
Autorius: Finasta, Parašyta: 2009-04-07 11:58.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=7140
Po keturių savaičių kilimo pirmadienį JAV akcijų rinka stabtelėjo. Nerimas finansų sektoriuje ir abejonės dėl technologijų kompanijų IBM ir „Sun Microsystems“ susijungimo sandorio, paskatino investuotojus pasiimti pelnus. Galima pastebėti, kad prekybos metu akcijų kainų nuosmukiai buvo ir didesni, tačiau daugiau joms nukristi neleido rinkoje vis dar išliekančios optimistinės viltys.
Sekmadienį „Sun Microsystems“ valdyba netikėtai atmetė konkurentės IBM 7 mlrd. JAV dolerių vertės perėmimo pasiūlymą. IBM naujai pasiūlyta kaina buvo maždaug dešimtadaliu mažesnė nei sulygta anksčiau. Tai buvo pagrindinė po dideliu klaustuku atsidūrusio sandorio, kurį rinkos dalyviai jau buvo įskaičiavę į akcijų kainas, priežastis. Po šio pranešimo serverius gaminančios „Sun Microsystems“ akcijos atpigo 22 proc., o IBM – 1 proc., taip paskui save nusitempdamos visą technologijų sektorių.
Dauguma bankų akcijų nėrė žemyn po to, kai įtakingas investicinės kompanijos „Calyon Securities“ analitikas Mike Mayo netikėtai pablogino finansų sektoriaus ateities perspektyvą ir rekomendavo parduoti 11 didžiausių ir kitų bankų akcijas, tarp kurių atsidūrė net „Bank of America“, „J.P. Morgan Chase“ ir „Wells Fargo“ vertybiniai popieriai. Jo teigimu, nemokumo dalis bankų paskolų portfelyje per šią krizę turėtų viršyti Didžiosios depresijos laikų precedentą, o vyriausybės pastangos stabilizuoti finansų sistemą gali sužlugti. Po šio pranešimo krito daugumos finansų sektoriaus bendrovių akcijų kainos. KBW Bank indeksas smuko 5 proc.
Agentūros „Reuters“ žiniomis, „Ford Motor“ kompanijai pavyko netikėtai sumažinti savo skolas 38 proc., arba 9,9 mlrd. JAV dolerių ir taip gerokai sustiprinti savo finansinį stabilumą. „Ford Motor“ krizės akivaizdoje laikosi geriau nei restruktūrizavimo planus kurpiančios konkurentės „General Motors“ ir „Chrysler“. Ji buvo vienintelė vadinamojo Detroito trejeto narė, kuri, drastiškai smukus automobilių pramonės pardavimams, nesikreipė į JAV vyriausybę finansinės paramos. Po pranešimo, „Ford Motor“ akcijų kaina šoktelėjo į viršų 16 proc., bankroto procedūras, pasak pranešimų, spartinančios ir dar 47 tūkst. darbuotojų atleisti ketinančios „General Motors“ – 8,1 proc. „Chrysler“ vertybiniai popieriai nėra listinguojami biržoje.
Šią savaitę pirmojo ketvirčio veiklos rezultatų skelbimo maratoną turėtų pradėti antradienį savo pelną ketinanti skelbti didžiausia JAV aliuminio gamintoja „Alcoa“.
Iždo obligacijų kaina smuktelėjo žemyn. 10 metų VVP pajamingumas ūgtelėjo nuo 2,89 iki 2,9 proc. Pirmą ketvirtį JAV vyriausybė, stimulo programoms finansuoti ir biudžeto deficitui dengti, išplatino rekordinę VVP apimtį už 454 mlrd. JAV dolerių. Dalis investuotojų sunerimę, kad ketinama skolintis kur kas daugiau, nei per pusmetį Federalinis rezervų bankas yra numatęs supirkti ilgalaikių iždo obligacijų (300 mlrd. JAV dolerių). Vietoje to investuotojai pastaruoju metu žvalgosi į gyvybingumo ženklus demonstruojančią akcijų rinką. Ilgos defliacinės recesijos metu, drastiškai augant nedarbui ir neatsigaunant bendrai ekonominei padėčiai, JAV VVP greičiausiai turėtų išlikti paklausūs ir susigrąžinti investuotojų dėmesį. Tačiau negalima atmesti tikimybės, kad ilgalaikes palūkanų normas sumažinti nusitaikiusiam FED, ateityje dar gali prireikti padidinti VVP pirkimui numatytą atspausdinti pinigų sumą.
