Verslo ir rinkų naujienos » Po nervingos prekybos JAV indeksai fiksavo prieaugį


Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-02-08 11:00.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=9010


Penktadienį JAV akcijų indeksai sutartinai baigė didesnėmis reikšmėmis. Vis dėlto tai nepadėjo ir buvo registruotas neigiamas savaitės pokytis JAV akcijų rinkoje. Penktadienį postūmį aukštyn, investuotojų nuomone, sudarė šiek tiek atsigaunančios viltys dėl euro zonos vyriausybių, tokių kaip Graikija, Ispanija ir Portugalija, viešųjų finansų padėties. Investuotojų gretose padaugėjo tikinčių, kad Graikija vis dėlto sulauks pagalbos iš euro zonos ir jos mokumo problemoms bus ieškoma palankaus sprendimo.

Šį savaitgalį Kanadoje vyko septynių didžiausių pasaulio valstybių, dar vadinamų G 7, susitikimas. Per jį dar kartą patvirtintas siekis daugiau naštos suteikti bankams, kaip pagrindiniams krizės kaltininkams. Ekonomikai gelbėti buvo mestos milžiniškos vyriausybių išlaidos, kurios vėliau kris ant mokesčių mokėtojų pečių. Vis dėlto vyrauja nuomonė, kad bankai taip pat turėtų sumokėti už savo padarytą žalą, o ne naudotis mokesčių mokėtojais. Tai pat per G 7 susitikimą buvo sutarta dėl vyriausybės skatinimo programų – kol ūkio padėtis trapi, bus taikomasi su biudžeto deficitais, o taupymo priemonių imamasi vėliau.

Be to, JAV rinkos dalyvius nustebino užimtumo rodikliai – sausio mėnesį nedarbo lygis netikėtai sumažėjo iki 9,7 proc., nors buvo tikimasi, kad jis išliks 10 proc. JAV gamyklose sausį buvo pasamdyta 11 tūkst. darbuotojų daugiau, kai ekonomistų vertinimais, užimtųjų skaičius turėjo mažėti 20 tūkst. Tiesa, ne visi darbo rinkos rodikliai buvo tokie palankūs – bendras užimtųjų ne žemės ūkyje skaičiaus pokytis nuvylė – jų per sausį sumažėjo 20 tūkst., kai tikėtasi 15 tūkst. didėjimo. Gana palankias tendencijas JAV darbo rinkoje šiuo metu lemia įsibėgėjęs ūkio pagyvėjimas. Gamintojai, įkvėpti didelių vyriausybės skatinimo planų, stengiasi didinti per krizę išeikvotas atsargas, o plečiantis gamybai reikia ir daugiau darbo jėgos.

Šią savaitę reikšmingesnių JAV rinkos rodiklių bus skelbiama antroje jos pusėje – ketvirtadienį pasirodys sausio mėnesio mažmeninės prekybos statistika, penktadienį – Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas. Kol kas analitikai prognozuoja geresnes abiejų rodiklių reikšmes.

Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai penktadienį, skirtingai nei JAV, smuko. Visa savaitė tai pat buvo nesėkminga – bendras akcijų indeksas MSCI Europe nusmuko 3,6 proc. Tarp Vakarų Europos investuotojų neslūgo nerimas dėl to, kaip toliau seksis Graikijos, Ispanijos ir Portugalijos vyriausybėms tvarkytis su ypač dideliais deficitais.

Nepalankiai praėjusį penktadienį nuteikė Vokietijos pramonės produkcijos statistika – gruodžio mėnesį gamyba sumažėjo 2,6 proc., užuot, kaip prognozuota, augusi 0,6 proc. Tokie skaičiai verčia nerimauti dėl šią savaitę skelbiamų Vokietijos IV ketv. BVP rezultatų. Pramonės atsigavimas iki šiol daugiausia buvo įkvėptas atsargų atkūrimo veiklos, tačiau ar toliau pramonė išlaikys savo tempą, dar nėra vienareikšmiai aišku. Vokietijos gamintojams galėjo pakenkti gana stiprus euras, kuris metų pabaigoje slopino Vakarų Europos gamintojų konkurencingumą.

Šios savaitės antroje pusėje skelbiami IV ketv. BVP rezultatai. Statistika bus visos euro zonos, taip pat atskirai – Vokietijos, Prancūzijos ir Italijos. Kol kas ekonomistų prognozės yra gana nuosaikios: nors augimo tikimasi, tačiau IV ketv. neturėtų ypač stebinti, lyginant su III ketv. Daugeliu atveju prognozuojamas netgi silpnesnis ketvirčio prieaugis nei III ketv.

