Verslo ir rinkų naujienos » Rytinės finansų rinkų naujienos


Autorius: Finasta, Parašyta: 2009-04-17 12:26.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=7199


Ketvirtadienį JAV akcijų rinka pademonstravo ryžtą sėkmingai baigti šeštą pakilimo savaitę iš eilės. Investuotojus pirkti akcijų paakino antro pagal valdomą turtą banko „J.P. Morgan“ paskelbti geresni, nei tikėtasi, pirmojo metų ketvirčio veiklos rezultatai. Bankas uždirbo 2,1 mlrd. JAV dolerių pelno – dešimtadaliu mažiau nei pernai atitinkamu laikotarpiu, bet beveik dvigubai daugiau, nei prognozuota (1,38 mlrd. JAV dolerių). Pelninga veikla metus pasitiko „J.P. Morgan“ mažmeninės, komercinės ir investicinės bankininkystės padaliniai, teigiamai pelną veikė pernai įsigyto konkurento „Washington Mutual“ veiklos rezultatų konsolidavimas. Kita vertus, nuostolingai veikė banko anksčiau pelningas kredito kortelių padalinys, 4 mlrd. JAV dolerių sudarė blogų paskolų nurašymų atidėjiniai.

„J.P. Morgan“ prezidentas Jamie Dimonas informavo, kad probleminio turto nurašymai šiemet gali išaugti, jeigu recesija intensyvės, tačiau pabrėžė, kad banko kapitalo lygis yra pakankamas atlaikyti ir galimą nuožmesnį ekonomikos nuosmukio prasiveržimą. Taip pat ketinama netolimoje ateityje grąžinti valstybei pagal vadinamąją TARP finansų sektoriaus stabilizavimo programą gautą paskolą. Tai leistų apeiti vyriausybės norus riboti premijų mokėjimą talentingiausiems darbuotojams, kurių išlaikymas yra kritiškai svarbus bankų konkurencingumui užtikrinti.

„J.P. Morgan“ tapo trečiu stambiu banku po „Wells Fargo“ ir „Goldman Sachs“, nustebinusiu rinką palyginus sėkmingais veiklos rezultatais per pirmus tris metų mėnesius. Penktadienį ir pirmadienį investuotojai sulaikę kvėpavimą lauks „Citigroup“ ir „Bank of America“ veiklos rezultatų. Tikėtina, kad nuo jų sėkmingumo gali smarkiai priklausyti, ar Volstryto indeksams pavyks išlaikyti įspūdingą kilimo pagreitį ir septintą iš eilės savaitę.

Būsto rinkos naujienos nepateikė malonių siurprizų. Naujų namų statybos kovą smuko 11 proc. Tai buvo antras pagal dydį nuosmukio tempas per visą duomenų fiksavimo istoriją. Naujų statybų apimtys siekė 510 tūkst., nors tikėtasi 540 tūkst., vasarų buvo 572 tūkst. Tai patvirtina, kad būsto rinkos dugnas dar nėra pasiektas. Kovą statybos leidimų sumažėjo iki 513 tūkst., kai ekonomistai tikėjosi, kad šis dydis sieks 549 tūkst. (vasarį buvo 564 tūkst.).

Naujos bedarbių paraiškos per savaitę sumažėjo iki 610 tūkst. nuo 663 tūkst. Apklausų rezultatai leido tikėtis sumažėjimo iki 658 tūkst. Filadelfijos FED pasitikėjimo indeksas balandį padidėjo nuo -35 iki -24,4 punkto ir buvo didesnis, nei tikėtasi (-32 punktai).

Obligacijų kainos sumažėjo 10 padidėjus nuo 2,76 iki 2,83 proc.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijų indeksai ketvirtadienį kilo aukštyn paskatinti I ketv. „J.P. Morgan“ rezultatų ir naujienų iš „Nokia“. Taip pat optimizmo Vakarų Europos rinkoms įkvėpė ir naujų bedarbių JAV skaičiaus pokytis, kuris buvo geresnis, nei tikėtasi. Kai „J.P. Morgan“ pranešė geresnius, nei tikėtasi, I ketv. rezultatus, į tai teigiamai sureagavo ir kitų bankų akcijos. Tokie bankai kaip „Credit Suisse“ ar „Deutsche Bank“ vakar brango atitinkamai 7,9 ir 6,1 proc.

Suomijos mobiliųjų telefonų gamintoja „Nokia“ vakar brango 9 proc. „Nokia“ atstovai pranešė, kad II ketv. tikimasi labiau nuspėjamos paklausos nei pastaruoju metu. Tai sukėlė teigiamą rinkos dalyvių reakciją, nors įmonės pajamos pasirodė kiek prastesnės, nei prognozuota.

Vakar paskelbta euro zonos infliacija atitiko prognozes. Kovo mėnesį vartotojų kainos padidėjo 0,4 proc., o metinis augimo tempas siekė 0,6 proc.

