
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2009-03-30 14:51.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=7062
Pristatome Jums trumpą Lenkiškame verslo dienraštyje „Parkiet“ išspausdinta interviu su Hawaii Pacific universiteto profesoriumi ir laisvosios rinkos šalininku Kene Schollande.
Jūs esate žinomas, kaip didelis laisvosios rinkos šalininkas. Kaip Jūs vertinate dabartinius šalių vyriausybių intervencinius veiksmus rinkoje?
Manau, kad rizika, kokia prisiima šalių vyriausybės yra gerokai didesnė, nei jos galvoja. Dabartinė vykdoma daugelio šalių valdžių politika pasireiškia tuo, kad visa atsakomybė ir našta yra permetama visiems piliečiams ir mokesčių mokėtojas, už nedidelės grupės žmonių padarytas klaidas. Toks veiklos modelis tik dar labiau pagilins ir prailgins krizę. Pagrindinė problema yra tame, kad yra trūkumas elementarios disciplinos priimant sprendimus ir vėliau už juos atsakant. Krizės metu normalus reiškinys yra tai, kad kapitalas pereina iš blogų kompanijų – geroms. Tačiau jeigu šalies valdžia neleidžia tam įvykti, kaip yra daugeliu atveju šiuo metu, tai didesnė ekonomikos recesija yra tiesiog neišvengiama. Manau politinė sistema yra labai stipriai korumpuota. Politikai dalina milijardus mokesčių mokėtojų pinigų žmonėms ir kompanijoms, kurie finansuoja jų rinkimines kampanijas.
Šiuo metu yra populiari nuomonė, kad krizės galima buvo išvengti, jei griežčiau bei atidžiau būti kontroliuojami bankai ir kitos finansų institucijos. Ką Jūs apie tai galvojate?
Tai kas dabar vyksta, parodo kokios kvailos ir nevykusios yra priežiūros institucijos. Tie kurie buvo atsakingi už priežiūra, turėjo krūvą įrankių tam atlikti, tačiau deja faktiškai nieko nedarė. Iš vienos pusės garantavo indėlius bankuose, tačiau iš kitos pusės leido tiems bankams vykdyti investicinę veiklą. Visa tai privedė iki to, kad žmonės per daug nesidomėjo apie bankus į juos dėdami pinigus, o bankai su jų pinigais elgdavosi gana laisvai. Ir svarbiausia – nieks už tai nėra atsakingas. Netgi akcininkai, kurie gi yra tuo pačiu ir savininkai. Už visą tai dabar atsako eiliniai mokesčių mokėtojai.
Jūs esate prieš bet kokią didesnę bankų veiklos priežiūrą?
Taip. Alternatyva didesnei bankų veiklos priežiūrai yra konkurencinga rinka. Pavyzdžiui iki devyniolikto amžiaus Škotijoje bankų akcininkai turėjo pilną atsakomybę už bankų turimą turtą, o ne kaip dabar tik ribotą. Tuo metu bankai sudarydami tarpusavyje sutartis susitardavo taip pat ir už vienas kito veiklos priežiūrą. Ir kas svarbiausia, tuomet Škotija pergyveno mažiau krizių. Didesnis reguliavimas tik sukelia rinkoje „burbulus“, nes tiesiog žmonės pasitiki tuo reguliavimu ir neįvertina teisingai rizikos.
Kaip Jūs vertinate šių dienų teiginius, kad didesnės valdžių išlaidos turi kompensuoti sumažėjusį vartojimą?
Pinigus valdžia neima iš niekur. Tiesiog siūlau paklausti žmonių, ar jie mano, kad politikai jų pinigus išleis geriau nei jie patys galėtų tai padaryti. Man visuomet patinka remtis Naujosios Zelandijos pavyzdžiu. 1994 metais jie susidūrė su panašiomis problemos, kokios šiuo metu vyrauja pasaulyje. Tačiau per tris mėnesius jie nustojo daryti subsidijas žemės ūkiui, tuo pačiu metu sumažindami mokesčius iki žemiausio lygio pasaulyje ir elementariai pradėjo dirbti. Ir po šių veiksmų, Naujosios Zelandijos ekonomika ėmė sparčiausiai augti tarp visų išsivysčiusių šalių.
Dėkoju už pokalbį.