
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2009-09-04 13:26.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=8104
Nobelio premijos laureatas ekonomistas Joseph Stiglitz pareiškė, kad jis gan niūriai vertina greitas ir tvirtas Amerikos ekonomikos atsigavimo galimybes, kadangi jis nemato pastebimo vartojimo atsigavimo šioje šalyje, o būtent vartojimas Amerikoje buvo pagrindinis šios šalies ekonomikos variklis.
„Tvirto ir smarkaus JAV ekonomikos atsigavimo perspektyvos yra labai nedidelės“ – prisipažino Kolumbijos universiteto ekonomikos profesorius Joseph Stiglitz.
Nors pastaruoju metu Amerikoje pasirodė nemažai makroekonominių rodiklių, kurie buvo geresni nei laukta rinkoje, ypač kalbant apie nekilnojamo turto, paslaugų sektoriaus ir bedarbystės rodiklius, tačiau Joseph Stiglitz to nesureikšmina, ir prognozuoja, kad Amerikos ekonomikos laukia ilgalaikis lėtas ir nedidelis augimas, arba netgi galima taip vadinama dviguba recesija, jeigu vis gi ekonomikos atsigavimas pasirodys esantis netvarus.
„Kol kas sunku tiksliai pasakyti ko galime tikėtis, t.y. ar ilgalaikio lėto ir nedidelio ekonomikos atsigavimo, ar W formos ekonomikos recesijos, t.y. dar vieno nuosmukio. Tačiau W formos ekonomikos vystymosi scenarijus yra labai tikėtinas“ – mano jis.
„Žinoma, dar vienas ekonomikos nuosmukis gali ir nebūti toks didelis ir gilus, koks yra dabartinis, tačiau ekonomikos gali laukti nepastovumo būsenos laikotarpis, t.y. svyravimas, kuomet nedidelį augimą keis taip pat nedidelis kritimas ir po to vėl augimas“ – prognozuoja Joseph Stiglitz.
„Šiuo metu mes nematome pastebimo ir tvirto vartojimo atsigavimo Amerikoje. Šios šalies administracija šiuo klausimu turi daugiau vilties ir yra labiau optimistiškai nusiteikia nei aš. Tačiau jie tuo pačiu žino, kad yra įvairių nuomonių šiuo klausimu“ – atviravo Nobelio premijos laureatas.
„Vis dar nereikia atmesti galimybės, kad gali pastebimai pradėti mažėti atlyginimai šalyje, ir tuo pačiu sumažės spaudimas kainoms“ – primena jis.
Joseph Stiglitz teigia, kad Azijos šalių ekonomikos greičiau atsigauna, todėl kad jos yra orientuotos į eksportą. Tačiau Azijos šalių atsigavimas nors ir yra svarbus, tačiau jis turi mažiau reikšmės pasaulio ekonomikai nei Europos ir Amerikos ekonomikų būklė.
Pasaulinei ekonomikai šiuo metu rimtą pavojų kelia padidėjęs Amerikos gyventojų taupymas ir pastebimai kritusi pasaulinė paklausa.
Nobelio premijos laureatas ekonomistas Joseph Stiglitz taip pat palaiko idėja sukurti naują pasaulinę rezervų sistemą, kadangi po šios finansų krizės išryškėjo, kad dabartinė Amerikos doleriu paremta sistema turi gan daug trūkumų ir yra per daug rizikinga.
„Vienas iš veiksnių, prisidedančių prie pasaulinio disbalanso - tai doleriu paremta rezervų sistema, kai žmonės supirko didelius kiekius dolerių ir įdėjo juos į rezervus. Ši sistema jau buvo ir pradeda dar labiau nusidėvėti“ – pastebi Kolumbijos universiteto ekonomikos profesorius.
„Tai taip pat iš dalies padės ištaisyti esamą disbalansą, tačiau vėliau šis procesas vėl bus pasaulinę finansų sistemą destabilizuojančiu veiksniu, jeigu nesugebėsime geriau jo valdyti“ – mano Nobelio premijos laureatas ekonomistas Joseph Stiglitz.