Verslo ir rinkų naujienos » Rytinės finansų rinkų naujienos


Autorius: Finasta, Parašyta: 2009-03-17 11:49.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=6898


Pirmadienį JAV akcijų rinka smuko, nors prekybos pradžioje buvo pakilusi investuotojams nerimaujant dėl recesijos pasekmių ir G 20 bloko vyriausybių neryžtingumo suderintai ir skubiai spręsti ekonomikos problemas, kai savaitgalį vykęs politinių lyderių susitikimas nedavė konkrečių vaisių. Prie nuosmukio prisidėjo ir kortelių gamintojos „American Express" akcijų kritimas 3,3 proc, netylant kalboms apie daugėjančius vartojimo kreditų rinkos nemokumus.

Federalinio rezervų banko vadovas B. Bernankė per interviu pranešė, kad, jo manymu, šiemet JAV ekonomikos recesija gali baigtis, o kitąmet gali prasidėti atsigavimas, jeigu vyriausybei pavyks stabilizuoti finansų sektoriaus padėtį. Prezidentas B. Obama informavo ketinąs blokuoti draudikės AIG sprendimąišmokėti vyriausybės paramos sulaukusios bendrovės vadovams 170 mln. JAV dolerių premijas.

Finansų sektoriaus akcijos judėjo skirtingomis kryptimis. Praėjusią savaitę apie pelningą metų pradžios veiklą pranešusių „Citigroup” akcijos kilo 31 proc., „Bank of America” – 7,3 proc., o „Goldman Sachs” ir „Morgan Stanley” smuko kartu su rinka.

Dėl ekonomikos nuosmukio pramonės gamyba JAV vasarį smuko ketvirtą mėnesį iš eilės ir nusileido iki 2002 metų lygio, daugiausia dėl verslo kritusių investicijų, atsargų ir komunalinių paslaugų apimties. Palyginti su sausio mėnesiu, gamybos apimtys sumažėjo 1,4 proc., o analitikai tikėjosi, kad nuosmukis sieks ne daugiau kaip 1,3 proc. Sausį, patikslintais skaičiavimais, pramonės gamyba sumažėjo 1,9 proc., o ne 1,8 proc., kaip skelbta anksčiau. Pramonės gamyba didžiausiame pasaulio ūkyje smuko dešimt pastarųjų mėnesių. Vasarį gamyklų pajėgumai buvo išnaudojami 70,9 proc., lyginant su 71,9 proc. sausį. „NY Empire State” gamybos sektoriaus indeksas kovą nuo 34,7 punkto smuko iki 38,2 punkto ir patvirtino, kad verslo investicijų nuosmukis dar tik įgauna pagreitį.

Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) kainos smuko žemyn 10 metų obligacijų pajamingumams pakilus nuo 2,9 iki 2,95 proc. 3 mėnesių Libor krito nuo 1,32 iki 1,31 proc., o vienos nakties norma išliko lygi 0,3 proc.

Vakarų Europa

Pirmadienį penktą prekybos sesiją iš eilės kilo Vakarų Europos akcijų kainų indeksai. Indeksų vertėms kopti aukštyn labiausiai padėjo toliau brangstančios bankų akcijos. Vakar jų kainoms kilti aukštyn padėjo G 20 susitikimo rezultatai, kai susitikę šalių atstovai nusprendė kartu spręsti bankų aktyvų problemą. Prie bankų akcijų brangimo prisidėjo ir „Barclays“, kuris brango 23 proc. po to, kai pareiškė, kad šiemet jo veiklos rezultatai klostosi palankiai. Taip pat brango „HSBC“, „BNP Paribas“, „Societe Generale“, „Santander“ bankų akcijos, kurios, pasak „Reuters“, kilo nuo 4,1 iki 9,3 proc.

Papildomą teigiamą momentą akcijų rinkoms galėjo suteikti ir euro zonos vasario mėnesio infliacijos statistika. Kaip ir prognozuota, vartotojų kainos per mėnesį pakilo 0,4 proc., o metinis tempas buvo lygus 1,2 proc. Šiuo metu, kai rinkose vyrauja defliacijos baimė, didesnis nei praėjusį mėnesį vartotojų kainų indekso pokytis buvo sutiktas teigiamai. Vis dėlto vėl pradėti tikėtis infliacijos dar yra per anksti. Panašu, kad žemesnė nei 2 proc. Europos centrinio banko tikslas infliacija šiemet dar gali likti, nes naftos kainos svyruoja apie 40 JAV dolerių už barelį, o nedarbas sparčiai didėja ir neleidžia atsitiesti vartotojų perkamajai galiai ir pramonei.

