Verslo ir rinkų naujienos » Prekyba JAV akcijų biržoje buvo permaininga


Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-04-22 10:31.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=9401


Trečiadienį prekyba JAV akcijų biržose buvo permaininga bendrovėms skelbiant finansinius 2010 m. I ketv. rezultatus, o investuotojams išliekant atsargiems. Pasibaigus rezultatų skelbimui, dėmesys vėl nukryps į namų bei darbo rinkų duomenis, bet ir tuomet investuotojų, jau kartą pajutusių krizės įtaką, veiksmai gali išlikti atsargūs. Pastaruoju metu, stebint praėjusį ketv. augusias įmonių pajamas ir pelnus, o investuotojams tikint ekonomikos atsigavimu, rinkos kilo, tačiau panašu, kad atsigavimas bus lėtas.

Antradienį „Apple" paskelbė rekordiškai gerus finansinius rezultatus, tad trečiadienį jos akcijos brango daugiau nei 6 proc. „Yahoo" paskelbė duomenis apie pelną, viršijusį lūkesčius, bei apie mažesnes nei tikėtasi pajamas, tad akcijos, kaip ir buvo galima tikėtis tokiu atveju, pigo (-4,9 proc.). Dalis rinkos dalyvių tikisi, kad technologijų sektorius atsigaus vienas pirmųjų, vėliau seks pramonės ir medžiagų, o dar vėliau - energetikos sektorius.

„Morgan Stanley" taip pat skelbė finansinius rezultatus - įmonė gavo daugiau pajamų ir uždirbo didesnį pelną. Investuotojai tai įvertino 4,2 proc. padidindami akcijos kainą. „Wells Fargo" taip pat pranešė apie geresnius nei tikėtasi rezultatus bei teigė, kad kreditavimo sąlygos jau pradėjo gerėti. Nepaisant to, jos akcijos pigo beveik 2 proc.

Iždo obligacijų kainos kilo. 10 m. trukmės JAV obligacijų pajamingumas mažėjo nuo 3,80 proc. iki 3,74 proc.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmės trečiadienį sumažėjo. Vakar prasidėjo naujas derybų su Graikija etapas, kurio sprendimai dar nepaaiškėjo. Tačiau investuotojai buvo gana pesimistiški, o šalies vyriausybės vertybinių popierių 10 metų pajamingumai pakilo virš 8 proc. Tokiomis aplinkybėmis bankų sektorius buvo vienas labiausiai pigusių - akcijų kainos nuvažiavo 1,4-3,2 proc. Graikijos bankų akcijų indekso reikšmė sumažėjo 3 proc.

D. Britanijoje bedarbių skaičius kovą sumažėjo 32,9 tūkst., t.y. beveik trigubai daugiau nei tikėtasi (10 tūkst.). Tiesa nedarbo lygis vasario mėnesio duomenimis dar palypėjo aukštyn nuo 7,8 proc. iki 8,0 proc. Kai nedarbo lygis toks didelis, dar anksti teigti, kad blogi laikai ekonomikai jai baigėsi. Anglijos banko valdybos nariai praėjusio susitikimo metu vienbalsiai nusprendė palikti aktyvų supirkimo programos vertę ties 200 mlrd. svarų. Vis dėl to mažėjantis bedarbių skaičius leidžia kiek tvirčiau jaustis dabartinei G. Browno vyriausybei - artėjantys gegužės mėnesio rinkimų rezultatai gali būti palankesni jai.

Azija

Trečiadienį Japonijos akcijos pigo labiausiai per du mėnesius investuotojams baiminantis, kad stiprėjanti jena gali lemti mažesnius eksportuojančių bendrovių pelnus bei nuomonę, kad ankstesnės dienos akcijų kainų prieaugis buvo per didelis. Vaizdo žaidimų gamintojos „Nintendo", kuri trečdalį pajamų gauna Europoje, akcijos pigo 2,1 proc. „Sony", užsienyje gaunanti apie 70 proc. pajamų, neteko 2,1 proc. vertės.

Baltijos šalys

Lietuvos vyriausybės biudžeto deficitas 2009 metais išaugo nuo 3,2 proc. BVP iki 8,9 proc. palyginti su BVP, o valdžios sektoriaus skola - nuo 15,6 proc. BVP iki 29,3 proc. palyginti su BVP. Kaip ir 2008 metais absoliučiai didžiausią skolos dalį - 84 proc. - sudarė išleisti skolos vertybiniai popieriai. Dar 2008 įsibėgėjusi pasaulinė ekonomikos krizė viešųjų finansų padėtį dar labiau apsunkino. Praėjusių metų pradžioje ir viduryje Lietuvos vyriausybė kaip skolininkė buvo visiškai praradusi tarptautinių rinkų pasitikėjimą. Šaliai prireikė iš ties didelių pastangų - didelio ir nepopuliaraus gyventojų tarpe išlaidų karpymo, kad pasitikėjimas finansų rinkose būtų atstatytas.

