
Autorius: Finasta, Parašyta: 2009-10-05 11:09.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=8274
Penktadienį Volstryte baigėsi antra iš eilės nuosmukio savaitė, per kurią JAV akcijų rinka neteko apie 5 proc. savo vertės. Pagrindiniai akcijų indeksai krito pasirodžius blogesniems, nei tikėtasi, darbo rinkos duomenims. Jie prisideda prie per dvi pastarąsias savaites pasipylusios serijos prastesnių, nei prognozuota, makroekonominių naujienų, ypač pramonės ir vartojimo sektorių.
Tai verčia investuotojus abejoti, ar ūkio atsigavimas bus tvarus, o įmonių trečiojo ketvirčio veiklos rezultatai atitiks lūkesčius. Taip pat tai pasėjo abejonių, ar nuo kovo besitęsiantis akcijų rinkos ralis neaplenkė realybės. Vien rugsėjį pagrindiniai Volstryto indeksai pakilo daugiau nei 15 proc., o nuo kovo pradžios - vidutiniškai apie 50 proc.
Darbdaviai rugsėjo mėnesį panaikino 263 tūkst. darbo vietų, palyginti su 201 tūkst. rugpjūtį. Ekonomistai prognozavo, kad šis rodiklis sieks 175 tūkst., nors netrūko vilčių, kad padėtis gali būti ir dar geresnė - 155 tūkst. Nedarbo lygis nuo rugpjūčio 9,7 proc. rugsėjį padidėjo iki 9,8 proc., arba aukščiausio taško per pastaruosius 26 metus. Tikėtina, kad nedarbas kitąmet turėtų neišvengiamai perkopti 10 proc. ribą.
Pramonės sektoriaus užsakymų portfelis rugpjūtį netikėtai smuko 0,8 proc., nors buvo tikimasi, kad jis nesikeis. Liepą pramonės užsakymų skaičius paūgėjo 1,4 proc. Šis skaičius papildo per pastarąsias dvi savaites pasipylusią virtinę prastesnių, nei tikėtasi, pramonės sektoriaus duomenų, kurie liudija, kad recesija dar nesibaigė.
Ant bankroto ribos balansuojanti finansų įmonė „CIT Group" pasiūlė kreditoriams naują restruktūrizavimo planą. Bendrovės vadovai įspėjo, kad jeigu ir šįkart sąlygos obligacijų savininkams nebus priimtinos, ketinama kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo.
Pirmadienį investuotojai atidžiai lauks pranešimo apie ne paslaugų ir prekybos sektorių verslo aktyvumo padėtį atspindinčio indekso ISM pokyčius. Tikimasi, kad rugsėjį jis pakilo nuo 48,4 iki 50 punktų, t. y. ribos, kuri skiria augimą nuo nuosmukio. Įmonių trečiojo ketvirčio veiklos rezultatų maratoną trečiadienį turėtų tradiciškai atidaryti kalnakasybos bendrovė „Alcoa". Tikimasi, kad bendrovės vienai akcijai tenkantys nuostoliai siekė 0,12 JAV dolerio, kai pernai atitinkamu laiku uždirbta 0,37 JAV dolerio pelno.
„Thompson Reuters" duomenimis, prognozuojama, kad bendrovių rezultatai per tris pastaruosius mėnesius buvo vidutiniškai 24,7 proc. mažesni, palyginti su pernykščiais. Kita vertus, po antrąjį šių metų ketvirtį aukštai pakeltos rezultatų kartelės tikimasi, kad finansų sektorius turėtų pasirodyti geriausiai - laukiama, kad pelnai augs net 59 proc. Panašu, kad nuo to, ar šie skaičiai atitiks realybę, smarkiai priklausys tolesnė akcijų rinkos kryptis.
Iždo obligacijų kainos pakilo - 10 metų VVP pajamingumas smuktelėjo nuo 3,21 iki 3,18 proc. Šią savaitę JAV iždas ketina išplatinti VVP už 60 mlrd. JAV dolerių - po lygiai 3 ir 6 mėnesių trukmės iždo vekselių. Tikėtina, kad jie tradiciškai neturėtų stokoti investuotojų susidomėjimo.