Tarpbankinės 3 mėnesių Libor palūkanų normos išliko nepakitusios – 1,16 proc. Vienos nakties norma kilstelėjo nuo 0,27 iki 0,28 proc.
Vakarų Europa
Pirmadienį Vakarų Europos akcijų indeksai jau antrą prekybos sesiją iš eilės keliavo žemyn. Į rinkas sugrįžo investuotojų baimės dėl artimosios bankų sektoriaus perspektyvos. Smuko ir kalnakasybos įmonių akcijos po to, kai pasklido žinos, kad trečia pagal dydį pasaulio kalnakasybos kompanija „Rio Tinto“ gali didinti akcininkų nuosavybę dar 10 mlrd. JAV dolerių. Nors per pastarąjį mėnesį pagrindiniai indeksai vidutiniškai pašoko daugiau nei 15 proc., tarp investuotojų kol kas dar nėra vieningos nuomonės apie „bulių rinkos“ pradžią. Daugeliui jų dar trūksta patvirtinimų iš fundamentalios ekonomikos pusės, o pastarųjų savaičių indeksų verčių kilimas labiau apibūdinamas kaip „meškų rinkos“ ralis, po kurio fiksuojami pelnai.
Euro zonos investuotojų pasitikėjimas, kurį skaičiuoja „Sentix“ balandžio mėnesį pakilo iki -35,3 punktų. Kovą šis indeksas siekė -42,7 punktus, o ekonomistai prognozavo indekso vertę balandį padidėsiant iki -40,4. Geresnį nei tikėtasi investuotojų pasitikėjimo rodiklį veikiausiai lėmė vis nuskambančios įvairios naujienos apie vyriausybių ekonomikos skatinimo programas. Neatsilieka ir dauguma pagrindinių centrinių bankų, kurie pastaruoju metu jau sumažino palūkanų normas iki istorinių žemumų ir imasi alternatyvių priemonių likvidumui rinkoje užtikrinti.
Euro zonos mažmeninė prekyba vasario mėnesį toliau ritosi žemyn – per mėnesį jos apimtys smuko 0,6 proc., vietoje prognozuoto 0,4 proc. kritimo, o metiniu tempu prekyba sumažėjo net 4 proc. Ekonomistai tikėjosi 2,5 proc. metinio smukimo. Euro zonos mažmeninės prekybos padėtis šiuo metu yra tikrai prasta, o toks nuosmukis nebuvo fiksuotas nuo 1996 metų, kai buvo pradėti rinkti šie duomenys. Tvyrant ar jau realizavusis nedarbo grėsmei, gyventojai tiesiog bijo išlaidauti ir yra linkę daugiau taupyti. Priminsime, kad Lietuvos mažmeninė prekyba vasario mėnesį smuko net 32 proc. metiniu tempu.
Dar vienas alternatyvus infliacijos rodiklis – euro zonos gamintojų kainų indeksas - vasario mėnesį smuko 1,8 proc. metiniu tempu. Per mėnesį jo reikšmė sumažėjo 0,5 proc. Gamintojų kainos smunka dėl atpigusių žaliavų, tačiau didžiausią vaidmenį šiuo metu atlieka nusilpusi vidaus paklausa, apie kurią liudija ir aukščiau minėti mažmeninės prekybos duomenys.
Azija
Šiandien ryte Kinijos akcijų indeksas CSI 300 smuko šiek tiek daugiau nei 0,5 proc., po to, kai krito laivybos ir nekilnojamojo turto vystymo bendrovių akcijos. Indekso smukimą atsvėrė farmacijos bendrovių akcijų kilimas, kurį paskatino Kinijos vyriausybės patvirtintos gairės, kaip reformuoti valstybės sveikatos sektorių. Reformos tikslas yra visiems piliečiams užtikrinti sveikatos paslaugas iki 2020 m. Beje, Pasaulio bankas pareiškė, kad Kinijos ekonomika turėtų atsigauti jau antroje šių metų pusėje, o 2010 m. vėl turėtų sparčiai įsibėgėti. Banko atstovų nuomone, Kinijos ekonomikos atsigavimas bus viena pagrindinių sąlygų viso regiono ekonomikos atšokimui.
