Verslo ir rinkų naujienos » Dubajaus finansinės problemos nusmukdė JAV akcijų rinką


Autorius: Finasta, Parašyta: 2009-11-30 10:57.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=8611


Naujienos apie Dubajaus finansines problemas, stiprėjęs JAV doleris ir pigusios žaliavos per pusę sesijos trukusią sutrumpintą prekybą penktadienį nusmukdė JAV akcijų kainas. Apyvartos buvo labai menkos, nes daugelis rinkos dalyvių dar atostogavo po ketvirtadienį švęstos Padėkos dienos. Niujorko biržoje buvo suprekiauta vos 0,65 mlrd. akcijų, o NASDAQ – 0,97 mlrd.

Išankstiniais tyrimų grupės „ShopperTrak“ duomenimis, penktadienį, kai parduotuvių tinklai tradiciškai pradeda kalėdinę prekybą, mažmeninė apyvarta buvo 0,5 proc. didesnė, palyginti su 2008 metų „juoduoju penktadieniu“. Nors šalies nedarbas viršijo 10 proc., vartojimo išlaidas, kurios sudaro du trečdalius JAV ekonomikos augimo, palaiko iki pavasario pratęstos vyriausybės paramos programos. Daugiau aiškumo dėl šių metų kalėdinės prekybos tendencijų turėtų paaiškėti pirmadienį, kuris pramintas „kibernetiniu“, nes po savaitgalio amerikiečiai tradiciškai šturmuoja elektroninės prekybos segmentą.

Šią savaitę finansų rinkos kryptį toliau turėtų veikti Dubajaus finansinių problemų atgarsiai – kuo toliau, tuo labiau aiškėja, kad šis incidentas gali kelti problemų ir JAV bankams. Nors daugiausia į „Dubai World“ investavusio „Citigroup“ nurašymai gali siekti „vos“ 1,9 mlrd. JAV dolerių, netiesioginė neigiama įtaka gali būti kur kas didesnė. Kol kas nežinoma, kiek Dubajaus paskolų garantijų teko JAV finansų sektoriaus atstovams ir kokių tarpusavio atsiskaitymų problemų gali kilti smarkiau šio nemokumo poveikį pajausiantiems britų ir Vokietijos bankams. Pastarieji, kaip ir su problemomis susidūręs Dubajaus Emyratas, gausiai skolino lėšas Rytų Europos šalims. Iš ekonominių naujienų daugiausia įtakos investuotojų nuotaikoms gali daryti pramonės ir statybų sektoriaus bei darbo rinkos naujienos.

Vakarų Europa

Penktadienį Vakarų Europos biržos atsikvėpė po prieš porą dienų nuskambėjusios žinios apie Dubajaus nemokumą. Analitikai yra susiskirstę į dvi stovyklas – vieni mano, kad Dubajaus problema yra vietinė, o dalis nuogąstauja dėl visuotinio sisteminio poveikio. Vis dėlto penktadienį akcijos brango. „Royal bank of Scotland“, pasak „Bloomberg“, yra suteikęs didžiausią paskolą „Dubai World“. Banko akcijos penktadienį atsitiesė ir pakilo 5,2 proc. Papildomų paskatų Vakarų Europos rinkos sulaukė paskelbus euro zonos ekonominio pasitikėjimo rodiklius.

Euro zonos pasitikėjimo rodikliai lapkričio mėnesį pagerėjo. Bendras ekonomikos pasitikėjimo indeksas, kaip ir tikėtasi, išaugo iki 88,0 punktų. Vartotojų pasitikėjimas pakilo vienu punktu iki -17,0, o verslo pasitikėjimo rodiklio reikšmė pasiekė -1,56, kai ekonomistai prognozavo -1,79. Gerėjantys pasitikėjimo rodikliai buvo dar vienas ženklas investuotojams, kad blogiausi laikai jau praėjo ir ūkis pamažu atsigauna.

Šią savaitę iš svarbesnių Vakarų Europos skelbiamų naujienų verta atkreipti dėmesį į tai, kokius pokyčius rytoj skelbs Vokietijos darbo rinka. Kitas investuotojams įdomus įvykis – ketvirtadienį vyksiantis Europos centrinio banko (ECB) posėdis. Kol kas prognozuojama, kad ECB paliks 1 proc. bazinę palūkanų normą, kol galutinai įsitikins, kad ekonomikos atsigavimas stabilus.

Azija

Šįryt Indijos akcijų indeksas SENSEX šoktelėjo 2,3 proc. Tai lėmė 2009 m. III ketv. šalies BVP – jis išaugo 7,9 proc., palyginti su atitinkamu 2008 m. ketv., arba gerokai daugiau nei laukta. Įdomu, kad stipriausiai prie ekonomikos augimo prisidėjo net 9,2 proc. per metus išaugusi Indijos pramonė. Tačiau baiminamasi, kad toks ekonomikos atsigavimas gali sukelti didesnę infliaciją. Ji dabar siekia 1,34 proc.

