
Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-02-02 11:53.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=8975
JAV akcijų indeksai pirmadienį šoktelėjo po daugiau nei vieną procentą. Teigiamų nuotaikų proveržį sukėlė geresnės, nei tikėtasi, naujienos apie vartotojų asmenines pajamas, pramonės sektoriaus būklę ir naftos bendrovės „Exxon Mobil" pelną. Prieš tai indeksai porą savaičių ritosi žemyn - S&P 500 nuo aukščiausio taško, siekto sausio 19 dieną, iki penktadienio buvo netekęs 7 proc. vertės.
Gruodį asmeninės vartotojų pajamos padidėjo 0,4 proc. Buvo tikimasi, kad jos didės 0,3 proc. Lapkritį jos kilo 0,5 proc. Asmeninės vartojimo išlaidos gruodį padidėjo 0,2 proc. (lapkritį -0,3 proc.) ir neatitiko lūkesčių - tikėtasi0,3 proc. augimo.
Pramonės sektoriaus verslo pasitikėjimo indeksas ISM (ISM gamybos indeksas) sausį padidėjo nuo 54,9 iki 58,4 punkto ir gerokai viršijo prognozę - 55,5 punkto.
Statybų išlaidos gruodį smuko 1,2 proc., kai buvo tikimasi 0,5 proc. Lapkritį jos mažėjo 1,2 proc.
Didžiausios JAV naftos bendrovės „Exxon Mobil" pelnas praėjusių metų ketvirtąjį ketvirtį siekė 6 mlrd. JAV dolerių, arba 18 proc. mažiau, palyginti su 2008 metų atitinkamu laikotarpiu. Tačiau sugebėjo viršyti prognozes.
Pirmadienį JAV prezidentas Barackas Obama pristatė 2011 metų valstybės biudžeto projektą. Pagal jį ūkis augs 3,8 proc., nedarbas bus 9,2 proc., o iždo deficitas sumažės nuo 10,6 proc., kuriuos numatoma pasiekti šiemet, iki 8,3 proc. Taip pat numatoma didinti asignavimus ir mažinti mokesčius tų sričių, kurių skatinimas, kaip tikimasi, turėtų pagelbėti mažinti rekordiškai didelį nedarbą. Kita vertus, tokį asignavimų didinimą ir kai kurių mokesčių mažinimą būtų siekiama iš dalies atsverti karpant išlaidas ir didinant mokesčius kitose ūkio sferose.
Tokios Baltų^^ų rūmų pastangos stiprinti JAV finansinį stabilumą jau spėjo sulaukti kritikos, kaip neva pernelyg kuklios, o akis visų pirma bado tokie dalykai kaip vėl didėjantis gynybos išlaidų biudžetas. Vis dėlto, pasak B. Obamos, šalies ekonomika dar nėra pakankamai sustiprėjusi, kad būtų galima reikšmingai sumažinti išlaidas, todėl tai ketinama daryti palaipsniui. Iki 2014 metų JAV biudžeto deficitą ketinama sumažinti iki 3,9 proc.
Vakarų Europa
Savaitę Vakarų Europos akcijų indeksai pradėjo kildami - didėjo visų aštuoniolikos Europos biržų vertės. Vakar daug paspirties investuotojams suteikė gamybos sektoriaus rodikliai. Kaip parodė pirkimo vadybininkų apklausa (angl. purchasing manager's index), bendras euro zonos gamybos indeksas padidėjo. Žvelgiant į atskiras šalis, augimas stebėtas Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir D.Britanijoje. Šiems rodikliams paantrino ir JAV gamybos sektoriaus indeksas, skaičiuojamas ISM. Daugiausia vakar įsibėgėjo bankų sektoriaus akcijos - pagrindiniai didieji Vakarų Europos bankai brango 1,4-7,9 proc. Kalnakasybos bendrovių akcijų kainos kilo 1,6-5,1 proc. Jos sekė metalus, kurie vėl brango kiek aprimus kalboms dėl Kinijos pinigų politikos griežtinimo.
