
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2010-02-03 15:45.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=8987
Amerikos prezidento Barako Obamos administracija yra pasiruošusi įvesti ir išlaikyti papildomus mokesčius didžiosioms šalies finansų institucijoms iki pat to laiko, kol visi mokesčių mokėtojų paskolinti pinigai šioms institucijoms bus sugražinti iki paskutinio cento, pareiškė šalies Iždo sekretorius Timothy Geithner.
Planuojama, kad siūlomas naujas papildomas mokestis Amerikos didžiosioms finansų institucijoms, per artimiausius dešimt metų šalies biudžetą papildytų papildomais 90 milijardais dolerių, tačiau jeigu patirti kaštai gelbėjant šalies finansų institucijas bus didesni nei minima suma, tai šio planuojamo naujo mokesčio galiojimo laikas gali būti pratęstas, teigė Timothy Geithner kalbėdamas Amerikos Senato Finansų komitete.
„Šio mokesčio galiojimo laikas gali būti pratęstas iki pat to laiko, kol iki paskutinio cento finansų institucijos padegs visus mokesčių mokėtojų patirtus kaštus susijusius su finansų institucijų gelbėjimu nuo bankroto“ – pareiškė jis.
Amerikos Iždo sekretorius kalbėdamas komitete taip pat teigė, kad didėjantis šalies biudžeto deficitas turėtų būti apribotas, siekiant apsaugoti šalies ekonominę ateitį, tačiau tuo pačiu perspėjo, kad pernelyg greitas biudžeto deficito mažinimas, gali sukelti rizika, jog šalies ekonomika ir vėl grįš į recesijos būseną.
„Mes turime rasti tinkamą balansą, tarp darbo vietų kūrimo ir ekonomikos skatinimo veiksmų bei biudžeto deficito mažinimo, kad būtų užtikrintas reikiamas ekonomikos atsigavimas. Jei mums to nepavyks padaryti, mes rizikuojame, kad ekonomika gali vėl atsidurti recesijos būsenoje ir tuomet bus tikrai dar sunkiau išspręsti esančias problemas“ – mano Timothy Geithner.
Amerikos Iždo sekretorius didžiausią dalį kaltės dėl šių metų didelio biudžeto deficito, kuris planuojama kad sieks net 1.56 trilijonus dolerių, priskyrė iki Barako Obamos išrinkimo dirbusiai Bušo administracijai.
„Tą dieną, kai naujasis Amerikos prezidentas Barakas Obama perėmė valdžią, tuomet šalies biudžeto deficitas jau sudarė 1.3 trilijonus dolerių arba 9.2 procentus šalies metinio bendrojo vidaus produkto, na o prognozuojamų artimiausių dešimties metų šalies biudžeto deficito suma sudarė apie aštuonis trilijonus dolerių“ – priminė jis.
„Paskutinių metų dideli Amerikos biudžetų deficitai, tai yra ankstesnės administracijos vykdytos politikos pasekmė, kuomet buvo atliktas gan didelis mokesčių mažinimas ir buvo užsisakyta daug receptinių vaistų už juos iš anksto nesumokėjus “ – mano Timothy Geithner.
Dabartinės biudžeto deficito didėjimo tendencijos be abejonės yra nepriimtinos. Vien šių metų Amerikos biudžeto deficitas prognozuojama, kad sudarys net 10.6 procentus šalies metinio bendrojo vidaus produkto. Tačiau deficito problema reikia spręsti nuosekliai, dar kartą pabrėžė Amerikos Iždo sekretorius.
Paklaustas apie tai, ar jis tiki stipriu doleriu ir toliau, nepaisant augančios šalies skolos, Timothy Geithner dar kartą pakartojo, jog žinoma taip.
Dabartinis Amerikos Iždo sekretorius Timothy Geithner praeityje yra ilgą laiką (1988-2001 metais) dirbęs tam pačiame šalies Iždo departamente, po to jis persikėlė dirbti į Tarptautinį Valiutos fondą, na o dar vėliau tapo Niujorko Federalinio Rezervų banko vadovu. Amerikos Iždo sekretoriumi jis tapo prieš metus, kai jam šias pareigas pasiūlė naujasis Amerikos prezidentas Barakas Obama.
Timothy Geithner kreipėsi į abiejų Amerikos partijų politikus, kad jie suvienytų pastangas ir kartu padėtų ekonomikai augti daugiau, bei tai padėtų privačiame sektoriuje sukurti daugiau darbo vietų.
„Mes negalime sau leisti vykdyti tokios ekonomikos ekspansijos, kuri buvo atliekama praėjusį dešimtmetį, kuomet darbo vietų kūrimas didėjo lėčiau nei bet kada anksčiau, na o ekonomikos augimas buvo paremtas nekilnojamo turto ir finansų sektoriaus bumu“ – atkreipė dėmesį jis.
Dabartinis Amerikos Iždo sekretorius Timothy Geithner pabrėžė, kad Amerikos prezidento Barako Obamos administracija remia idėją sukurti komisiją, kurios pagrindinis tikslas būtų tirti ir ieškoti būdų, kaip ateityje sumažinti didelio biudžeto deficito problemą.