Euro zonos pramonės produkcija vasario mėnesį smuko 2,3 proc., o metinis pokytis siekė net -18,4 proc. ir buvo kiek didesnis nei ekonomistų prognozė -18,0 proc. Tai istoriškai didžiausias pramonės nuosmukis nuo tada, kai rodiklis buvo pradėtas skaičiuoti 1986 metais. Euro zonos įmonės kenčia nuo nusilpusios vidaus ir išorės paklausos, o tokia bloga pramonės statistika yra dar vienas signalas Europos centriniam bankui (ECB) toliau imtis vykdyti skatinamąją pinigų politiką.

Tiesa, pačiame ECB yra jaučiamas susiskaldymas dėl tolesnių pinigų politikos veiksmų. ECB pagal savo aktyvumą gerokai atsilieka nuo kitų pagrindinių centrinių bankų ir, kai kurių rinkos ekspertų nuomone, ankstesnis sprendimas sumažinti bazinę palūkanų normą iki 1,25 proc. vietoje prognozuotų 1,0 proc. tik atspindi ECB vidaus susiskaldymą. Vienas iš argumentų, kodėl buvo nenorima daugiau mažinti bazinę palūkanų normą, buvo tas, kad tada ji labai priartėtų prie vienos nakties palūkanų normos ir bankams dingtų paskatos skolinti ir skolintis tarpbankinėje rinkoje. Dar kita nuomonė, kad euro zonos ekonomikai nėra būtina šiuo metu būti finansuojamai išskirtinai bankų ir neatmetama alternatyva tiesiog išpirkti įmonių skolos vertybinius popierius ir atpiginti kreditavimą.

Azija

Japonijoje vartotojų pasitikėjimo indeksas 2009 m. kovo mėn. pakilo iki 28,9 punkto, kai vasarį reikšmė buvo 26,7 punkto. Toks iki penkių mėnesių aukščiausio taško išaugęs vartotojų optimizmas jų perspektyvų atžvilgiu rodo, kad žmonės tikisi, kad ekonomikos smukimo tempai lėtėja, o naujasis prieš savaitę paskelbtas 156 mlrd. JAV dolerių ekonomikos gaivinimo planas turėtų padėti dar šiek tiek sustiprinti vartotojų pasitikėjimą.

Lotynų Amerika

Brazilijos akcijų rinka stiebėsi į viršų dėl teigiamos koreliacijos su JAV akcijomis ir paskelbus, kad šalies mažmeninės prekybos apimtys vasarį augo antrą mėnesį iš eilės. Tai sukėlė vilčių, kad didžiausias Lotynų Amerikos ūkis gali būti atsparesnis pasauliniam ekonomikos ir finansų nuosmukiui, nei anksčiau tikėtasi. Kita vertus, iždo obligacijų pajamingumai, pasiekę 18 mėnesių žemiausią tašką, pakilo į viršų, padaugėjus spekuliacijų, kad mažesnio biudžeto perteklius gali riboti Centrinio banko galimybes mažinti bazines palūkanų normas.

Baltijos šalys

Vis dar neaišku, ar Latvijai birželį bus pervesta Tarptautinio valiutos fondo paramos (TVF) dalis. Tačiau, pasak „Moody‘s“ analitikų, gali būti, kad TVF ir Europos Sąjunga sutiks su didesniu, nei anksčiau numatytas, 5 proc. biudžeto deficitu. Pasak Latvijos ministro pirmininko, šalis gali patirti bankrotą, jei birželį negaus 1,7 mlrd. eurų paramos dalies. Latvijos ekonomikos recesija yra giliausia per nepriklausomybės laikus, o šalies Vyriausybė ėmėsi nepopuliarių reformų siekdama mažinti išlaidas.

Vidurio ir Rytų Europa

Lenkijos centrinio banko (CB) atstovas Janas Czekajus žiniasklaidai teigė, kad CB gali sumažinti bazinę palūkanų normą nuo 3,75 proc. iki 3–3,5 proc. Jo nuomone, Lenkijos zloto silpimas buvo teigiamas ekonomikai, nes padidino eksportuotojų konkurencingumą, ir dabar kursas yra „idealus“ prisijungti prie valiutų kurso mechanizmo, būtino rengiantis įsivesti eurą.

Lenkijos ekonomikos augimas, pasak šalies finansų ministro Jaceko Rostovskio, gali sulėtėti iki 1,7 proc., nors negalima atmesti ir blogesnio scenarijaus. Pasak jo, blogiausiu atveju ekonomika gali ir susitraukti, bet tokia tikimybė maža. Anksčiau Vyriausybė prognozavo, kad ekonomika gali augti 3,7 proc.

Turkijos vartotojų pasitikėjimas kovo mėnesį pakilo 1,04 proc. iki 74,77. Indekso reikšmė išlieka gerokai žemiau nei 100, todėl šis nedidelis teigiamas pokytis neturėtų turėti poveikio rinkai.

Turkijos centrinis bankas sumažino bazinę palūkanų normą daugiau, nei tikėtasi. Rinka tikėjosi, kad palūkanų norma bus sumažinta 0,5 proc. punkto, o Centrinis bankas ją sumažino 0,75 proc. punkto iki 9,75 proc.

