
„Šiuo metu mes patiriame pauzę atsigavimo procese, nežymaus atsigavimo, bet pauzė nežymaus atsigavimo procese yra jaučiama kaip pusiau nuosmukis“ – pastebi jis.
Paklaustas, ar dar viena ekonomikos recesija yra galima, buvęs ilgametis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas teigė, jog taip, ji yra galima.
„Taip gali atsitikti, jei namų kainos ims mažėti. Namų kainos, kaip geriausias rodiklis, praėjusiais metais nustojo smarkiai smukti“ – pareiškė Alan Greenspan.
Pastaruoju metu vis ryškiau stebimi ekonomikos atsigavimo bei augimo sulėtėjimo ženklai, bei būsto rinkos aktyvumo sumažėjimas, kai pasibaigė valdžios specialioji palaikymo programa mokesčių pavidalu, padidino nerimą, kad šalies ekonomika vėl gali sugrįžti į recesijos būseną, prieš tai kai galutinai atsigaus po kilusio rimčiausio ekonomikos nuosmukio nuo pat Didžiosios Depresijos laikų.
Buvęs ilgametis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas atkreipia dėmesį, kad dauguma ekonomistų tikisi nedidelio namų kainų kritimo. Remiantis paskelbtais naujausiais duomenimis, birželį jau antrą mėnesį iš eilės buvo užfiksuotas namų pardavimų mažėjimas.
„Jei namų kainos išliks stabilios, tuomet manau, kad blogiausios problemos būsto rinkoje jau bus praeityje. Tačiau jei kainos ims mažėti, tai gali pastebimai ūgtelėti būstą pasiėmusių gyventojų nemokumas, tuo pačiu išaugs būstų perėmimų skaičius, na o tai tuo pačiu gali sukelti dar didesnį kainų kritimą, bei dar rimtesnes problemas“ – perspėja jis.
Praėjusį mėnesį dabartinis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas Ben Bernanke buvo pareiškęs, kad ekonomikos perspektyvos šiuo metu yra „neįprastai miglotos“. Eilinis FED narių susitikimas įvyks jau rugpjūčio dešimtą dieną. Priminsime, kad penktadienį buvo paskelbta, jog Amerikos ekonomikos augimas per antrąjį ketvirtį sulėtėjo iki 2.4 procentų, kai ankstesnį ketvirtį augimas dar siekė 3.7 procentus.
„Mūsų problema iš esmės yra tai, kad mes turime labai iškreiptą ekonomiką. Labiausiai ekonomikos atsigavimą pajuto didieji bankai, įmonės ir dideles pajamas gaunantys gyventojai, kurie padidino išlaidas, ir tokiu būdu buvo padidintas bendras vartojimas“ – pareiškė Alan Greenspan.
Nors Amerikos akcijų rinkos vienas iš pagrindinių indeksų Standard & Poor’s 500 yra kiek pasikoregavęs žemyn nuo šių metų pasiektų aukštumų, tačiau dabartinė jo vertė yra 1101.6 punktai, t.y. 63 procentais daugiau nei 2009 metų pradžioje. Buvęs ilgametis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas mano, kad tolesnis kilimas akcijų rinkoje dar labiau skatins ekonomiką.
„Kitos ekonomikos šakos, t.y. smulkus verslas, maži bankai turi daug problemų, o šiose sektoriuose dirba labai daug darbo jėgos, o šiuo metu vyrauja tragiškas nedarbas, ilgalaikis nedarbas, ir tai neigiamai veikia ekonomiką“ - atkreipia dėmesį jis.
Penktadienį bus paskelbta Amerikos liepos mėnesio nedarbo rodiklis, remiantis analitikų prognozėmis, liepą palyginus su birželiu nedarbo lygis šalyje turėtų ūgtelėti nuo 9.5 iki 9.6 procentų. Tuo tarpu Alan Greenspan prognozuoja, kad bedarbystės lygis per šiuos metus Amerikoje išliks panašiame lygyje, kuris yra stebimas dabar.
„Šiuo metu nėra nieko, ką matydamas ir kuo remiantis galėčiau teigti, kad egzistuojanti nedarbo tendencija pasikeis“ – atskleidė jis.
Buvęs ilgametis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas dar kartą pakartojo savo nuogąstavimus, kad didelis fiskalinis deficitas gali padidinti ilgalaikes palūkanų normas, o tai tuo pačiu sukels grėsmę ekonomikos atsigavimui.
„Dabar tokių ženklų nėra, iš esmės dėl to, kad finansų sistema yra pažeista, ir todėl jūs negalite tikėtis infliacijos, jei finansų sistema neveikia“ – atkreipia dėmesį Alan Greenspan.
Jis yra teigęs, kad mokesčių mažinimui, kuris buvo priimtas, kuomet Amerikos prezidentu buvo George W. Bush, turėtų būti leista pasibaigti šių metų pabaigoje.
„Aš visuomet pasisakau už mokesčių mažinimą, tačiau ne skolintų pinigų pagalba“ - reziumavo Buvęs ilgametis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas Alan Greenspan.