Verslo ir rinkų naujienos » JAV indeksus pakylėjo geros vartojimo sektoriaus naujienos


Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-03-30 11:03.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=9265


Pirmadienį Volstryto indeksus į aukščiausią tašką per pastaruosius 1,5 metų pakylėjo žinios apie pagerėjusią vartojimo sektoriaus padėtį. Nuotaikas gerino ir tolesnis JAV dolerio silpnėjimas, prie kurio prisideda mažėjanti įtampa dėl finansų krizės euro zonoje. Pirmadienį Graikijos vyriausybė paskelbė sėkmingai besistumianti artyn tikslo po poros mėnesių išplatinti naują 7 metų trukmės iždo obligacijų emisiją.

Asmeninės vartotojų išlaidos vasarį ūgtelėjo jau penktą mėnesį iš eilės. Šįkart išlaidos padidėjo 0,3 proc., palyginti su 0,4 proc. pakilimu sausį ir atitiko analitikų prognozes. Asmeninės vartotojų pajamos atitinkamu laiku išliko nepakitę, kai sausį augo 0,3 proc. Buvo tikimasi, kad jos padidės dar 0,1 proc.

Šie duomenys rodo, kad vartojimo sektorius išlieka gan gyvybingas, nepaisant didelio nedarbo, neatsigaunančio kreditavimo ir vėl besitvenkiančių debesų virš būsto rinkos. Toks stabilumas negali nedžiuginti, bet, kita vertus, kelia klaustukų, ar tai patvaru išsikvepiant pajamų augimui ir daugėjant fiskalinės politikos griežtinimo prielaidų.

JAV iždo departamentas ketina parduoti 27 proc. banko „Citigroup" akcijų, kurias įgijo suteikdamas pastarajam 45 mlrd. JAV dolerių paramą per 2008 metų finansų krizę. Nors kol kas nepatikslinama, kada ir kaip tai ketinama vykdyti, bet jau pats faktas apie tokius ketinimus yra neigiamas banko akcijoms. „Citigroup" akcijos po pranešimo atpigo 3,5 proc.

Automobilių gamintoja „Ford Motor" pardavė savo valdomos Švedijos įmonės „Volvo" akcijas Kinijos autogamybos įmonei „Zhejiang Geely Holding Group". Sandorio vertė - 1,8 mlrd. JAV dolerių. „Ford" įsigijo „Volvo" 1999 metais už 6,4 mlrd. JAV dolerių.

Toks didelis kainos skirtumas rodo, kad „Ford" sprendimas parduoti „Volvo" subrendo ne iš gero gyvenimo. Artimiausioje ateityje „Ford" ketina koncentruotis ties savo pagrindinio verslo ir modelių plėtra. Kita vertus, tikimasi, kad sinergija su Kinijos rinkoje verslo patirties turinčiais gamintojais gali padėti „Volvo" sėkmingai realizuoti savo verslo potencialą dideles augimo perspektyvas turinčioje Kinijos rinkoje.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijų indeksai pirmadienį palypėjo dar šiek tiek į viršų. Be didžių^^ų rinkų, į viršų kopė ir Graikijos ASE indeksas - šis padidėjo 0,5 proc., o šalies vyriausybė paskelbė platinsianti septynerių metų trukmės skolos vertybinių popierių emisiją. Šaliai iki gegužės mėnesio reikia pasiskolinti apie 15,5 mlrd. eurų, kurie iš esmės bus skirti atsiskaityti su kreditoriais už ankstesnę šalies skolą. Graikijai praėjusią savaitę pagaliau pavyko susitarti su Europos Sąjunga ir Tarptautiniu valiutos fondu dėl pagalbos vešiesiems finansams schemos.

Kita šalis Vakarų Europoje, kuriai ne itin sekasi sulaukti palankaus viešųjų finansų vertinimo - D. Britanija - vakar sulaukė komentaro iš „Standard&Poor's" reitingų agentūros. Pastaroji išreiškusi susirūpinimą šalies biudžeto deficito dydžiu ir jo tvarumu paliko galioti neigiamą AAA reitingo perspektyvą. I viršų palypėjus metalų kainoms, ypač variui kuris brango silpnėjant doleriui, atitinkamai reagavo ir kalnakasybos bendrovių akcijų kainos. Pastarosios brango 0,5-3,2 proc.

Iš makroekonominių naujienų pusės paspirties rinkai vakar suteikė gerėjęs euro zonos kovo mėnesio ekonomikos pasitikėjimas, kuris pasiekė 2008 metų liepos mėnesio lygį ir kiek viršijo ekonomistų prognozę. Nemažai vilčių suteikė per pastaruosius mėnesius susilpnėjęs euras, kuris sudarė palankesnes sąlygas regiono eksportuotojams. Tiesa pasitikėjimas vartotojų gretose negerėja taip sparčiai ir kovo mėnesį jo reikšmė liko nepakitusi. Darbo rinka taip greitai nereaguoja į pasikeitusias ekonomines sąlygas eksporto srityje, o bedarbystė tebėra didelė.

Vokietijos statistikų duomenimis metinė kovo mėnesio infliacija pašoko nuo 0,5 proc. iki 1,3 proc. Daugiausia tokiems kainų šuoliams įtakos turi kylančios energetinių išteklių kainos, kurios šiuo metu yra apie 50 proc. didesnės nei prieš metus. Tuo tarpu paskatų iš privačios paklausos pusės, kaip parodė euro zonos vartotojų pasitikėjimas, kol kas tebėra mažoka.

