
Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-04-08 11:06.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=9311
Trečiadienį buvo paskelbti duomenys, rodantys, kad sumažėjo JAV vartotojų skolinimosi apimtys. Be to, kompanija „General Motors" paskelbė per antrą'į 2009 m. pusmetį praradusi milijardus dolerių. Tai lėmė akcijų pigimą trečiadienio popietę. Kita vertus, būtent pigimo ir buvo galima tikėtis po tokio akcijų „ralio" ir pasiekto pusantrų metų aukščiausio indeksų vertės taško.
Netrukus nuo prekybos pradžios „General Motors" paskelbė per antrąjį 2009 m. pusmetį, per kurį turėjo atsigauti po apsaugos nuo bankroto, patyrusi 4,3 mlrd. dolerių nuostolį. Šiuo metu investuotojai laukia kitos savaitės, kai bus pradėti skelbti pirmojo ketvirčio duomenys.
Likus vos valandai iki prekybos sesijos pabaigos, Federalinis rezervų bankas pranešė, kad vartotojų kreditavimo apimtys vasarį sumažėjo 5,6 proc. metiniu tempu. Sausį jos pirmą kartą per metus augo. Tad tokie vasario mėnesio duomenys buvo daug prastesni, nei tikėtasi, ir rinka iškart reagavo nuosmukiu. Tai rodo , kad investuotojai šiuo metu yra gan jautrūs neigiamoms naujienoms ir kad pastarasis kainų augimas biržoje yra gana trapus.
Investuotojai šiuo metu stengiasi įvertinti tiek pasirodančius neigiamus ekonominius duomenis, tiek ir stiprius įmonių balansus, iš kurių matyti, kad jos turi daug grynųjų pinigų ir taip pasiruošę laukia atsigavimo. Be šių duomenų jie taip pat seka naujienas apie galimą federalinių pirkimų programos nutraukimą - praėjusią savaitę Federalinis rezervų bankas nustojo pirkti vertybinius popierius, kurių užstatas yra būsto paskolos.
JAV iždo obligacijų kainos augo, o pajamingumas sumažėjo iki 3,63 proc.
Vakarų Europa
Europos akcijų kainų indeksai sumažėjo. Vakar savo darbą Atėnuose pradėjo Tarptautinio valiutos fondo misijos atstovai, o rinkose iš naujo nuvilnijo nerimas, kad šalis gali neišvengti bankroto. Be nuolat tvyrančios įtemptos atmosferos dėl bendros regiono, o ypač jo periferijų, viešųjų finansų padėties vakar rinkas žemyn stumtelėjo ir į blogesniąją pusę patikslintas IV ketv. euro zonos BVP įvertis. Graikijos bankų akcijų kainos nusirito vakar 4,2 proc., kiti didieji Vakarų Europos didieji bankai pigo 1,3-2,8 proc. Žemyn vakar ritosi energetikos kompanijų akcijų kainos - buvo paskelbta, kad naftos atsargos išaugo daugiau nei prognozavo analitikai, o tai energetikos sektoriaus akcijų kainas stumtelėjo 0,6-1,9 proc.
Vakar buvo patikslintas euro zonos IV ketv. BVP - paaiškėjo kad regiono ūkis per ketvirtį neaugo. Ankstesnis įvertis rodė, kad regiono ekonomika per ketvirtį didėjo 0,1 proc. Patikslintais duomenimis įmonių investicijos IV ketv. mažėjo 1,3 proc. vietoje anksčiau apskaičiuoto 0,8 proc. sumažėjimo, tai ir lėmė prastesnį galutinį BVP rezultatą.
Džiūgauti neleido ir vasario mėnesio Vokietijos pramonės naujų užsakymų pokytis - per mėnesį jų nepadaugėjo. Tiesa, rezultatai buvo geresni nei prognozavo ekonomistai, kurie tikėjosi 0,5 proc. sumažėjimo.
Pozityviau dėl šio ketvirčio rezultatų nuteikė euro zonos pirkimo vadybininkų apklausa (angl. purchasing manager survey). Paslaugų sektoriui skaičiuojamas indeksas pasiekė savo didžiausią reikšmę nuo 2007 metų lapkričio.
