
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2009-03-31 13:44.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=7074
Centrinės ir Rytų Europos šalių ekonomikos gali būti labiausiai pažeidžiamųjų grupėje, dėl kilusios pasaulinės ekonomikos krizės, kuri yra didžiausia nuo pat Antrojo pasaulinio karo laikų, mano Pasaulio banko vadovas Robert Zoellick.
Pasaulio bankas prognozuoja, kad šiais metais globali ekonomika susitrauks 1.7 procentais, po to kai praėjusiais metais užfiksavo 1.9 procentų augimą. Remiantis tomis pačiomis paruoštomis prognozėmis, besivystančių šalių ekonomikos šiais metais turėtų augti vidutiniškai 2.1 procentais, nors dar praėjusiais metais fiksavo net 5.8 procentų augimą.
„Besivystančios pasaulio šalių ekonomikos buvo ant didelės augimo bangos. Tačiau šiuo metu pastebimai smukus pramonės gamybai ir sustojus kreditavimui, daugelis šių šalių susiduria su ekonomikos nuosmukiu. Didžiausios rizikos šalys yra Rytų ir Centrinės Europos regione“ – pareiškė Robert Zoellick.
Vengriją, Čekiją, Lenkiją bei Baltijos šalis pastebimai paveikė kilusi ekonomikos krizė, dėl to sumažėjo jų gaminamos produkcijos paklausa eksporto rinkose, sumažėjo vidaus vartojimas, sugriežtėjo skolinimosi sąlygos, sumažėjo investicijų srautai. Na o Vengrija tapo pirmąją šio regiono šalimi, kuriai prireikė pagalbos ir paskolos iš Tarptautinio valiutos fondo ir Europos sąjungos, vėliau Vengrijos pavyzdžiu pasekė ir Latvija bei Ukraina.
Pasaulio banko vadovas atkreipė dėmesį, kad riziką Rytų ir Centrinėje Europoje padidina tas faktorius, kad absoliučiai didžioji dalis šiame regione juridiniams bei fiziniams asmenims išduotų paskolų buvo užsienio valiutomis, daugiausiai eurais arba Šveicarijos frankais. Tad jei šių šalių nacionalinės valiutos patirs dar didesnius nuosmukius, gali pastebimai išaugti nemokumas.
Pasaulio bankas prognozuoja, kad JAV ekonomika šiais metais turi realių galimybių susitraukti net 2.4 procentais, nors anksčiau buvo prognozuota, kad Amerikos laukia vos 0.5 procentų ekonomikos nuosmukis.
Japonijos bendrasis vidaus produktas prognozuojama, kad turėtų smukti net 5.3 procentais, nors anksčiau Pasaulio banko atstovai prognozavo vos 0.1 procentų ekonomikos nuosmukį šiai šaliai. Euro zonos šalių ekonomikos nuosmukio prognozė buvo padidinta nuo 0.6 iki 2.7 procentų.
Kadangi ekonomikos krizė vis labiau gilėja, be abejonės visa tai padidins nedarbo lygį daugelyje šalių, ypač skaudžiai ši problema turėtų atsiliepti besivystančioms šalims, prognozuoja Pasaulio banko vadovas Robert Zoellick. Kadangi besivystančios šalys yra dažniausiai mažiau turtingesnės bei turi mažiau atsargų ir reikiamų lėšų kovai su krize ir ekonomikos skatinimui.
Investicijos tenkančios besivystančioms šalims smuks net trečdaliu šiais metais lyginant su 2007 metais, kuomet juos pasiekė maksimumą. Sumažėjusi eksportuojamos produkcijos paklausa, bei smukusios daugelio žaliavų kainos, kurių pagrindinės eksportuotojos yra besivystančios šalys, gali gana skaudžiai atsiliepti ne tik jų ekonomikoms bet ir sukelti socialines krizes bei neramumus. Bendros pasaulio prekybos apimtys turėtų smukti šešiais procentais šiais metais.
„Šie metai bus labai sunkūs bei pavojingi. Mums reikia sukurti bendrus sprendimus kaip spręsti iškilusias problemas panaudojant turimus įgūdžius ir partnerių pagalbą. Būtina bendrai veikti ir bendradarbiauti vyriausybėms, tarptautinėms organizacijoms, privačioms institucijoms bei visuomeninėms organizacijoms“ – mano Pasaulio banko vadovas.
Šiais metais Kinijos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti iki 6.5 procentų, lyginant su praėjusiais metais pasiektais devyniais procentais. Indijai Pasaulio bankas prognozuoja keturių procentų bendrojo vidaus produkto augimą, nors anksčiau buvo prognozuotas beveik šešių procentų augimas.
Pasaulio banko atstovai tikisi jau kitais metais sulaukti nuosaikaus pasaulio ekonomikos atsigavimo. Prognozuojama kad kitais metais pasaulio ekonomika galėtų ūgtelėti 2.3 procentais, nors anksčiau buvo prognozuotas trijų procentų bendrojo vidaus produkto augimas.
Net jei ir kitais metais ekonomika ims atsigaudinėti, tikrojo jos atsigavimo galime sulaukti tik 2011 metais.
Pasaulio bankas prognozuoja, kad šiais metais vidutinė naftos kaina gali sudaryti 47 dolerius už barelį, arba beveik penkiasdešimt procentų mažiau, nei buvusi praėjusių metų prognozė.