Azija

Japonijos pramonės gamyba per vasarį smuktelėjo 0,9 proc. ir taip užbaigė augimo tendenciją, trukusią 11 mėnesių iš eilės. Vidaus rinka taip pat stabtelėjo - du mėnesius iš eilės mažėjęs nedarbo lygis vasarį išliko nepakitęs ties 4,9 proc., o namų ūkių vartojimas per vasarį susitraukė 0,5 proc., t.y. pirmą kartą po septynių mėnesių pertraukos. Tiesa, kol juntamas akivaizdus eksporto apimčių pagyvėjimas, ilgalaikio pramonės gamybos nuosmukio nesitikima. Atsižvelgdamas į tai, šalies Centrinis bankas kitą savaitę greičiausiai nedidins šiuo metu galiojančių likvidumo injekcijų mastų.

Baltijos šalys

Estijos pramonės produkcija vasario mėnesį toliau augo įspūdingu pagreičiu. Lyginant su praėjusių metų tuo pat mėnesiu pramonė jau buvo 4,8 proc. didesnė, kai tuo tarpu Lietuvoje šis rodiklis vis dar tebėra neigiamoje teritorijoje. Teigiamos tendencijos Estijoje pradėjo reikštis santykinai anksčiau, tad ir lūkesčiai dėl I ketv. ir visų 2010 metų BVP rezultato taip pat yra geresni, palyginti su Latvija ar Lietuva.

Vidurio ir Rytų Europa

Vengrija ir Rumunija sumažino savo bazines palūkanų normas - jos buvo didžiausios Europos Sąjungoje. Vengrijos centrinis bankas sumažino palūkanų normą nuo 5,75 proc. iki 5 proc., tai buvo devintas mažinimas iš eilės. Šiuo metu palūkanos Vengrijoje mažiausios per 20 metų. Rumunijos centrinis bankas sumažino bazinę palūkanų normą nuo 7 proc. iki 6,5 proc., ir tai jau trečias mažinimas šiais metais. Vengrija ir Rumunija dėl krizės poveikio yra kreipusis į Tarptautinį Valiutos Fondą (TVF) pagalbos, nes sumažėjus eksportui ir smukus vidaus paklausai šios valstybės nebegalėjo surinkti reikiamos mokesčių sumos.

Rusijos centrinis bankas sumažino bazinę palūkanų normą 25 baziniais punktais iki 8,25 proc. Tai jau 12-tas kartas per metus kai Rusijos bankas mažina palūkanų normą, siekdamas sustiprinti trapų šalies ekonomikos augimą.

Pirmadienį Maskvoje nugriaudėjus dviems sprogimams, Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu smuko 0,5 proc., tačiau tai buvo tik laikina rinkos reakcija į teroristinius išpuolius. Vėliau Rusijos valiutos kursas atsistatė, o pagrindiniai šalies akcijų indeksai kilo trečią prekybos sesiją iš eilės ir, ignoruodami sprogimus, dienos pabaigoje rodė teigiamą pokytį. Bankinis Rusijos sektorius šiandien laukia vieno iš didžiausių šalies valstybinių bankų - „VTB" -finansinių ataskaitų.

Žaliavos

Pirmąją šios savaitės dieną šviesiosios „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje pašoko į viršų ir prekybos pabaigoje ji jau viršijo 82 JAV dolerius už barelį. Naftos kaina aukštyn pastūmėjo susilpnėjęs JAV doleris svarbiausių pasaulio valiutų atžvilgiu bei pranešimas apie JAV gyventojų išaugusį vartojimą vasario mėn., kuris yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių visos ekonomikos stiprėjimą. Taip pat rinkoje neliko nepastebėti ir euro zonos pramonės atstovų pasitikėjimo rodikliai, kurie turėjo teigiamos įtakos ir investuojančių į naftą lūkesčiams. Artimiausias dvi dienas naftos kainos judėjimas labai priklausys nuo skelbsimų naftos atsargų pokyčių JAV per praėjusią savaitę. Panašu, kad reiktų laukti eilinio žaliavinės naftos atsargų išaugimo, bet kartu tikėtis ir didesnio metinio naftos produktų suvartojimo prieaugio.

Vario kaina Londono metalų biržoje vakar išaugo 3,4 proc., arba aukščiausio taško nuo 2008 m. rugpjūčio mėn. Pirmadieninį metalo kainos spurtą lėmė suaktyvėjusi prekyba metalo ateities sandoriais Kinijoje, kuri vėliau persimetė ir į Europą. Be to, susilpnėjęs JAV doleris taip pat prisidėjo prie metalo kainos išaugimo. Beje, penktadienį paskelbta, kad Šanchajaus metalų biržos sandėliuose vario atsargos per savaitę krito 8 proc., arba 13,6 tūkst. tonų, o tai suteikė pakankamai daug optimizmo rinkoje, jog metalo paklausa Kinijoje išlieka labai stipri. Londono metalų biržos sandėliuose vario atsargos toliau stabiliai smunka ir tokia tendencija, palanki vario kainos kilimui, bus matoma artimiausiu metu.