Be gerų įmonių finansinių rezultatų, optimizmą akcijų rinkose kurstė ir mažesnis nei tikėtasi JAV gamybos sektoriaus veiklos smukimas bei netikėtas išlaidų statyboms augimas. Vėliau šią savaitę dėmesys nuo įmonių rezultatų gali nukrypti daugiau į ekonomikos duomenis, ypač darbo rinkos situaciją.
JAV ISM gamybos indekso reikšmė liepą sumažėjo iki 55,5 punkto (palyginti su 56,2 punkto birželį). Kaip jau minėta, tai geresnis nei laukta rezultatas. Kitas teigiamai investuotojus nuteikiantis dalykas yra tai, kad rodiklio reikšmė yra didesnė nei 50, o tai rodo ekonomikos plėtrą. Išlaidos statyboms birželį netikėtai augo 1 proc. iki sezoniškai koreguotų 836 mlrd. JAV dolerių, nors buvo tikimasi panašaus dydžio nuosmukio.
Federalinio rezervų banko vadovas Benas Bernankė teigė, kad situacija finansų rinkose pagerėjo, lyginant su buvusia krizės piko metu, bet kartu pripažino, kad ekonominės sąlygos tapo ne tokios palankios, kaip anksčiau. Pasak jo, nerimas dėl Europos šalių ekonomikų neigiamai veikė finansų rinkas, tačiau pastarojo meto bankų testavimo nepalankiomis sąlygomis rezultatai kiek apramino investuotojus. B.Bernankė tikisi, kad ekonomika ir toliau augs, nors ir nedideliu tempu, nes verslas pradeda atkurti atsargas, o vartojimas palaipsniui atsigauna. Tačiau jis taip pat atkreipė dėmesį, kad vartojimo apimtis vis dar varžo didelis nedarbas ir būsto rinkos silpnumas.
Be skelbtinų ekonominių duomenų šiandien investuotojų dėmesio turėtų susilaukti ir JAV Iždo sekretoriaus Timo Geithnerio kalba, kurios tema – Volstryto reforma. Šis pareigūnas, pasak paskelbtų kelių jo kalbos fragmentų, ketina paraginti valdininkus 2 tūkst. 300 psl. apimties teisinį dokumentą paversti konkrečiomis finansinėmis taisyklėmis..
Vakarų Europa
Europos akcijos vakar pasiekė trijų mėnesių aukštumas. Brangstant metalams kilo pagrindinių žaliavų gamintojų akcijos, o skelbiami geri rezultatai kėlė bankų akcijas. „HSBC“ ir „BNP Paribas“ vakar pabrango po daugiau nei 5 proc., didžiausia pasaulyje kasybos bendrovė „BHP Billiton“ – 4,3 proc., o pelną padidinusi antra didžiausia gamtinių dujų gamintoja „Linde“ – 3,8 proc.
Euro zonos pramonės sektoriaus verslo aktyvumo indeksas per liepą padidėjo 1,1 punkto iki 56,7. Pramonės augimas fiksuojamas, kai indeksas viršija 50. Daugiausia prie pagerėjimo prisidėjo Vokietijos pramonė.
Šią savaitę Europos komisija paskelbs Graikijos progreso vertinimo, kuris vykdomas nuo liepos pabaigos, išvadas. Tai daroma prieš suteikiant antrąją žadėtos paramos, kurios bendra suma yra 110 mlrd. eurų, dalį. Greičiausiai šalis bus pagirta dėl dedamų pastangų, tačiau bus pabrėžiama, kad stengtis vis dar reikia. Graikijos infliacija yra aukščiausia Europos sąjungoje, biudžeto deficitas – antras pagal dydį euro zonoje, o TVF prognozuoja, kad šiemet ekonomika smuks 4 proc. tempu. Pastarąją prognozę Graikijos finansų ministras laiko pernelyg pesimistišku, be to mano, kad Graikija gali sumažinti biudžeto deficitą nuo pernykščių 13,6 proc. iki 8,1 proc. nuo BVP. Valstybės išlaidų mažinimas kiek apramino investuotojus – nuo liepos 1 d. Graikijos akcijų indeksas ASE pakilęs jau 20 proc., o didžiųjų šalies bankų akcijos brango dar sparčiau.
Azija
Brangstant žaliavoms ir sulaukus geresnių nei prognozuota JAV gamybos pramonės duomenų, Japonijos kompanijų akcijos brango, keldamos Nikkei 225 Stock Average indeksą aukštyn. Didžiausio Japonijos prekybininko žaliavomis, „Mitsubishi Corp.“, akcijos brango 4,3 proc., antrojo pagal dydį „Mitsui & Co.” – 4,6 proc., didžiausia pasaulyje automobilių gamintoja, „ Toyota Motor Corp.“, pasistiebė 1,1 proc. Europos bankams paskelbus geresnius nei tikėtasi rezultatus, didžiausio Japonijos banko „ Mitsubishi UFJ Financial Group Inc.“ kapitalizacija taip pat išaugo - 1,1 proc.
Vidurio ir Rytų Europa
Nacionalinis Serbijos bankas pardavė dar 40 mln. eurų, kad sulaikytų smunkantį dinaro kursą. Pasak banko, taip siekiama išvengti per didelių dinaro dienos svyravimų. Dinaras atpigo 0,5 proc., iki 107 dinarų už eurą. Per šiuos metus dinaras euro atžvilgiu pigo 12 proc., o centrinis bankas pardavė daugiau nei 1,5 mlrd. eurų mėgindamas stabdyti kritimą.
Žaliavos
Pirmadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje sugebėjo įveikti 80 JAV dolerių už barelį ribą ir nužygiuoti net iki 81,5 JAV dolerių už barelį. Tokį naftos brangimą labiausiai lėmė bendra teigiama nuotaika finansų rinkose, o pastaruoju metu vis labiau pastebima, kad naftos kainos pokyčiai seka pagrindinių JAV akcijų indeksų pokyčius. Taip pat pingantis JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu turėjo teigiamos įtakos naftos kainai. Rinkos dalyviai mažai kreipė dėmesio į vakar ryte paskelbtus duomenis apie Kinijos pramonės aktyvumo sulėtėjimą. Ateinančias dvi dienas rinkos dalyvių akys kris į pasirodysiančius JAV naftos atsargų pokyčių praėjusią savaitę duomenis. Prognozuojama, kad atsargos turėjo kristi, o tai galėtų suteiktų nemažą palaikymą naftos kainai išsilaikyti kurį laiką aukščiau 80 JAV dolerių už barelį.
Vario kaina vakar vėl pakilo beveik 3 proc. ir per paskutines 11-ą dienų tai buvo 10-a diena, kai varis brango. Metalo brangimą lemia didėjantys lūkesčiai, kad pasaulio ekonomika išlaikys pakankamai stiprų augimo tempą ir kartu kurs metalų paklausą ateityje. Beje, teigiamai kainą veikė ir smarkiai kritusios metalo atsargos praėjusią savaitę Šanchajaus metalų biržoje. Tiesa, Londono metalų biržoje jau savaitę stebimi didesni įvežamo metalo kiekiai, o tai gali būti vienas iš ženklų, kad metalo atsargų kritimo tempas lėtės. Po tokio vario kainos šuolio per praėjusias kelias savaites reiktų tikėtis tam tikros korekcijos, nes vargu ar metalas sugebės artimiausiomis dienomis kilti iki šių metų viršūnės ties 8000 JAV dolerių už toną. Be to, reiktų laukti ir rinkos dalyvių, fiksuojančių pelną, aktyvumo.