Verslo ir rinkų naujienos » Lietuvos ekonomikos vertinimo rodikliai prastėja lėčiau


Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2009-03-31 11:34.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=7069


tatistikos departamentas praneša, kad ekonominių vertinimų rodiklis 2009 m. kovo mėn. buvo minus 37 procentai. Palyginti su vasario mėn., jis sumažėjo 1 procentiniu punktu. Pramonės pasitikėjimo rodiklis padidėjo 1, mažmeninės prekybos – 5 procentiniais punktais. Statybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 6, paslaugų sektoriaus – 3 procentiniais punktais. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis išliko toks pat kaip ir vasario mėnesį.

Tačiau palyginus su 2008 m. kovo mėn., ekonominių vertinimų rodiklis sumažėjo 47 procentiniais punktais. Statybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 79, mažmeninės prekybos – 71, vartotojų – 45, pramonės – 29, paslaugų sektoriaus – 61 procentiniu punktu. 2009 m. kovo mėn. pramonės įmonių apklausos rezultatai parodė, kad gaminamos produkcijos paklausa mažėjo, tačiau lėčiau nei per praėjusius mėnesius. Produkcijos paklausos sumažėjimą kovo mėn. nurodė 56 procentai apklaustųjų (prieš mėn. – 59 proc.). Blogiausiai gaminamos produkcijos paklausą vertino statybinių medžiagų gamybos įmonės.

Pasak įmonių vadovų, kaip ir ankstesniais mėnesiais, pramonės įmonių produkcijos gamybą riboja nepakankama paklausa (nurodė 74 proc. įmonių), finansiniai sunkumai (29 proc.), o 10 procentų įmonių vadovų teigė, kad jų gamybinei veiklai netrukdo niekas.

Kovo mėn. tyrimo rezultatai parodė, kad statyboje verslo tendencijos toliau blogėjo. Statybos įmonių vadovų teigimu, kovo mėn., palyginti su praėjusiais mėnesiais, darbų sumažėjo: sumažėjimą nurodė 85 procentai įmonių vadovų (prieš mėn. – 84 proc.), o įmonių teigiančių, kad darbų apimtis padidėjo, iš viso nebeliko. Net 92 procentai visų apklaustų įmonių vadovų teigė, kad statybos darbų paklausa yra nepakankama. Per praėjusius mėnesius dar labiau pablogėjo ir įmonių finansinė padėtis: 77 procentai apklaustųjų atsakė, kad įmonių finansinė padėtis pablogėjo, 3 procentai – kad pagerėjo (vasario mėn. – atitinkamai 66 ir 4 proc.).

Daugumos įmonių vadovų teigimu, svarbiausi statybos veiklą ribojantys veiksniai šiuo metu yra paklausa (nurodė 77 proc. įmonių), finansiniai sunkumai (46 proc.), tik 2 procentai įmonių vadovų teigė, kad jų veiklai netrukdo niekas.

Kovo mėn. mažmeninės prekybos įmonių apklausos rezultatai parodė, kad prekių apyvarta sumažėjo: dauguma (81 proc.) įmonių teigė, kad prekių apyvarta sumažėjo, tik 2 procentai – kad padidėjo (vasario mėn. 54 ir 24 proc.). Pasak įmonių vadovų, mažmeninės prekybos įmonių veiklai labiausiai trukdo nepakankama paklausa (nurodė 26 proc. įmonių), konkurencija (25 proc.), netobuli įstatymai (24 proc.) ir finansiniai sunkumai (20 proc.). Tik 1 procentas įmonių nurodė, kad jų veiklos neriboja niekas.

Kovo mėn. apklausos rezultatai parodė, kad paslaugų sektoriaus įmonių ekonominė būklė pablogėjo: savo įmonės ekonominę būklę kovo mėn. gerai vertino 29 procentai vadovų (prieš mėn. – 33 proc.), blogai – 21 procentas (prieš mėn. – 20 proc.). Sumažėjo ir teikiamų paslaugų paklausa: sumažėjimą nurodė daugiau kaip pusė (62 proc.) apklaustų įmonių, padidėjimą – tik 3 procentai (vasario mėn. – atitinkamai 51 ir 2 proc.).

Įmonių vadovai, kaip ir ankstesniais mėnesiais, teigė, kad paslaugų sektoriaus įmonių veiklą labiausiai riboja nepakankama paklausa (51 proc.), finansiniai sunkumai (44 proc.). 18 procentų respondentų teigė, kad jų įmonės veiklos neriboja niekas.