Azija

Japonijos paslaugų sektoriaus paklausą atspindintis indeksas, įvertinantis, kiek pinigų gyventojai išleidžia telefonams, elektros energijai ir transportui, gruodį krito 1,6 proc., o sausį ūgtelėjo 0,4 proc. Naujienų agentūros „Bloomberg“ analitikai prognozavo 0,5 proc. sumažėjimą. Japonijos vidaus vartojimas kol kas gana atsparus ekonomikos lėtėjimui, tačiau, tikėtina, kad mažinami atlyginimai ir augantis nedarbas pavėluotai, tačiau kirs ir šiai sričiai. Paskutinį ketvirtį metinis pramonės gamintojų pelno kritimas buvo 94,3 proc., kai paslaugų bendrovių pelnas krito „tik“ 35 proc.
Lotynų Amerika

Anot „Morgan Stanley” analitikų, Lotynų Amerikos ekonomika šiemet dėl pasaulinės recesijos gali susitraukti 4 proc. – daugiausia nuo 1880 metų ir daugiau nei per 1997 m. krizę. Tai turėtų lemti ne tik silpstanti pasaulinė žaliavų paklausa, bet ir drastiškai mažėjantis vidaus rinkos pasitikėjimas ir ribotos regiono galimybės didinti vyriausybių išlaidas, taip pat taikyti skatinamosios pinigų politikos priemones dėl aukštos infliacijos. Paskelbus šias naujienas Brazilijos akcijų rinka smuko. Tai lėmė ir „Credit Suisse“ analitikai, kurie paskelbė, kad didžiausios valstybinės naftos bendrovės „Petrobas Brasileiro“ biržos akcijų kaina yra per aukšta, lyginant su naftos rinkos perspektyvomis.

Baltijos šalys

Lietuvos statistikos departamentas paskelbė kovo mėnesio prognozę. Pasak statistikų, vartotojų kainų indeksas per mėnesį padidės 0,1 proc., o metinė infliacija sieks 7,5 proc. Nors silpstanti Lietuvos ekonomika turėtų vis labiau pakirsti visuminę paklausą, tačiau prognozuojama, kad alkoholio ir tabako kainos turėtų didėti dėl akcizo, padidėjusio nuo kovo 1 d. Taip pat, pasak statistikų, prie kainų didėjimo prisidės naujas avalynės ir drabužių parduotuvių sezonas.

Vidurio ir Rytų Europa

Lenkijos biudžeto deficitas po pirmų dviejų metų mėnesių siekė 5,27 mlrd. zlotų, arba 29 proc. metinio tikslo. Į biudžetą surinkta 15,4 proc. metinių pajamų, o išleista – 16,2 proc. planuotų metų išlaidų. Toks rezultatas yra dalis ekonomikos lėtėjimo pasekmių – praėjusiais metais, kai ekonomika augo 4,8 proc., tuo pačiu laikotarpiu biudžetas buvo perteklinis (21,2 mln. zlotų). Vyriausybė prognozuoja, kad Lenkijos BVP šiemet augs 3,7 proc., Centrinis bankas – kad tik 1,1 proc. Lenkijos vyriausybė yra komentavusi, kad jei ekonomika lėtės labiau, nei ji tikisi, biudžetas turės būti peržiūrėtas.

Čekijos pramonės gamintojų kainų indeksas, laikomas ankstyvu infliacijos tempų rodikliu, vasarį, smukus žaliavų ir kuro kainoms, sumažėjo 0,6 proc. (lyginant su 2008 m. vasariu). Čekijos ekonomikos augimas, sumažėjus eksporto ir investicijų apimtims, praėjusį ketvirtį sulėtėjo ir siekė tik 0,7 proc. (metiniu tempu). Šalies Centrinis bankas dėl mažėjančios paklausos ir lėtėjančios infliacijos jau sumažino bazinę palūkanų normą iki 1,75 proc. – mažiausio lygio nuo 2005 m.

Čekijos importo kainų indeksas 2009 m. sausį, lyginant su 2008 m. sausiu, nepakito, o eksporto kainos ūgtelėjo 3,3 proc. Iš importo prekių daugiausia Čekijoje brango žaliavos (17,5 proc.), aliejus (10,6 proc.), bet jų brangimą atsvėrė 16,8 proc. pigęs kuras, 3 proc. pigę chemijos ir 0,3 proc. – maisto gaminiai. Tarp labiausiai brangusių eksportuotų prekių buvo maisto ir tabako (7,8 proc.) gaminiai.

Rumunijos einamosios sąskaitos deficitas 2009 m. sausio mėnesį sumažėjo net 55 proc., iki 525 mln. eurų. Einamosios sąskaitos deficito sudedamosios dalys: prekybos deficitas siekė 385 mln. eurų, paslaugų perteklius – 118 mln. eurų, pajamų deficitas siekė 561 mln. eurų ir einamųjų pervedimų perteklius – 303 mln. eurų. Pagrindinė balanso pagerėjimo priežastis – smarkiai kritusios prekių importo apimtys (net 1,37 mlrd. eurų), dėl to prekybos deficitas sumažėjo 2/3. Nors paslaugų perteklius šiek tiek paaugo, tačiau taip įvyko dėl paslaugų importo didesnio kritimo nei paslaugų eksportas. Kitaip sakant, tiek prekių, tiek paslaugų eksportas smuko, tačiau importas krito dar didesniais tempais. Po 37 proc. metinio augimo gana nemažą einamosios sąskaitos deficito dalį sudaro pajamų deficitas, rodantis neigiamus palūkanų ir dividendų iš investicijų srautus. Nors balansas pagerėjo, visgi reikėtų vertinti tokius duomenis atsargiai, nes mažėja eksporto apimtys.

