Verslo ir rinkų naujienos » Antradienį Volstryto indeksų kryptis išsiskyrė


Autorius: Finasta, Parašyta: 2009-10-28 11:00.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=8422


Antradienį Volstryto indeksų kryptis išsiskyrė. Indeksas Dow Jones pakilo 0,14 proc. iki 9882,17 punkto Europos energetikos koncernui „British Petroleum" paskelbus geresnius, nei tikėtasi, veiklos rezultatus ir tikintis, kad jo pavyzdžiu trečiadienį paseks ir JAV milžinės „Exxon Mobil" bei „Chevron". Prie gerų naujienų taip pat galima priskirti geresnius, nei prognozuota, darbo rinkos duomenis.

Bet indeksai S&P500 ir Nasdaq smuko atitinkamai 0,33 proc. iki 1063,41 punkto ir 1,2 proc. iki 2116,09 punkto. Bankų, technologijų ir mažmeninės prekybos tinklų akcijų kursus žemyn nutempė paskelbtas vartotojų pasitikėjimo indeksas, kuris spalį netikėtai buvo gerokai prastesnis, nei tikėtasi, jau antrą mėnesį iš eilės.
Smunkant akcijų rinkai vėl šiek tiek stiprėjo JAV doleris euro ir kitų pagrindinių valiutų atžvilgiu. Per porą dienų euro kursas krito nuo 1,56 iki 1,48 JAV dolerio atžvilgiu.

Vartotojų pasitikėjimo indeksas, kurį skaičiuoja tyrimų grupė „Conference Board", spalį netikėtai smuko nuo 53,4 iki 47,7 punkto, nors buvo tikimasi, kad jis pakils iki 53,5 punkto. Tikėtina, kad vėl bliūkštantį trapų vartotojų pasitikėjimą lemia sparčiai auganti bedarbystė ir mažėjančios namų ūkių pajamos. Praėjusiais metais šio indekso vidurkis sudarė 57,95 punkto, 2007 metais - 103,2 punkto, o 2006 metais - 105,9 punkto. Žemiausiai -iki 25,3 punkto - jis buvo nukritęs šių metų vasarį.

Rugpjūtį 20 didžiausių JAV miestų būsto kainų indeksas „Case-Shiller" padidėjo 1,2 proc. Liepą jis kilo 1,6 proc. Rugpjūtį būsto kainos smuko 11,3 proc. metiniu tempu, nors buvo prognozuojama, kad metinis nuosmukis sieks 11,9 proc. Tai rodo, kad būsto kainų stabilizacija tęsiasi padidėjus pardavimams.

Kita vertus, lieka neaišku, ar lapkritį bus pratęsta būsto rinkos paramos programa, kuria suteikiama mokestinių lengvatų perkantiems pirmą būstą, ir kuri smarkiai prisidėjo prie namų paklausos padidėjimo pastaraisiais mėnesiais. Gali būti, kad išsikvėpus paramos programos poveikiui būsto pardavimai ir kainos vėl smuktels žemyn, o šios rinkos atsigavimas dėl augančio nedarbo, nemokumo ir neatsigaunančios kredito rinkos bus labai lėtas ir vangus.

Agentūros Thompson Reuters duomenimis, Iš 46 proc. visų indekso S&P500 sudėties įmonių, kurios jau paskelbė savo trečiojo ketvirčio veiklos rezultatus, 80 proc. pelnai viršijo Volstryto prognozes, 6 proc. - jas atitiko, o 13 proc. neatitiko lūkesčių.

Iždo obligacijų kainos šoktelėjo į viršų - 10 metų VVP pajamingumas smuko nuo 3,55 iki 3,47 proc. Tai lėmė netikėtai stipri paklausa antradienio aukcione JAV iždo išplatintoms 2 metų trukmės iždo notoms už 44 mlrd. dolerių. Paklausos ir pasiūlos santykio rodiklis siekė 3,63, palyginti su 3,23 paskutiniame analogiškame aukcione ir 2,84 šių metų vidurkio. 44,5 proc. paklausos teko užsienio bankams.

Vakarų Europa

Antradienį kai kuriems Vakarų Europos akcijų indeksams pagaliau pavyko nutraukti tris prekybos sesijas trukusį smukimą žemyn. Blogesni nei tikėtasi JAV vartotojų pasitikėjimo rezultatai antroje dienos pusėje prekybą buvo pasukę neigiama linkme. Gyvybės rinkai vakar daugiausiai įkvėpė naftos milžinė „BP". Jos akcijos kaina pakilo 4,8 proc., kai įmonė paskelbė geresnius nei tikėtasi III ketv. duomenis. Bendrovės pelnas atskaičiuos vienkartinius veiksnius sumažėjo 47 proc. iki 4,67 mlrd. JAV dolerių, kai analitikai tikėjosi 3,24 mlrd. dolerių. įmonės rezultatai bei tai, kad nafta vėl brango teigiamai nuaidėjo ir per kitas sektoriaus akcijas - „Total", „Royal Dutch Shell", „StatoilHydro" brango 1,7-2,6 proc.