Bulgarijos einamosios sąskaitos deficitas sausio-vasario mėnesiais sumažėjo 56 proc. iki 650 mln. eurų, tai sudaro 1,8 proc. prognozuojamo bendro vidaus produkto. Didžiausią įtaką mažėjimui padarė dėl 27 proc. smukusio eksporto 32 proc. kritęs importas. Panašios tendencijos pastebimos ir kitose Vidurio ir Rytų Europos regiono šalyse. Traukiantis ekonomikoms, šalys yra mažiau pajėgios importuoti.

Rizikos vertinimo agentūra „Coface“, kuri nagrinėja ne šalies kreditingumą (vyriausybės galimybes grąžinti paskolas), bet kompanijų komercinių operacijų rizikas šalyje, peržiūrėjo rizikos lygius: 28 šalių reitingai sumažinti, 19 šalių suteikta neigiama perspektyva ir tik Kinija, Indija, Brazilija, Vidurio Rytai ir Šiaurės Afrika išlaikė nepakitusį rizikos lygį. Rytų Europos regione reitingai buvo sumažinti beveik visoms šalims, išskyrus Lenkiją ir Čekiją, kurioms tik suteikta neigiama perspektyva. Pagal mažiausios rizikos rikiuotę, geriausią poziciją užima Slovėnija, Čekija, Lenkija, vieno lygio yra Estija, Vengrija ir Lietuva, toliau eina Bulgarija, Latvija, Rumunija ir Turkija. Prasčiausia yra Rusijos ir Ukrainos padėtis. Prastėjančią padėtį galima iliustruoti tuo, jog Rumunijoje bankrotų skaičius 2008 m. išaugo 2,3 karto, pradelsimų sumokėti skaičius išaugo taip pat kelis kartus. Agentūra prognozuoja, kad krizė piką pasieks 2009 m. viduryje.

Žaliavos

Ketvirtadienį prekyba artimiausio mėn. pristatymo šviesiosios „WTI“ naftos ateities sandoriais „NYMEX“ biržoje vyko kainai

tesvyruojant tarp 49 ir 50 JAV dolerių už barelį. Kelis kartus naftos rinkos dalyviai bandė užkelti naftos kainą aukščiau nei 50 JAV dolerių, tačiau tuoj pat padidėjęs pardavėjų antplūdis ją nustumdavo žemyn. Brangęs doleris turėjo neigiamos įtakos naftos kainai, bet geresnis, nei tikėtasi, naujų bedarbių paraiškų skaičius JAV padėjo išvengti didesnio smukimo. Šią savaitę buvo paskelbta daug svarbių su pasaulio ekonomika ir naftos pramone susijusių rodiklių, kurie įrodo, kad situacija naftos rinkoje išlieka pakankamai sudėtinga – naftos suvartojimas JAV vis dar smunka dideliu greičiu, paklausos mažėjimas akivaizdžiai jaučiamas ir Kinijoje, taip pat visame pasaulyje. Naftos kainas palaiko tik vykdomas pasaulio naftos pasiūlos mažinimas. Vakar paskelbta, kad OPEC narių, išskyrus Angolą ir Ekvadorą, naftos gabenimas jūromis balandį smuks dar 560 tūkst. tonų, o tai patvirtina, kad OPEC stengiasi mažinti šios žaliavos eksporto apimtis.

Vakar aukso kaina smuko daugiau nei 15 JAV dolerių iki 876 dolerių už trojos unciją. Didžiausią neigiamą poveikį tokiam aukso kainos kritimui turėjo stiprėjęs JAV doleris ir teigiamai užsidariusios pasaulio akcijų biržos. Tai vis dar rodo didelį investuotojų entuziazmą dėl rizikingesnių aktyvų. Vienas iš ženklų, kad rinkose sumažėjo susidomėjimas auksu – vakar kritęs didžiausio aukso fondo „SPDR Gold Trust“ turimas metalo kiekis. Fondo turimas kiekis sumažėjo 8,25 tonos iki 1119,43 tonos. Aukso kaina jau ketvirtą savaitę iš eilės baigs su neigiamu pokyčiu, o artimiausiu metu, matyt, ir toliau bus spaudžiama žemyn.

Vario kaina vakar Londono metalų biržoje smuktelėjo 1,9 proc. Kainos kritimą lėmė prastesni, nei tikėtasi, Kinijos ekonomikos augimo tempai 2009 m. I ketv. ir pasirodę prasti JAV naujų namų statybos leidimų rodiklia. Tai perspėja, kad šioje šalyje vario suvartojimas gali toliau kristi. Visgi Londono metalų biržos sandėliuose vario atsargų vakar dar sumažėjo 5,2 tūkst. tonų iki 475,2 tūkst. tonų. Artimiausiu metu dar truputį pakrisiančios atsargos gali turėti tam tikrą teigiamą poveikį vario kainoms. Šiandien ryte Šanchajaus metalų biržoje varis yra atpigęs 2 proc.