Lotynų Amerika
Brazilijos akcijų kainos ir valiutos realo kursas smuko, kritus žaliavų kainoms ir bankams „Morgan Stanley“, „Deutsche Bank AG“ ir „BNP Paribas“ pateikus prognozes, kad šiemet didžiausios Lotynų Amerikos šalies ekonomika pirmą kartą po 17 metų pertraukos gali susitraukti nuo 1 iki 4,5 proc.
Čilės centrinio banko teigimu, šios šalies ūkis vasarį susitraukė 3,9 proc., lyginant su atitinkamu praėjusių metų mėnesiu. Tai pakurstė investuotojų spėliones, kad centriniam bankui šiemet gali tekti gaivinti žaliavų pramonės ir eksporto nuosmukio gniuždomą šalies ekonomiką iki minimalios ribos nurėžiant bazines palūkanų normas, o galbūt netgi prireiks užsienio rezervų panaudojimo VVP pirkimui, ar pinigų spausdinimo.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijos prekybos perteklius šių metų vasarį, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, sumažėjo trečdaliu (nuo 13 mlrd. Čekijos kronų iki 8,7 mlrd. kronų). Šalies eksporto apimtys per metus mažėjo 22,2 proc., importo – 21,5 proc. Toks didelis smukimas buvo nelauktas – rinka tikėjosi, kad smukimas bus mažesnis, nei sausį, bet lūkesčiai nepasitvirtino. Čekijos ekonomika yra priklausoma nuo eksporto, tad mažėjant eksporto apimtims, mažėja ir šalies BVP. Pasak Čekijos centrinio banko, šiemet šalies BVP gali smukti iki 2 proc.
Vakar Serbijos centrinis bankas bazinę palūkanų normą sumažino 1,5 proc. punkto iki 15 proc. Tai paskatino silpnėjanti infliacija. Be to, tikimasi, kad pasiektas susitarimas su Tarptautiniu valiutos fondu dėl 3 mlrd. eurų paskolos padės palaikyti ekonominį stabilumą šalyje ir vietinės valiutos papildomai nebereikės palaikyti aukštomis palūkanomis.
Rusijoje infliacija kovo mėnesį pasiekė penkių mėnesių didžiausią reikšmę – 14 proc., vasarį infliacija buvo 13,9 proc. Pagrindinė infliacijos priežastis – dėl susilpnėjusio rublio išaugusios importo kainos.
Žaliavos
Pirmadienį prekyba „WTI“ naftos ateities sandoriais „NYMEX“ biržoje prasidėjo po truputį kylant kainoms. Tačiau šis kilimas tęsėsi neilgai ir naftos kainos pradėjo staigiai kristi, pasiekdamos net žemesnę nei 50 JAV dolerių už barelį vertę. Naftos pigimas prasidėjo kartu su euro atžvilgiu ėmusiu stiprėti JAV doleriu ir žemyn kritusiais akcijų indeksais. Tiek žaliavų, tiek ir akcijų augimas pastaruoju metu buvo paremtas tikėjimu, jog ekonomika galėtų atsigauti greičiau, imantis aktyvių veiksmų valstybių atstovams. Tačiau reali situacija naftos rinkoje išlieka sudėtinga ir palankesnė kainų kritimui nei kilimui. Beje, Venesuelos prezidentas Hugo Čavezas pripažino, kad 50 JAV dolerių naftos kaina yra pakankama ir tenkinanti šią valstybę, atsižvelgiant į dabartinę naftos rinkos padėtį.
Aukso kaina vakar toliau smuko iki senokai nematytų žemumų ir svyravo 865 – 880 JAV dolerių už trojos unciją ribose. Aukso rinkoje akivaizdžiai jaučiamas pirkėjų trūkumas ir staiga padidėjęs pardavėjų skaičius, kuris gana greitai nusmukdė aukso kainas. Susidomėjimo auksu mažėjimą pastaruoju metu lėmė brangstantis JAV doleris, augantys akcijų indeksai ir kritusi fizinio aukso paklausa. „SPDR Gold Trust“ turimas aukso kiekis vakar liko nepakitęs. Artimiausiu metu galėtume sulaukti tam tikro investuotojų grįžimo tiek į investicinę, tiek ir į fizinio aukso rinką.