Azija
Kinijos akcijų indeksai šįryt smuko, o prie jų kritimo daugiausia prisidėjo pigusios žaliavų gavybos bei nekilnojamojo turto vystymo įmonių akcijos. Pastarų^^ų įmonių akcijų pigimą lėmė pranešimas apie planuojamą nekilnojamojo turto mokesčio įvedimą Šanchajaus mieste, kuriuo tikimasi apriboti spekuliacines investicijas į nekilnojamąjį turtą. Vis daugėja nuomonių, kad Kinijoje nekilnojamojo turto rinkoje formuojasi didelis kainų burbulas, kurio sprogimas gali sukelti rimtų finansinių ir ekonominių pasekmių šaliai, todėl dabartinis Kinijos valdžios tikslas yra kaip įmanoma neskausmingiau apriboti šio burbulo formavimąsi.
Japonijos akcijos pigo labiausiai per tris savaites dėl sustiprėjusios jenos ir smukusių pramoninių įrengimų užsakymų. Pastarieji nuo sausio mažėjo 5,4 proc. - tai rodo, kad atsigaunančios užsienio paklausos nepakanka, kad įmonės imtų užsakinėti naują įrangą. Japonijos centrinis bankas, kaip ir tikėtasi, nepakeitė bazinės palūkanų normos, tesiekiančios 0,1 proc.
Baltijos šalys
Estijos vartotojų kainų indeksas kovo mėnesį išaugo 1,3 proc. Estijoje tai didžiausias mėnesinis šuolis per visą ūkio recesijos laikotarpį ir po jo. Tačiau panašu, kad kol kas kainų šuolis nerodo pagyvėjusios paklausos, nes yra siejamas su 10,3 proc. reguliuojamų kainų šuoliu. Tuo tarpu nereguliuojamos kainos Estijoje per kovą sumažėjo dar 0,9 proc.
Vidurio ir Rytų Europa
Sausio-vasario mėnesiais, Rusija iš NVS šalims nepriklausančių valstybių importavo 41,2 tūkst. lengvų^^ų automobilių arba 50,2 proc. mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Krovininių automobilių importas sumenko šiek tiek mažiau - 35,1 proc. iki 2,7 tūkst. Automobilių importo sumažėjimas parodo, kad vidaus paklausa Rusijoje yra silpna ir apriboja užsienio šalių automobilių gamintojų eksporto rinkas.
Žaliavos
Trečiadienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje smuko pakankamai smarkiai JAV energetikos administracijai paskelbus apie daugiau nei tikėtasi išaugusias žaliavinės naftos atsargas šioje šalyje per praėjusią savaitę. Daugiausia žaliavinės naftos atsargų išaugimą 2 mln. barelių lėmė padidėjęs naftos importas. Beje, padidėjo ir naftos perdirbimo įmonių veiklos apimtys, joms po truputį ruošiantis artėjančiam vasaros sezonui. Visgi padidėjusi naftos produktų pasiūla iškart lėmė naftos perdirbimo maržų susitraukimą. Per paskutines keturias savaites JAV naftos produktų paklausa buvo 1,9 proc. didesnė nei atitinkamu periodu prieš metus, o toks augimo tempas buvo lėtesnis nei prieš savaitę. Tad ši ataskaita kiek sumažino investuotojų optimizmą dėl atsigaunančios naftos paklausos, o tai atitinkamai lėmė ir naftos kainos pasikoregavimą. Bet kokie tolesni pranešimai apie prastesnius nei tikimasi naftos paklausos atsigavimo ženklus gerokai apribos naftos brangimo galimybes artimiausiu metu.
Auksas vakar rinkoje brango iki aukščiausio kainos taško per paskutinius tris mėnesius, nepaisant to, kad JAV doleris sustiprėjo daugumos valiutų atžvilgiu. Visgi aukso kainai pasiekus 1150 JAV dolerių už Trojos unciją, rinkoje padidėjo metalo pardavėjų aktyvumas, kuris truputėlį sumažino aukso kainą. Susidomėjimą auksu paskutiniu metu skatina išliekantis neaiškumas dėl to, kaip Graikija sugebės susitvarkyti su jau kelis mėn. garsiai eskaluojamais galimais obligacijų neišpirkimo sunkumais. Beje, „SPDR Gold Trust" fondo turimi aktyviai vakar išaugo 0,9 tonomis iki 1130,7 tonų, o tai parodo, kad investuotojai išlaiko susidomėjimą investicijomis į auksą.