Euro zonos gamybos pirkimų vadybininkų indeksas sausio mėnesį dar kiek padidėjo - nuo 52,0 iki 52,4 punkto ir lenkė analitikų prognozę, kad nekis. Prastesnės laukta D. Britanijos šio indekso reikšmės, tačiau jis nustebino analitikus ir padidėjo nuo 54,6 iki 56,7 punkto. Gamybos pagyvėjimas, prasidėjęs išsekusių atsargų atkūrimu, tęsiasi jau kurį laiką. Paskatas gamybai klestėti šiuo metu sudaro ne tik vyriausybių ekonomikos skatinimo programos, bet ir eksporto (ypač Azijos) rinkų pagyvėjimas. Geri šių metų pradžios gamybos rodikliai leidžia tikėtis ir neblogų 2010 metų pradžios viso ūkio rezultatų. Tiesa, vis dar tvyro
neapibrėžtumas, kaip ūkiui seksis plėtotis vėliau, kai antroje metų pusėje išblės vyriausybių paramos programos.
Azija
Gruodį vidutinis Japonijos darbo užmokestis, įskaitant viršvalandžius ir premijas, buvo 6,1 proc. mažesnis nei prieš metus. Nors gyvėja pavienės pramonės šakos, atlyginimai mažėja 19 mėnesį iš eilės ir riboja galimybes šaliai išsikapstyti remiantis vidaus vartojimu.
Šįryt akcijų indeksas CSI300 vėl buvo nukritęs. Investuotojų nerimą padidino Kinijos bankų priežiūros komisijos perspėjimas, kad šalies bankai turėtų kelti palūkanų normas už išduodamas paskolas nekilnojamajam turtui įsigyti, kurioms turto įkeitimas yra nebūtinas. Be to, bankai raginami didinti paskolų pradinio įnašo dydžius. Komisija taip pat perspėjo, kad Kinijoje ėmė daugėti nemokių klientų, paėmusių nekilnojamojo turto paskolas. Nuolat griežtėjantys priežiūros institucijų veiksmai yra būtini Kinijai, jei ji nori išvengti didesnių NT rinkos problemų ateityje.
Vidurio ir Rytų Europa
Vengrijos pirkimo vadybininkų indeksas, įvertinus sezoniškumą, per sausį padidėjo nuo 49,1 iki 53,5 punkto. Tai pirmasis prieaugis nuo 2008 m. rugsėjo. Indeksas atspindi didėjantį gamintojų pasitikėjimą, kurį skatina eksporto rinkų atsigavimo ženklai.
Rusijos ekonomika praeitais metais sumenko 7,9 proc. Šalies prezidentas 2009 metus pavadino pačiais sunkiausiais nuo Manytina, kad Rusijos ekonomika yra pažeidžiama dėl didžiulės priklausomybės nuo žaliavų, ypač naftos, kainos. 2009 m. Rusijoje išgauta 11,2 proc. daugiau aukso nei užpernai. 2008 m. aukso išgauta 13,3 proc. daugiau, o prieš tai penkerius metus iš eilės aukso gavyba mažėjo.
Žaliavos
Pirmąją šios savaitės prekybos sesiją žaliavinės „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje nustojo kritusi ir netgi šoktelėjo iki 75 JAV dolerių už barelių. Tai daugiausia lėmė dar ryte paskelbta geresnė nei tikėtasi euro zonos pirkimo vadybininkų indekso reikšmė. Vakare teigiamas emocijas sustiprino labai stipriai padidėjęs JAV ISM instituto skaičiuojamas indeksas, rodantis, kad gamybos pramonės verslo atstovų lūkesčiai gerėja. Tai gali lemti didesnį naftos vartojimą ateityje. Be to, naftos kainos kritimas per praėjusias dvi savaites buvo labai stiprus. Panašu, kad jai pasiekus 72 JAV dolerius už barelį, pagausėjo pirkėjų ir tų, kurie vėliau ėmė uždarinėti trumpąsias pozicijas. Svarbiausių pasaulio valiutų atžvilgiu susilpnėjęs JAV doleris taip pat turėjo teigiamą įtaką naftos kainai. Artimiausias dvi dienas kaina svyruos priklausomai nuo skelbsimų JAV žaliavinės naftos ir jos produktų atsargų pokyčių rezultatų.
Aukso kaina vakar šoktelėjo beveik 25 JAV doleriais už Trojos unciją, o daugiausia prie to prisidėjo susilpnėjęs JAV doleris. Taip pat investuotojus nudžiugino ir vakar skelbti makroekonominiai rodikliai. |domu tai, kad jau dvi savaites didžiausio pasaulyje biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR Gold Trust" turimas metalo kiekis nesikeičia. Tai rodo, kad investuotojai pastaruoju metu atsargūs dėl investavimo į auksą.