Azija
Indijos statistikos departamentas pateikė šių metų (Indijoje finansiniai metai baigiasi kalendorinių metų kovo 31 d.) ekonomikos augimo prognozę, pagal kurią BVP turėtų išaugti 7,2 proc. Praėjusiais metais BVP augimas siekė 6,7 proc. Manoma, kad didžiausią pridėtinės vertės augimą parodys finansinių ir nekilnojamojo turto paslaugų sektoriai, o kritimas prognozuojamas žemės ūkio produkcijos sektoriui.

Baltijos šalys
Reitingų agentūra „Fitch“ pagerino Estijos BBB+ reitingo perspektyvą iš neigiamos į stabilią. Reitingų agentūra išreiškė pasitikėjimą šalies vyriausybės vykdoma biudžeto politika ir euro įsivedimo perspektyvomis 2011 metais.

Vidurio ir Rytų Europa
Vengrijos pramonės gamyba gruodį neplanuotai sumažėjo – ji krito 1,4 proc. metiniu tempu ir 5,7 proc. mėnesio tempu. Mažėjo beveik visi į eksportą orientuoti sektoriai. Tokie skaičiai leidžia manyti, kad paskutinį metų ketvirtį šalis neiškopė iš recesijos.

Sekmadienį Ukrainoje vyko antrasis rinkimų į šalies prezidentus turas. Apdorojus 87,31 proc. protokolų duomenis, už Viktorą Janukovičių balsavo 48,54 proc. rinkėjų, o Juliją Timošenko palaikė 45,8 proc. Nei vieno iš kandidatų nepalaikė 4,467 proc. Atotrūkis tarp kandidatų yra vos 2,74 proc., nors skaičiuojant balsus buvo ir 13 proc. Pažeidimų buvo, tačiau tai nebuvo sistemingi pažeidimai, todėl poveikio rezultatams nebus, teigia Ukrainos rinkėjų komiteto atstovas Vitalijus Telsenko. Tikėtina, kad Julija Timošenko gali nepripažinti rinkimų rezultatų, jei nuo Viktoro Janukovičiaus atotrūkis bus mažesnis nei 5 proc. J. Timošenko gali rinkimų rezultatus ginčyti teisme, todėl politinio nestabilumo laikotarpis Ukrainoje gali užsitęsti.

Žaliavos
Paskutinę praėjusios savaitės prekybos sesiją žaliavinės „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje krito 2,7 proc. Praėjusi savaitė naftos ateities sandorių rinkoje buvo labai įdomi, nes naftos kaina, savaitę pradėjusi ties 72 JAV dolerių už barelį, jos viduryje sugebėjo pakilti iki 78 dolerių, o galiausiai kristi net iki 71 dolerio. Tai, kas vyko antroje savaitės pusėje, galima pavadinti greitu investuotojų turėtų naftos ateities sandorių likvidavimu baiminantis, kad įsivyravusios neigiamos emocijos rinkose gali lemti tolesnį naftos kainos smukimą. Anot naujienų agentūros „Bloomberg“ atliktos apklausos, šią savaitę naftos kainos kritimo laukia 40 proc. apklaustųjų analitikų, kilimo – 33 proc., likusi dalis mano, kad kaina per savaitę keisis mažai. Beje, savaitgalį naujasis OPEC prezidentas minėjo, kad jo prognozuojama vidutinė naftos kaina 2010 m. turėtų būti tarp 70 ir 80 JAV dolerių už barelį, naftos gavybos kvotos per artimiausius susitikimus nebus keičiamos.

Aukso kaina penktadienio prekybos pabaigoje sugebėjo atsitiesti ir pasiekti teigiamą pokytį, nors JAV doleris ir vėl sustiprėjo svarbiausių pasaulio valiutų atžvilgiu. Tačiau rinkoje baiminamasi, kad aukso kaina trumpu laikotarpiu dar gali kristi, investuotojams privengiant tokių priemonių kaip auksas, kuris paprastai smunka, stiprėjant JAV doleriui. Visgi įdomu tai, kad didžiausio pasaulyje biržoje prekiaujamo fondo „SPDR Gold Trust“ turimas metalo kiekis penktadienį sugebėjo padidėti 1,8 tonos.

Penktadienį vario kaina Londono metalų biržoje krito 1,7 proc., o per savaitę varis pigo 6,5 proc. Investuotojai bene labiausiai sureagavo į Kinijos veiksmus, siekiant griežtinti kreditavimą ir mažinti perteklines lėšas finansų rinkose. Neigiamą įtaką vario kainai penktadienį turėjo ir žinia, kad Šanchajaus metalų biržos sandėliuose jo atsargos per savaitę paaugo net 13 proc. iki aukščiausio taško per pastaruosius šešerius metus. Visgi šią savaitę galima sulaukti tam tikrų vario kainos bandymų kilti.