Pramonės gamyba vasarį padidėjo 0,1 proc. po pakilimo 0,9 proc. sausį. Buvo prognozuojama, kad ji liks nepakitusi. Gamybos sektoriaus indeksas „Empire manufacturing" kovą smuko nuo 24,9 iki 22,9 punkto, bet buvo didesnis, nei tikėtasi - 22 punktai. Tuo tarpu gamybos pajėgumų išnaudojimas padidėjo nuo 72,5 iki 72,7 proc., nors buvo tikimasi, kad jis taip pat nepasikeis. Tiesa, reikia pripažinti, kad gamybos pajėgumų apkrovimas vis dar išlieka artimas rekordiškai mažam.
Pranešama, kad interneto paieškos bendrovė „Google" netrukus neribotam laikui nutrauks savo veiklą Kinijoje po paskutinių kibernetinių atakų, kurios sietinos su tenykščio politinio rėžimo remiamais programuotojais. „Google" akcijos biržoje atpigo 4 proc.
Prabangos drabužių ženklą „Calvin Klein" valdanti viena didžiausių šio verslo bendrovių „Philips-Van Heusen" ketina įsigyti kitą ženklą - „Tommy Hilfiger" iš jį šiuo metu valdančio fondo „Apax Partners". Šio sandorio vertė galėtų siekti 3 mlrd. JAV dolerių. „Philips-Van Heusen" akcija pabrango 9 proc.
Atstovų rūmuose buvo pristatytos bendros gairės šiuo metu rengiamo įstatymo, skirto užkirsti kelią galimoms finansų krizėms ateityje. Tarp numatomų įgyvendinti reformų paminėtini ketinimai sustiprinti vartojimo kreditų reguliavimą, teisės suteikimas vyriausybei paprasčiau perimti problemų turinčių finansinių institucijų kontrolę bei suskaidyti pernelyg dideles ir dėl savo dydžio sisteminę riziką rinkai keliančias įmones. Vis dėlto atkreiptinas dėmesys, kad šie pakeitimai nėra tokie radikalūs, kaip tikėtasi ir anksčiau žadėjo Baltųjų rūmų atstovai.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai šį pirmadienį po sėkmingos praėjusios savaitės pasuko žemyn. Investuotojų gretose vėl skambėjo nuogąstavimai, kad Kinija labai greitu metu pakels palūkanų normą. O reitingų agentūra „Moody's" dar kartą akcentavo, kad ne tik D. Britanijos, bet ir JAV dabartinis AAA skolinimosi reitingas gali būti sumažintas.
Užimtumas euro zonoje per IV ketv. sumažėjo dar 0,2 proc., o lyginant su 2008 metų tuo pat ketvirčiu smuko 2,0 proc. Nors ūkis ir rodė nedidelius pagyvėjimo ženklus, tačiau to nepakako padėčiai darbo rinkoje gerėti, nors nuosmukis jau ir nebebuvo toks didelis kaip III ketv. Vis dėl to gana mažai tikėtina, kad jau metų pradžioje nedarbas regione imtų mažėti. Darbo rinkos rodikliai paprastai atsilieka nuo ekonomikos ciklo, tad padėtis darbo rinkoje veikiausiai dar kurį laiką bus įtempta.
Azija
Didžioji dalis Japonijos akcijų brango investuotojams tikintis, kad Japonijos bankas imsis tolesnių skatinimo priemonių. Japonijos bankas kaip tik ketina susitikti dviejų dienų posėdžiui, po kurio ir paskelbs sprendimą. Jei jis bus toks kaip tikimasi, tai užkirstų kelią jenos brangimui. Iš akcijų tarpo daugiausia brango statybų ir nekilnojamojo turto bendrovės.
Vidurio ir Rytų Europa
Turkijos nedarbo lygis 2009 metų gruodžio mėnesį išaugo iki 13,5 proc. Lapkričio mėnesį nedarbas siekė 13,1 proc. Rinka prognozavo, kad nedarbas šalyje sieks 13,9 proc. Ne žemės ūkio sektoriuje nedarbas išaugo iki 16,6 proc. nuo 16,2 proc. prieš mėnesį. Tikėtina, kad dėl struktūrinių dirbančiųjų pokyčių (iš žemės ūkio sektoriaus vyko migracija į statybų sektorių ir pan.), minimalaus atlyginimo schemos, nelanksčios darbo valandų sistemos ir didelių išeitinių kompensacijų, Turkijoje aukštas nedarbo lygis išliks dar kurį laiką.
Žaliavos
Vakar šviesiosios „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje krito žemiau 80 JAV dolerių už barelį dėl padidėjusio investuotojų, siekusių fiksuoti uždirbtą pelną iš praėjusiomis savaitėmis kilusios naftos kainos, antplūdžio. Stiprėjęs JAV doleris svarbiausių pasaulio valiutų atžvilgiu taip pat prisidėjo prie vakarykščio naftos kainos kilimo. Investuotojai gana jautriai sureagavo į eilinį kartą Saudo Arabijos naftos pramonės ministro pasakymą, kad jo šalis labai džiaugiasi dabartinėmis naftos kainomis ir ji neturi jokių intencijų keisti OPEC vykdomos politikos, kurios tikslas yra išlaikyti naftos kainą nuo 70 iki 80 JAV dolerių už barelį. Tokie žodžiai gerokai sumažina investuotojų lūkesčius dėl naftos kainos kilimo artimiausiu metu ir leidžia tikėtis, kad naftos kaina ir toliau svyruos nuo 70 iki 83 JAV dolerių už barelį. Šiandien turėtume išgirsti dar daugiau komentarų iš OPEC narių atstovų prieš rytoj vyksiantį jų susitikimą Vienoje.
Aukso kaina vakar truputį išaugo ir jau kelias savaites laikosi aukščiau 1 100 JAV dolerių už Trojos unciją. Auksas pabrango nepaisant to, kad JAV doleris sustiprėjo svarbiausių pasaulio valiutų atžvilgiu. Visgi rinkoje jaučiama baimė dėl būsimo Kinijos pinigų politikos griežtinimo, kuris sumažintų perteklinių pinigų kiekį šioje rinkoje. Šiandien aukso kainai nemažą įtaką turės FED skelbsimas sprendimas dėl bazinės palūkanų normos nustatymo JAV. Jeigu FED atstovai užsimins apie galimus pinigų politikos griežtinimo veiksmus, tai turės neigiamos įtakos aukso kainai. Beje, didžiausio pasaulyje aukso fondo „SPDR Gold Trust" turimas aukso kiekis jau kelias dienas nekinta, o tai tik parodo, kad rinkoje vyrauja laukimo nuotaikos.
Vario kaina Londono metalų biržoje vakar smuko 1,9 proc. Rinkoje akivaizdžiai jaučiasi nerimas, kad Kinija turės kelti bazinę palūkanų normą, kuri pabrangintų investicinius pinigus, o tai neigiamai paveiktų ir šio metalo rinką, kurioje pastarų^^ų pinigų yra labai daug. Vario atsargos Londono metalų biržoje vakar vėl smuko. Artimiausiomis dienomis dauguma veiksnių turėtų lemti tam tikrą šio metalo kaina smukimą.