Kol kas vyriausybei neblogai sekėsi priimti fiskalinės politikos iššūkius, o Lietuvos biudžeto deficitas 2009 metais pasirodė beesąs netgi mažesnis už Europos Komisijos prognozuotus 9,8 proc. BVP. Vis dėlto dar neverta užmigti ant laurų, nes stiprus konsolidacijos poreikis Lietuvos laukia ir šiemet be kitąmet. Lietuvos valstybės skola nominalia verte per 2009 metus išaugo 56 proc. Tačiau čia dar nesimato didelės euroobligacijų emisijos, kuri buvo išplatinta šį vasarį, tad Lietuvos skola per 2010 metus gali dar išsipūsti.

Tokios tendencijos iš dalies kelią nerimą ar šalies skola ne per greitai artėja prie euro zonos narės ribiniu kriterijumi laikomo 60 proc. BVP lygio. Kita vertus, ne tik euro zonos narystės atžvilgiu Lietuvai svarbi griežta fiskalinė politika. Svarbu kad nebūtų nepamatuotai didinami vyriausybės įsipareigojimai ir galų gale nepasekta Graikijos pėdomis. Be to, bet koks dabartinis skolinimasis iš esmės yra resursų perskirstymas tarp skirtingų kartų, kuris tuo pačiu ateityje kelia riziką ir spartesniam, tvaresniam Lietuvos ekonomikos augimui.
Pramonės produkcija Lietuvoje kovo mėnesį, lyginant su 2009 metų kovu, paaugo 1,5 proc. Metinis pramonės smukimas šalyje tęsėsi 2008 metų lapkričio ir didžiausią pagreitį buvo įgavęs 2009 metų pavasarį. Tuo pačiu I ketv. tai pirmas mėnuo kai pramonė neberodė nuosmukio, tačiau panašu, kad dar metų pradžioje bendras metinis pramonės pokytis galėjo į neigiamą pusę sverti Lietuvos BVP. Tačiau nuosmukis jau nebėra toks didelis, skirtingi analitikai prognozuoja, kad 2010 m. I ketv. Lietuvos BVP metinis nuosmukis sumažėjo nuo 12,8 proc. iki 4-6 proc., mūsų prognozės sutampa su konservatyvesniąją analitikų dalimi ir mes prognozuojame Lietuvos BVP nuosmukį sieksiant 6,2 proc.

Vidurio ir Rytų Europa

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) pagerino Rusijos ir kelių kaimyninių šalių ekonomikos augimo šiais metais prognozes. Pasak TVF, Rusijos ekonomika atsigaus nuosaikiu tempu, nes finansų sektoriaus silpnumas atsveria augančias pajamas iš naftos pardavimo ir gerėjančią situaciją prekybos sektoriuje. Rusijos BVP prognozė pagerinta nuo 3,6 proc. iki 4 proc.
Žaliavos

Trečiadienį šviesiosios „WTI" naftos kaina „NYMEX" biržoje svyravo nuo 83 iki 84,5 JAV dolerių už barelį, o dienos kainos pokytis buvo neigiamas. Rinkos dalyviai jautriai sureagavo į JAV energetikos administracijos paskelbtą ataskaitą apie 1,9 mln. barelių padidėjusias žaliavinės naftos atsargas per praėjusią savaitę, nes buvo laukiama jų kritimo. Daugiausia įtakos naftos atsargų išaugimui turėjo labai smarkiai padidėjęs naftos importas į šalį. Įdomu tai, kad atsargos labiausiai išaugo „NYMEX" biržoje prekiaujamos „WTI" naftos pristatymo vietoje - Cushing talpyklose. Naftos produktų suvartojimas per paskutines keturias savaites šalyje buvo 1,6 proc. didesnis nei prieš metus atitinkamą laikotarpį, tačiau metinis augimo tempas buvo lėtesnis nei prieš savaitę skelbtasis. Tad pačios ataskaitos duomenis reiktų vertinti neigiamai ir natūralu, kad reakcija į ją rinkoje buvo negatyvi. Padėtį kiek gerino Tarptautinio valiutos fondo pakelta pasaulio ekonomikos augimo prognozė. Be to, paskaičiuota, kad Kinijoje naftos paklausos metinis augimas kovo mėn. jau septintą mėn. iš eilės buvo didesnis nei 10 proc. Ši šalis ir artimiausiu metu bus pagrindinis naftos paklausos augimo pasaulyje variklis.