Bankų sektoriuje nuotaikos nebuvo tokios geros. D. Britanijos „Royal Bank of Scotland" ir „Lloyds" atitinkamai pigo 8,1 proc. ir 6,2 proc. dėl rinkoje sklandančių kalbų apie tai, kad Europos Sąjunga gali priverstinai reikalauti iš bankų grąžinti suteiktą paramą. Taip pat neigiamas nuotaikas palaikė ir užvakarykštė žinia apie „ING" banko galimą išskaidymą.

Prancūzijos vartotojų pasitikėjimas spalio mėnesį padidėjo nuo -36 iki -35 punktų reikšmės ir atitiko ekonomistų prognozę. Vartojimas - vienas iš svarbiausių paklausos elementų, tad gyventojų pasitikėjimas svarbus ekonomikos augimui. Kol kas vartotojų nuotaikoms padėjo vyriausybės mokesčių mažinimas, paskatos naujiems automobiliams įsigyti. Kita vertus, tai verčia nerimauti, kas laukia ekonomikos, kai vyriausybės paskatų poveikis išblės.

Azija

Japonijos akcijos pigo antrą dieną iš eilės. Laivybos bendrovė „Kawasaki Kisen Kaisha Ltd.", vakar padvigubinusi prognozuojamą nuostolį, pigo 4,5 proc. Didžiausias pasaulyje fotoaparatų gamintojas „Canon" pigo 3,4 proc. Vakar po prekybos įmonės atstovai paskelbė, kad ketvirčio pelnas krito 56 proc. metiniu tempu iki 36,7 mlrd. jenų. Tai septintas ketvirtis iš eilės, kai stebimas mažėjimas. Prognozuojama, kad šiemet pajamos susitrauks 22 proc. iki 3,2 trln. jenų, o grynasis pelnas -64 proc. iki 110 mlrd. jenų. Dienos nuosmukio ribą, t.y. 16 proc., pasiekė nekilnojamo turto įmonė „Leopalace21", pranešusi, kad metus tikėtina baigs nuostolingai, vietoj anksčiau laukto pelno.

Baltijos šalys

Lietuvos BVP 2009 metų III ketv. lyginant su 2008 metų III ketv. smuko 14,3 proc. Taip pat patikslintas II ketv. BVP nuosmukis, kuris sumažintas nuo 20,2 proc. iki 19,5 proc. III ketv. BVP pirmasis įvertis buvo gerokai geresnis nei tikėjosi ekonomikos ekspertai, kurių prognozės svyravo nuo -15,5 iki -25,0 proc. Pridėtinė vertė vis dar mažėjo visose srityse išskyrus žemės ūkį, tačiau mažesnį ekonomikos nuosmukį nei praėjusį ketvirtį lėmė geresni nei II ketv. pramonės produkcijos rezultatai. Nors BVP nuosmukis ir sumažėjo, ūkio nuosmukis tebėra labai didelis ir laukia ilgas sudėtingas kelias atsigavimo link. Kaip ir tikėjomės, šalies ekonomikos nuosmukis pamažu pradėjo mažėti, tad lėtesnio kritimo tikimės sulaukti ir IV ketv. Visų 2009 metų BVP mūsų prognozėmis gali smukti apie 15,0 proc. Tai pirmasis BVP įvertis, apskaičiuojamas turint mažiausiai informacijos ir dalį jos prognozuojant. BVP bus dar tikslinamas porą kartų - kitas įverčio patikslinimas numatytas 2009 metų lapkričio 27 d.. Savo III ketv. BVP dar nėra paskelbusios nei Latvija nei Estija.

Nuviliančiai vakar pasirodė Lietuvos mažmeninės prekybos įmonių apyvarta, kuri sumažėjo net 31,9 proc. - daugiausia nuo šių metų vasario. III ketv. tikintis ekonomikos nuosmukio lėtėjimo, o kartu stebint mažėjančius mažmeninės prekybos nuosmukio tempus rugsėjo mėnuo verčia nerimauti dėl to ūkio nuosmukis stabilizuosis taip greitai ir tokių mastu kaip norėtųsi.