Spalį Japonijos darbuotojų atlyginimai, įskaitant premijas, sumažėjo 1,7 proc. metiniu tempu iki 368 tūkst. jenų (apie 3 tūkst. JAV dolerių). Tai 17 smukimo mėnuo iš eilės. Mažėjant produkcijos paklausai, įmonės siekia išlikti mažindamos darbo vietas ir atlyginimus. Kita vertus, tai japonus verčia riboti vartojimą ir daro spaudimą kainoms. Pastarosios, neįvertinant svyruoti linkusių šviežio maisto kainų, spalį buvo 2,2 proc. mažesnės, palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus.

Šįryt Japonijos ir kitų Azijos šalių indeksai pakilo. Juos išjudino Jungtinių Arabų Emyratų centrinio banko pasižadėjimas padėti vietinei bankų sistemai atlaikyti nuostolius dėl Dubajaus mokumo problemų. Didžiausias pagal kapitalizaciją Japonijos banko „Mitsubishi UFJ Financial Gruop“ akcijos kilo 8,6 proc. ir jomis prekiauta aktyviausiai. „Mizuho Financial Group“ pabrango 9,5 proc. Viena Dubajaus traukinių sistemos statytojų „Kajima“ brango 3,1 proc.

Baltijos šalys

Penktadienį antrą kartą patikslintas Lietuvos III ketv. BVP įvertis. Lietuvos statistikų skaičiavimais, šalies ekonomika, lyginant su praėjusių metų III ketv., smuko 14,2 proc. Pirma skaičiuota, kad Lietuvos BVP sumažėjo 14,3 proc. Pirmasis įvertis apskaičiuojamas turint mažiau duomenų ir jo dalis yra numatyta. Patikslintas BVP augimo įvertis smarkiai nesiskiria, tad nuomonės apie Lietuvos ekonomiką nekeičia. Prognozuotina, kad šalies ūkis 2009 metais gali smukti 15 proc.

Spalio mėnesio duomenimis, Lietuvos mažmeninė prekyba sumažėjo 28,7 proc. Tai kiek geresnė reikšmė nei rugsėjį (-31,9 proc.), tačiau vis dar tebėra prasta ir verčia abejoti IV ketv. ekonomikos perspektyvomis. Mažmeninė prekyba – vienas iš gyventojų pasitikėjimo ekonomika rodiklių, leidžiančių spręsti apie Lietuvos gyventojų būklę. Kitas rodiklis, būtent rodantis vartotojų pasitikėjimą, taip pat buvo paskelbtas penktadienį. Deja, Lietuvos vartotojų pasitikėjimas lapkritį labai smarkiai nukrito. Jo reikšmė per mėnesį sumažėjo nuo -47 iki -51 – t. y. sugrįžo į šių metų kovo mėnesio lygį. Tiesa, viso ekonominių vertinimų rodiklio reikšmė lapkričio mėnesį pagerėjo nuo -27 iki -26. Daugiausia pagerėjo paslaugų įmonių pasitikėjimas: nuo -14 iki -8.

Žaliavos

Penktadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje pirmą dienos pusę buvo nusileidusi žemiau 73 JAV dolerių už barelį, tačiau vėliau sugrįžo ties 76 JAV doleriais. Tokį smukimą lėmė Dubajaus finansinės problemos, kurios išgąsdino rizikingų aktyvų, tokių kaip naftos ateities sandorių, turėtojus, tad buvo skubiai bandoma pasitraukti iš šios rinkos. Be to, Dubajus priminė, kad pasaulio finansų sistema dar nėra stipri, o penktadienio rizikos pakitimą rodė vėl staigiai didžiųjų valiutų atžvilgiu sustiprėjęs JAV doleris. Naftos rinkoje pastaruoju metu jaučiamas didelis atsargumas, nes išsivysčiusių šalių žaliavos paklausa lieka pakankamai silpna, todėl jautriai reaguojama į aplinkos veiksnių pokyčius. Visgi naftos kainos atšokimas aukščiau 75 JAV dolerių už barelį rodo tam tikrą palaikymą ties šia riba, tačiau šią savaitę, matyt, nuotaikos turėtų būti labiau neigiamos.

Aukso kaina penktadienį svyravo labai smarkiai – staigiai sustiprėjus JAV doleriui auksas vienu metu buvo atpigęs net 50 JAV dolerių už Trojos unciją, bet vėliau, vėl susilpnėjus JAV doleriui, atšoko iki 1180 dolerių. Panašu, kad ir artimiausiu metu auksas gali ir toliau traukti investuotojų dėmesį, tačiau bus įdomu pažiūrėti, ar jam pavyks šią savaitę perkopti 1200 JAV dolerių ribą.

Vario kaina Londono metalų biržoje penktadienį šiek tiek pakilo, priešingai nei kitų žaliavų. Investuotojus nudžiugino per savaitę 6 proc. sumažėjusios Šanchajaus metalų biržos vario atsargos. Visgi Londono metalų biržos sandėlių vario atsargos per savaitę išaugo 3,1 proc. Įdomu tai, kad vario kasyba Peru spalio mėn. buvo 5 proc. didesnė nei prieš metus, o tai yra vienas iš įrodymų, kad vario kasyba taip pat dar turi nemažo potencialo augti.