
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2009-03-24 16:01.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=6984
Amerikos žymiausi ekonomistai yra kur kas mažiau optimistiški, o labiau pesimistiški nei investuotojai, vertindami Timothy Geithner paskelbtą šalies bankų gaivinimo planą. Vienas iš kritikų yra ir Henry Blodget, esantis „The Business Insider“ kompanijos vadovas. Praeityje jam teko dirbti „Prudential Securities“, „Oppenheimer & Co.“ ir „Merrill Lynch“ kompanijose.
Jis kritikuoja Timothy Geithner paruoštą planą teigdamas, kad tai eilinė neefektyvi ir brangi valdžios dovana „Wall Streetui“ visų mokesčių mokėtojų sąskaita. Ekonomistas Henry Blodget išskyrė jo nuomone penkias klaidingas fundamentines šio plano nuostatas:
1) Pagrindinė Amerikos ekonomikos problema yra tame, kad bankai nustojo skolinti pinigus.
Tikrovė yra tokia, kad Amerikos ekonomika turi problemų dėl per didelio žmonių ir kompanijų įsiskolinimo. Iš tikrųjų bankai vis dar teikia paskolas, tačiau žinoma ne tokiais mąstai kaip anksčiau ir kur kas atsargiau. Pagrindinė problema, kad sužlugo skolos vertybinių popierių rinka, kuri teikė ekonomikai labai daug lėšų.
2) Bankai neskolina, nes jų turimi balansai yra apsunkinti turimais blogais aktyvais, kuriuos rinka klaidingai vertina.
Bankai sumažino kreditavimą, nes nusprendė nedalinti paskolų įmonėms ir žmonėms kurie nesugeba arba nesugebės jų gražinti. Bankai taip pat yra išsigandę, kad būsimi turto nurašymai dėl negražinamų paskolų gerokai sumažins jų turimą kapitalą.
3) Blogi bankų aktyvai yra blogi, kadangi rinka blogiau juos vertina, nei jie iš tiesų yra verti.
Blogi aktyvai yra blogi, nes iš tiesų yra mažiau verti nei juos vertina bankai. Amerikoje nekilnojamo turto kainos jau spėjo nusmukti daugiau nei trisdešimt procentų, dėl to nekilnojamo turto rinka neteko net penkių trilijonų dolerių savo vertės. Bankai nenori pripažinti realių savo turimų praradimų nekilnojamo turto rinkoje, nes tai reikštų tikrą savižudybę jiems. Todėl jie kartu su buvusiu bankininku Timothy Geithner, kuris dabar yra valstybės iždo sekretorius, daro viską, jog šios problemos būtų permestos ant mokesčių mokėtojų pečių.
4) Kuomet blogi aktyvai bus pašalinti iš bankų, jie pradės ir vėl aktyviai kredituoti rinkoje.
Bankai ir toliau išliks labai atsargūs skolindami pinigus, kadangi nekilnojamo turto rinka bei ekonomika ir toliau išliks sudėtingoje padėtyje. Dėl to bankai ir toliau išliks pasyvūs, iki tol, kol rinka galutinai pasieks dugną.
5) Kuomet bankai ir vėl ims aktyviai skolinti, Amerikos ekonomika staigiai ims kilti į viršų.
Amerikos vartotojai ir taip yra smarkiai prasiskolinę ir tų paskolų gražinimas truks daugelį metų. Nekilnojamo turto kainos ir toliau nuolat krenta. Amerikiečiai kuo toliau, tuo daugiau ims taupyti. Daugelis namų ūkių neturi realių galimybių toliau skolintis, net ir tuo atveju jei bankai tai siūlytų daryti itin palankiomis sąlygomis.
Amerikos turima skola lyginant su šalies bendruoju vidaus produktu: