Verslo ir rinkų naujienos » JAV akcijų pigimą skatino nerimas dėl ekonomikos


Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-07-29 11:17.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=9954


Ketvirtadienį JAV akcijos pigo dėl prastesnių nei tikėtasi ilgalaikio vartojimo prekių užsakymų skaičiaus ir skelbtų prastesnių įmonių ekonominių rezultatų. Netikėtas minėtų prekių užsakymų mažėjimas ir Europos akcijų rinkų nuosmukis vėl paskatino nerimą dėl JAV ekonomikos atsigavimo. Tad blaškymasis tarp gerų rezultatų ir prastų ekonominių naujienų tęsiasi. Investuotojai vakar taip pat galėjo ir tiesiog toliau fiksuoti pelnus, nes šį mėnesį indeksai kilo apie 8 proc. ir kone panaikino antrojo ketvirčio smarkų indeksų smukimą – dabar bendras JAV indekso S&P 500 pokytis nuo metų pradžios yra kiek mažiau nei vienas procentas.

Ilgalaikio vartojimo prekių, tokių kaip kompiuteriai, buitinė technika ar automobiliai, užsakymai birželį sumažėjo 1 proc., nors buvo tikimasi panašaus augimo, o ne mažėjimo. Gegužę mažėjimas siekė 0,8 proc.

Federalinis rezervų bankas (FED) pakomentavo, kad ekonomikos atsigavimas tęsiasi, nors ir nedideliu tempu. Ekonominė veikla išliko stabili arba gerėjo 10 iš 12 apygardų.

Tebesitęsia rezultatų skelbimo sezonas. Lėktuvų gamintojos „Boeing“ antro ketvirčio pelnas, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo dėl mažesnės paklausos. Nepaisant to, mažesnės ketvirčio pajamos ir pelnas viršijo analitikų prognozes, tačiau akcijos vis tiek pigo 1,89 proc.

Smunkant akcijų indeksams brango obligacijos – būtent to ir reiktų tikėtis.

Vakarų Europa

Trečiadienį Vakarų Europoje didžioji dalis akcijų kainų indeksų nebeišlaikė savo teigiamos krypties ir pasuko žemyn. Prekyba bankų akcijomis sulaukė atokvėpio po ankstesnių gerų naujienų. Tuo tarpu investuotojų nuotaikas nuslopino JAV paskelbti ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai. Tai dar sykį priminė, kad antroji šių metų pusė gali nebebūti tokia pat gera kaip pirmoji. Nors antro nuosmukio nesitikima, tačiau pagreitis gali sumažėti.

Preliminariais skaičiavimais Vokietijoje metinė infliacija pagal suderintą vartotojų kainų indeksą siekė 1,2 proc., per mėnesį kainos išaugo 0,3 proc. Nors kainų augimas ir paspartėjo palyginti su birželiu, tačiau vis dar nekelia didelio susirūpinimo. Turint omenyje gana vangų ir netolygų ekonomikos augimą, infliacija šiemet dar gali neįsibėgėti, o Europos centrinis bankas pinigų politikos sąlygas imsis griežtinti kitąmet.

Azija

Kinijos akcijų indeksai šįryt prekybos pradžioje žaliavo, tačiau vėliau ėmė ristis žemyn ir dienos reikšmės pokyčiai tapo neigiami. Nuotaiką investuotojams ryte pakėlė Kinijos centrinio banko atstovo komentaras, kad Kinija išlaikys švelninančiąją pinigų politiką ir 2010 m. II pusm. Pakankamai maža infliacija šalyje leidžia aktyviau pinigų politikos priemonėmis skatinti ekonomiką, kurios augimo tempas ima lėtėti. Kinija turi daug didesnes galimybes skatinti ekonomiką nei kita valstybė milžinė Indija, kurioje infliacija įsibėgėja (centrinis bankas prognozuojas 6 proc. infliaciją 2010 m.) ir kurioje bazinės palūkanų normos antradienį dar kartą buvo pakeltos. Centrinis bankas skolinimo palūkanų norma padidino 0,25 proc. punktais iki 5,75 proc., o skolinimosi 0,5 proc. punkto iki 4,5 proc.

Beje, Kinijos žemės ūkio banko pirminis viešas akcijų platinimas (IPO) išlaiko galimybę tapti didžiausiu IPO pasaulyje po paskelbimo, kad bankas dar sugebėjo parduoti 1,6 mlrd. JAV dolerių vertės akcijų Honkongo vertybinių popierių biržoje. Neaišku, kiek papildomų akcijų bus parduota Šanchajaus vertybinių popierių biržoje, bet jeigu bus parduotas visas papildomų akcijų skaičius, tai leistų bankui laikyti save atlikusiu didžiausią IPO pasaulyje ir pritraukusiu daugiau nei 21,9 mlrd. JAV dolerių. Priminsime, kad Kinijos bankai yra spaudžiami Kinijos atsakingų institucijų didinti nuosavo kapitalo išteklius, nes augančios kreditavimo apimtys verčia didinti ir nuosavo kapitalo dydį.

Prie Japonijos ekonomikos atsigavimo signalų prisidėjo ir naujai paskelbti mažmeninės prekybos rezultatai. Birželio mėnesio metinis pokytis buvo teigiamas – 3,2 proc. Japonijos prekybos ministerijos duomenimis, labiausiai prie augimo prisidėjo automobilių, degalų ir drabužių paklausa. Automobilių prekyba augo net 12,4 proc., degalų – 8,4 proc., drabužių – 5,3 proc.

Baltijos šalys

Lietuvos BVP II ketv. metiniu tempu augo pirmą kartą po šešis ketvirčius besitęsusio nuosmukio. Metinis BVP pokytis buvo lygus 1,1 proc. ir beveik sutapo su mūsų 1,0 proc. prognoze, tačiau viršijo didžiosios dalies analitikų lūkesčius. Nenustebino tai, kad augimą iš esmės lėmė labiausiai į eksportą nukreiptos ekonomikos dalys tokios kaip pramonė ir transportas. Lietuvos ūkis šiuo metu semiasi jėgų iš atsigaunančių užsienio rinkų. Tačiau tikro tvaraus ekonomikos augimo, kuris neatsiejamas nuo vidaus paklausos stiprėjimo (žemo nedarbo, didėjančių darbo užmokesčių ir pan.), kol kas dar teks palaukti.

Vidurio ir Rytų Europa

Tarptautinis valiutos fondas galutinai pritarė sprendimui išduoti Ukrainai 2,5 metų trukmės 15,2 mlrd. JAV dolerių paskolą. 1,9 mlrd. JAV dolerių bus išmokėti iš karto, o likusieji – kas ketvirtį, jei Ukraina laikysis savo įsipareigojimų. Šalies vyriausybė yra įsipareigojusi šiemet biudžeto deficitą sumažinti iki 5,5 proc., o kitąmet – iki 3,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto.

Žaliavos

„WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje trečiadienį dar kartą smuko ir vienu metu ji buvo nukritusi žemiau 76 JAV dolerių už barelį. Didžiausią neigiamą netikėtumą vakar rinkoje pateikė JAV energetikos informacijos administracijos ataskaita, pateikusi duomenis apie net 7,3 mln. barelių išaugusias žaliavinės naftos atsargas JAV. Priminsime, kad apklausti rinkos dalyviai tikėjosi atsargų kritimo. Šis išaugimas yra labai didelis, bet verta atkreipti dėmesį, kad jį sukėlė daugiau nei 10 proc. padidėjęs importuotos naftos kiekis, pasiekęs aukščiausią nuo 2005 m. lygį. Tokį importo išaugimą, kuris tikrai nėra tvarus ir ateinančią savaitę kris, galima paaiškinti suaktyvėjusiu naftos saugojimo nukreipimu iš tanklaivių į žemynines saugyklas. Beje, naftos produktų suvartojimas JAV per paskutines keturias savaites buvo 3,4 proc. didesnis nei prieš metus, o vieno iš produktų, benzino, 2,1 proc. Tokius paklausos pokyčius reiktų vertinti kaip pakankamai stiprius. Todėl negalima vakar paskelbtos ataskaitos laikyti kaip labai pesimistinės, o tą, matyt, suprato ir rinkos dalyviai, nes nafta pigo ganėtinai mažai.