Vakarų Europa
Praėjusį penktadienį, kaip ir visą savaitę, rinkų optimizmo nesimatė. Indeksai žemyn keliavo antrą savaitę iš eilės. Praėjusią savaitę Vakarų Europos akcijų indeksus smukdė prastos galingiausio pasaulio ūkio - JAV ekonominės naujienos. Penktadienis buvo ne išimtis - paskelbta nekokia darbo rinkos statistika.
Be prastų ekonominių naujienų, pavienių įmonių akcijas žemyn traukti vertė ir kai kurios naujienos. Bankų sektoriaus akcijos pigo 1-7,8 proc. „Royal Bank of Scotalnd" ir „Lloyds" pigo 7,7 proc. ir 4,5 proc. spėliojant, kiek bankams atsieis vyriausybės parama.
Atrodo, kad pastarąsias kelias savaites iš rinkų išgaravo taip ilgai tvyrojęs tikėjimas ekonomikos atsigavimu ir grįžta nuogąstavimai, kad ūkio atsigavimas gali pasirodyti netvarus.
D. Britanijos vidutinė būsto kaina rugsėjo mėnesį kilo 0,9 proc. -penktą mėnesį iš eilės. Nekilnojamasis turtas laikomas „stambiu" pirkiniu, ir vartotojai paprastai tokį pirkinį įsigyja tik turėdami gerų lūkesčių dėl savo pajamų. Tad atsigaunančios nekilnojamojo turto kainos gali būti vienas iš rodiklių, kad patys tamsiausi ekonomikos laikai baigėsi.
Azija
Didžiausio Japonijos kasdienių rūbų mažmenininko „Fast Retailing" akcijų kursas per prekybą buvo pašokęs 16 proc. -daugiausia per pastaruosius metus. Augantis nedarbo lygis ir karpomi atlyginimai mažina nebūtiniausių prekių paklausą. Tačiau, anksčiau atvėsus orams ir suskubus pirkti rudeninių ir žieminių drabužių, įmonės pajamos iš senųjų parduotuvių rugsėjį buvo 31,6 proc. didesnės, palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus.
Baltijos šalys
Reitingų agentūra „Moody's" paskelbė paliekanti neigiamą visų trijų Baltijos šalių bankų sektorių perspektyvą. „Moody's" teigimu, šalių ekonomikos recesija yra labai didelė, o blogų paskolų ir toliau daugės. Baltijos šalims šiemet ekonomistai prognozuoja dviženklius BVP nuosmukio tempus, 2010 metais ūkio padėtis taip pat vargu ar gerės.
Vidurio ir Rytų Europa
Pasak Adamo Glampinskio, Lenkijos prezidento patarėjo ir kandidato į Centrinio banko tarybą, Lenkija kitą ketvirtį gali pradėti didinti bazinę palūkanų normą. Jo teigimu, ekonomika ir ūkis ims augti nuo 2 proc. iki 3 proc., o palūkanų normos didinimas užtikrins, kad infliacija neviršytų Lenkijai priimtinų 2-3 proc. Rugpjūtį infliacija viršijo šiuo metu nustatytą priimtina laikoma 3,5 proc. ribą. Lenkija yra vienintelė rytinė Europos Sąjungos šalis, kuriai pavyko išvengti recesijos. Lenkijos biržos investuotojai penktadienį fiksavo pelnus, o indeksas WIG20 smuko net 4,95 proc. Tikėtina, kad ir artimiausiu metu investuotojai daugiau dėmesio skirs užsienio biržų nuotaikoms, o ne Lenkijos makroekonominiams rodikliams ar įmonių naujienoms.
