek kiek laukta, o akcijos kaina smuko 3,4 proc. Chemijos sektoriaus atstovė „Dow Chemical“ pranešė uždirbusi kiek mažesnį pelną nei laukta, nors pajamos ir augo. Akcija pigo beveik 10 proc.
Vakarų Europa
Vakarų Europoje svarbių makroekonominių naujienų vakar nebuvo skelbta, todėl rinka daugiausia reagavo į nuvylusias JAV naujienas ir skelbiamus įmonių rezultatus.
Vokietijos akcijas įmonių pranešimai kilstelėjo. Automobilių gamintoja BMW antrą ketvirtį uždirbo beveik septynis kartus daugiau nei prieš metus. Tai geriausias rezultatas per 2,5 metų, kurį leido pasiekti atsigaunanti paklausa, ypač Kinijoje. Vakar įmonės akcijos brango 3,1 proc.
Didžiausios Europos pašto paslaugų bendrovės „Deutsche Post“ II ketv. pelnas augo 22,7 proc. metiniu tempu iki 81 mln. eurų, o pajamos – 16 proc. iki 12,8 mlrd. eurų ir taip viršijo analitikų prognozes. Be to, bendrovė pagerino 2010 m. prognozes, dėl to akcijos pabrango 3,7 proc.
Azija
Pasklidus naujienoms, kad JAV, didžiausia pasaulio ekonomika lėtėja, o Federalinis rezervų bankas imsis priemonių išlaikyti pigų skolinimą, Japonijos jena toliau brango JAV dolerio atžvilgiu ir jau pasiekė aštuonių mėnesių aukštumas. Dėl tos pačios priežasties padidėjęs poreikis saugioms investicijoms, stūmė žemyn Japonijos vyriausybės obligacijų pajamingumą. 10 metų trukmės vertybinių popierių pajamingumas šiuo metu žemiausias per paskutinius septynis metus.
Baltijos šalys
Vakar Latvijos statistikos departamentas paskelbė, kad 2010 m. birželio mėn. šalyje pramonės produkcija siekė 340,4 mln. LVL (1659 mln. Lt) ir buvo 13,3 proc. didesnė nei atitinkamu laikotarpiu prieš metus. Labiausiai išaugo gamyba tradicinėse latvių elektros įrangos, tekstilės, chemijos pramonės šakose. Keisčiausia, kad sunkiausiai sekasi farmacijos pramonei, kurios produkciją birželio mėn. buvo 13 proc. mažesnė nei prieš metus. Priminsime, kad Lietuvos pramonės produkcija 2010 m. birželio mėn. sudarė 4530,2 mln. Lt ir buvo 4,8 proc. didesnė nei 2009 m. atitinkamą mėn. Beje, 2010 m. II ketv. pramonės produkcija buvo 12,1 proc. didesnė nei prieš metus, tad tai turėtų nemažai prisidėti prie šalies neblogo 2010 m. II ketv. BVP įverčio, nors reikia pastebėti, kad pramonės produkcijos dalis Lietuvos BVP yra daug didesnė nei Latvijoje.
Vidurio ir Rytų Europa
Pingant skolinimuisi, Ukraina gali vėl svarstyti euroobligacijų išleidimą. Praėjusį mėnesį Ukrainos vyriausybė sustabdė planus platinti obligacijų emisiją, kai apklausus investuotojus paaiškėjo, kad jų norimos palūkanos viršija 9 proc. Tuomet buvo ketinta išplatinti 2 mlrd. JAV dolerių dydžio emisiją.
Vengrija dar kartą sėkmingai išplatino trumpalaikius trijų mėnesių trukmės vertybinius popierius. Iždo vekselių buvo išplatinta už 50 mlrd. forintų (177,3 mln. eurų), 5 mlrd. forintų daugiau, nei planuota. Investuotojai pateikė pasiūlymų už 118 mlrd. forintų. Vidutinis pajamingumas siekė 5,43 proc.
Žaliavos
Antradienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje pakilo ir sugebėjo įveikti 82 JAV dolerių už barelį ribą, nepaisant to, kad vakar skelbiami JAV makroekonominiai rodikliai buvo nepalankūs kilimui ir perspėjo, kad šalies ekonomikos augimas lėtėja. Be to, vakar išsiskyrė naftos ir akcijų indeksų pokyčių kryptys. Panašu, kad labiausiai prie naftos brangimo prisidėjo silpnėjęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu. Nenudžiugino ir Amerikos naftos instituto pateikti duomenys apie naftos atsargų pokyčius per praėjusią savaitę. Nors žaliavinės naftos atsargos krito 0,77 mln. barelių, bet rinkoje buvo laukiama didesnio atsargų smukimo. Nuliūdino išaugusios benzino atsargos, nes tokiu vasaros metu istoriškai jos mažėdavo. Tiesa, šiandien vakare bus skelbiami oficialūs JAV energetikos informacijos administracijos duomenys apie atsargų pokyčius ir jeigu jie bus panašūs į Amerikos naftos instituto skaičius, tai turėtų neigiamai atsiliepti naftos kainos pokyčiams.