Vidurio ir Rytų Europa

Lenkijos centrinis bankas šiandien turi spręsti dėl bazinės palūkanų normos (BPN). Visi 20 „Bloomberg" apklaustų ekonomistų tikisi, kad ji liks nepakeista jau ketvirtą mėnesį iš eilės ir liks rekordiškai maža - 3,5 proc. Tokie analitikų lūkesčiai pagrįsti vis dar silpna ekonomikos būkle ir nedidele infliacija. Sprendimas dėl BPN bus paskelbtas apie vidurdienį. Dažniausiai investuotojai Lenkijos biržoje nereaguoja į šalies makroekonomines naujienas, ypač kai jos nėra netikėtos ir daugiau dėmesio skiria užsienio naujienoms, pirmiausia JAV. Antradienį indeksas WIG20 smuko jau trečią prekybos sesiją iš eilės, šįkart 2,12 proc.
Serbijos vyriausybė ir TVF atstovai sutarė, kad planuojant 2010 m. biudžetą, galimas 4 proc. nuo BVP deficitas, vietoj anksčiau reikalautų 3,5 proc. Susitikimų metu buvo aptartos papildomos fiskalinės disciplinos priemonės - siekiama mažinti valstybės išlaidų dalį, palyginti su BVP, ir išlaikyti priimtiną skolos lygį. Diskutuota, kad Serbijos antros ir trečios TVF paskolos dalių suma būtų 700 mln. eurų vietoj anksčiau planuotų 1,4 mlrd. eurų. Teigiama, kad mažiau lėšų reikia dėl pagerėjusios makroekonominės situacijos šalyje.

Rusijos centrinio banko vertinimu šiuo metu šalyje yra apie 30 probleminių bankų, kurių finansinis stabilumas kelią nerimą. Šis skaičius mažėja, nes krizės įkarštyje tokių bankų skaičius siekė 50, tačiau vis dar išlieka labai aukštas. Prieš krizę tokiai kategorijai priklausė 14-15 bankų.

JAV dolerių už barelį. Išaugusius kainos svyravimus vakar lėmė skelbti svarbūs JAV ekonominiai rodikliai, kurie privertė investuotojus būti jautresnius ir naftos rinkoje. Prastesnis nei tikėtasi ir kritęs vartotojų pasitikėjimo indeksas perspėja, kad gyventojai neramiai žiūri į dabartinę ekonomikos būklę ir jos perspektyvas. Kaip žinia prastesni lūkesčiai neprisideda prie ekonomikos atsigavimo greičio ir kartu naftos paklausos augimo. Beje, reiktų atkreipti dėmesį ir į pagrindinių valiutų atžvilgiu pradėjusį stiprėti JAV dolerį, kuris paprastai lemia naftos pigimą. Įdomu, kad net OPEC atstovai naftos kainos pakilimą iki 80 JAV dolerių už barelį laiko ne stipresnės naftos paklausos ir pasiūlos nulemtu padariniu, o kaltę priskiria silpnėjusiam JAV doleriui. Šiandien po pietų, kaip įprasta trečiadieniais, JAV energetikos administracija skelbs naftos ir jos produktų atsargų pokyčių duomenis. Anot naujienų agentūros „Bloomberg" atliktos analitikų apklausos, tikimasi 1,91 mln. barelių žaliavinės naftos atsargų padidėjimo. Kartu laukiama, kad benzino ir vidurinio distiliavimo produktų atsargos turėjo kristi dėl mažesniais gamybos pajėgumais veikiančių naftos perdirbimo bendrovių. Visgi daugiausia dėmesio ataskaitoje reiktų skirti naftos produktų suvartojimo rodikliams. Užpraeitą savaitę buvo matomi ženklai, kad produktų paklausa atsigauna lėčiau nei tikisi dauguma rinkos dalyvių.

Federalinė antimonopolinė tarnyba, už piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi naftos produktų rinkoje, nubaudė vieną stambiausių Rusijos naftos bendrovę „Rosneft". Bauda siekia 5,28 mlrd. rublių.

Antradienį Rusijoje akcijos pigo. Doleriui stiprėjant indeksas MICEX prarado 1,84 proc. savo vertės, o sesijos eigoje kritimas siekė net apie 2,5 proc. Daugiausiai pigo naftos ir dujų sektoriaus akcijų kainos.

Žaliavos

Antradienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina „Nymex" biržoje išaugo, nors antroje prekybos pusėje kainos svyravimai buvo pakankamai išaugę ir ji kuriam laikui buvo nusileidusi žemiau 78. Vario kaina Londono metalų biržoje vakar šiek tiek smuko antrą dieną iš eilės, bet ji vis vien laikosi netoli penktadienį pasiekto metų maksimumo. Vakarykštį vario pigimą paskatino sustiprėjęs pagrindinių valiutų atžvilgiu JAV doleris bei prastesnė nei tikėtasi JAV vartotojų pasitikėjimo indekso reikšmė. Vario rinką ir toliau daugiausia palaiko Kinija, kuri sunaudoja daugiau nei 35 proc. pasaulyje pagaminamo vario ir kurios ekonomika rodo pakankamai svarius atsigavimo ženklus. Beje, žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad Kinijos prekybininkų ir spekuliantų per 2009 m. I pusm. sukauptos vario atsargos neturėtų būti greitai judinamos, nes Kinijos finansų rinkoje jaučiamas didelis likvidumas ir vario atsargos bus imamos parduoti tik tada, kai jiems kils likvidžių lėšų poreikis.