Ukrainos elektros gamyba ir suvartojimas 2009 m. vasario mėnesį smuko atitinkamai net 16 ir 15,8 proc. Paprastai elektros suvartojimo pokyčiai yra gana inertiški, kintantys gerokai mažiau nei visa ekonomika. Dėl to šie rodikliai yra itin prasti. Iš viso 2009 m. vasario mėnesį buvo pagaminta 14,77 TWh elektros. Daugiausia elektros pagamino atominės elektrinės (48 proc.), kiek mažiau šiluminės (44 proc.), mažiausiai prisidėjo hidroelektrinės (8 proc.). Svarbu pastebėti, kad daugiausia smuko šiluminių elektrinių pagamintos elektros apimtys. Tai galima sieti su pabrangusiomis dujomis. Mažiau smuko atominių elektrinių gamyba, tačiau net 54 proc. augo hidroelektrinių pagamintos elektros apimtys. Žvelgiant į suvartojimo struktūrą, matyti, kad daugiausia smuko statybų sektoriaus, pramonės ir transporto sektoriaus elektros pirkimai, net 15 proc. kilo gyventojų elektros suvartojimas. Iš šių duomenų galima spręsti apie žymų Ukrainos ekonomikos nuosmukį.

Turkijos vartotojų pasitikėjimo indeksas 2008 m. vasarį išaugo 3,42 proc. iki 74,01. Kadangi šis rodiklis yra gerokai žemiau nei 100, o nedarbo lygis šalyje aukštas, manytina, kad teigiamo poveikio akcijų rinkai nebus.

Žaliavos

Pirmadienį prekyba šviesiosios „WTI“ naftos artimiausio mėn. ateities sandoriais prasidėjo su nemažu kritimu, palyginus su kaina, ties kuria praėjusį penktadienį užsidarė prekyba. Dienos pradžioje ateities sandoriai buvo sudarinėjami už 44 JAV dolerius už barelį, tačiau po pietų naftos kaina vėl stipriai kilo ir jau vakare prekyba vyko už 47–47,5 JAV dolerio. Didelę įtaką naftos kainos šuoliui, matyt, padarė FED vadovo B. Bernankės žodžiai, kad JAV

ekonomikos recesija gali baigtis dar šiais metais, tad naftos rinkos dalyviai sureagavo taip, tarsi tikrai šiais metais imtų stipriai atsigauti naftos ir jos produktų paklausa didžiausioje pasaulio ekonomikoje. Be to, JAV akcijų kainos kilimas prekybos pradžioje taip pat davė impulsą naftos kainoms. Nereikėtų užmiršti ir besitęsiančio JAV dolerio silpnėjimo euro atžvilgiu. Taip pat įdomu pastebėti, kad investuotojai gana ramiai sureagavo į OPEC sekmadienio susirinkimo sprendimą nemažinti naftos gavybos. Tai laikoma pakankamai protingu sprendimu siekiant labiau neapsunkinti pasaulio ekonomikos, nes aukštesnės naftos kainos dabartiniu metu reikštų sudėtingesnes ekonomikos atsigavimo galimybes. Vakar nemažai investuotojų, galbūt tikėjęsi naftos kainų stipresnio kritimo, ėmė uždarinėti trumpąsias naftos pozicijas ir taip vėl grąžino naftos kainas į praėjusio penktadienio lygį.

Aukso kaina vakar svyravo gana siaurame 915–927 JAV dolerių už trojos unciją intervale. Vėl į akis krinta „SPDR Gold Trust“ turimo fizinio aukso kiekis – vakar jis išaugo dar 1,2 proc. iki 1069,05 tonos, o tai rodo, kad investicinio aukso paklausa išlieka labai stipri, tačiau aukso paklausa iš kitų sektorių lieka labai silpna. Kitų tauriųjų metalų – paladžio ir platinos – kainų perspektyva artimiausiu metu išlieka silpna, nes ženklų, kad automobilių gamyba atsigaus artimiausiu metu, nėra.

Vario kaina Londono metalų biržoje vakar kilo daugiau nei 4 proc. ir vėl nukritus metalo atsargoms biržos sandėliuose. Be to, įkvėpimo kilti suteikė ir optimistiškesnė nuotaika dėl greitesnio pasaulio ekonomikos atsigavimo galimybės. Prisidėjo ir naujienos, susijusios su didesniu vario importo vasarį kiekiu į Kiniją, kuris skatina kalbas, kad vario paklausa Kinijoje galės atsverti metalo paklausos sumažėjimą kitose valstybėse. Keista, bet vario kaina nesureagavo į JAV paskelbtą pramonės gamybos smukimą vasario mėn. 1,4 proc., arba daugiau, nei tikėjosi rinkos ekspertai.