Praėjusi savaitė buvo pirmoji per mėnesį, kai Rusijos rublis smuko. Jo kursas iš dalies priklauso nuo naftos kainų - naftai atpigus iki mažiau nei 69 dolerių, pigo ir rublis. Nafta pigo investuotojams nerimaujant, kad ekonomikos atsigavimas ilgai netruks. Pastarieji lūkesčiai sustiprėjo pasirodžius JAV nedarbo duomenims. Investuotojai toliau tikisi rublio silpnėjimo. Tai rodo valiutos keitimo sandoriai, kurie bus įvykdomi po trijų mėnesių -pagal juos investuotojų šiandien laukiamas valiutos kursas tuo metu yra 30,89 rublio už dolerį, kai iškart įvykdomi sandoriai buvo sudaromi už 30,78 rublio už dolerį.
Reitingų agentūra „Standard & Poor's" paliko galioti Vengrijos BBB- kredito reitingą, tačiau pagerino jo perspektyvą iš neigiamos į stabilią. Tai reiškia, kad mažinti reitingo artimiausiu metu neplanuojama. Teigiamesnę perspektyvą lėmė gerėjanti iždo padėtis ir vyriausybės sugebėjimas grįžti į skolos vertybinių popierių rinkas. Vengrija stovi ant paskutinio laiptelio, kuris vis dar priskiriamas investiciniam lygiui. Palyginti, Lietuvai agentūra yra suteikusi BBB reitingus su neigiama perspektyva.
Žaliavos
Penktadienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina nusileido žemiau 70 JAV dolerių už barelį, kai JAV paskelbė liūdinančius darbo statistikos rezultatus. Išaugęs daugiausia naftos suvartojančios pasaulio valstybės bedarbių skaičius perspėja, kad ekonomika pakankamai ilgai jaus sudėtingą recesijos poveikį, tad naftos produktų paklausos atsigavimas taip pat turėtų būti silpnas. Be to, neigiamą investuotojų nuotaiką paskatino ir JAV naujų pramonės užsakymų kritimas.
Įdomią statistiką pateikė Rusija - ji pranešė, kad rugsėjo mėn. dar kartą buvo pagerintas šalies naftos gavybos rekordas, viršyta 10,0 mln. barelių per dieną. Rusija jau daugiau nei metus yra didžiausia naftos išgavėja pasaulyje ir elgiasi priešingai nei OPEC valstybės, o tai neleidžia mažėti naftos pertekliui rinkoje. Be to, ji nutildo daugumą kritikų, kurie prieš metus garsiai reiškė nuomonę dėl prasidėjusio Rusijos naftos gavybos pramonės nuosmukio. Beje, naujienų agentūra „Bloomberg" penktadienį atliko naftos analitikų apklausą ir paaiškėjo, kad penkiolika iš trisdešimt vieno apklaustojo tikisi, kad šią savaitę naftos kaina smuks, ir tik šeši - kad augs. Tokiai daugumos nuomonei yra pakankamai lengva pritarti, nes būtų sunku atrasti teigiamų veiksnių, kurie galėtų šią savaitę padėti naftos kainai stipriau pakilti.
Aukso kaina penktadienį vėl sugrįžo aukščiau 1000 JAV dolerių už Trojos unciją. Tai lėmė paskelbus pranešimą apie JAV nedarbą didžiųjų valiutų atžvilgiu pradėjęs silpnėti JAV doleris. Be to, manoma, kad sunki JAV ekonomikos padėtis išsilaikys ilgiau, nei tikisi nemažai investuotojų, todėl aukso, laikomo saugia ir stabilią vertę išlaikančia investavimo priemone, paklausa bent jau artimiausiu metu neturėtų mažėti.
Paskutinę praėjusios savaitės dieną didžiausio aukso fondo „SPDR Gold" turimas šio metalo kiekis išaugo 1,2 tonos, o tai rodo vis dar išliekančią aukso investicinę paklausą. „Bloomberg" aukso rinkos ekspertų apklausos rezultatai teigia, kad šią savaitę aukso kainos kilimo laukia vienuolika iš dvidešimt keturių apklaustųjų.