
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2009-01-26 14:32.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=6310
Jeigu iki šiol būtų gyvas, neabejotinai būtų vienas didžiausių dabartinių valstybių vyriausybių vykdomų ekonomikų gelbėjimo veiksmų kritiku. Murray Rothbard – ekonomistas iš Ludwik von Mises mokyklos, autorius knygos „Amerikos Didžioji depresija“.
Murray Rothbard, kuris paliko šį pasaulį 1995 metais, labai kritiškai vertino siūlymus, kad šalies valdžia bei Centrinis bankas turėtų gelbėti ekonomiką, kai šią ištinka problemos ar netgi krizė. Priežastis buvo labai paprasta, anot jo, būtent šalių valdžios bei Centriniai bankai ir sukelia pačias problemas ar krizes.
„Vien tik valdžių generuojama infliacija gali sukelti cikliškas problemas ir depresiją. Kaltė dėl kilusios Didžiosios depresijos turi būti nuimta nuo laisvosios rinkos ekonomikos pečių ir turi būti padėta ten kur jos ir vieta, t.y. prie politikų, biurokratų bei masės „netikrų“ ekonomistų durų. Ir kiekvienos buvusios ar būsimos krizės metu, istorija kartosis ir bus lygiai tokia pati“ – rašė savo knygoje „Amerikos Didžioji depresija“ Murray Rothbard.
Vyriausybių vykdomos ekonomikų gaivinimo programos bei veiksmai, jo vertinimu, visada tik tai pagilina krizę bei ją dar labiau pailgina. Murray Rothbard išskyrė šešis vyriausybių veiksmus, kurie dar labiau pagiliną esamą krizę:
1) Bandymai užkirsti kelią galimiems kompanijų bankrotams arba jų atitolinimas. Visą tai pasireiškia valdžių skiriamais pinigais tokioms įmonėms bei bankų skatinimas taip pat skolinti.
2) Antras veiksmas – tai vykdoma infliacijos politika, kuri slopina natūralų kainų kritimą, bei taip pat trukdo ekonomikai pačiai prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų. Tokiu būdu tik dar labiau pagilinama bei prailginama depresija, teigia Murray Rothbard, ir be abejonės tai sukelia naujus bankrotus bei blogas investicijas. Lengvų pinigų politika, pasak ekonomisto, užkerta kelią neišvengiamai į rinką grįžti didesnėms palūkanų normoms.
3) Žalingas poveikis ekonomikai daromas ir dar labiau prailginama krizė, kuomet vyriausybės bando išlaikyti esamą darbo užmokesčio lygį. Na o šie veiksmai sukelia masinę bedarbystę. Murray Rothbard teigimu, kuomet esant defliacijai yra užšaldomas darbo užmokestis, jis ir toliau realiai kyla, o tai savo ruožtu verčia įmones mažinti darbuotojų skaičių.
4) Dar vienas neigiamas veiksmas, t.y. siekis didinti kainas, dėl ko padidėja atsargos, kurias vėliau sunku realizuoti.
5) Penktas veiksmas, kuris prailginą krizę, t.y. skatinimas vartoti ir tuo pačiu netaupyti. Murray Rothbard nuomone, bet koks valdžios nustatytų mokesčių bei išlaidų padidinimas neskatina taupyti bei investuoti o tik vartoti, tačiau tas vartojimo didėjimas yra faktiškai finansuojamas tik valdžios lėšomis.
6) Kiekvienas valdžios įtakos dalies ekonomikoje padidėjimas, esantį santykį tarp vartojimo bei investicijų, nusveria vartojimo naudai, na o tai savo ruožtu prailgina depresiją.
- Taigi, ką daryti, kuomet prasideda ekonomikos krizė?, savo knygos skyriuje „Ekonomikos depresija – jos priežastys bei vaistai jei išgydyti“ Murray Rothbard rašo – nieko!
„Būtent, valdžia neturi daryti absoliučiai nieko, siekiant atkurti ekonomikos sveikatą bei užbaigti depresiją. Vyriausybė turėtų laikytis kuo toliau nuo ekonomikos. Kad ir ką ji padarytų, pavėlins bei iškreips ekonomikos prisitaikymo prie pasikeitusių sąlygų procesą. Kuo mažiau valdžia kišis ir imsis veiksmų, tuo greičiau įvyks atsigavimas, kurį rinka pati realizuos“ - rašoma Murray Rothbard knygoje „Amerikos Didžioji depresija“.