Verslo ir rinkų naujienos » VPK išnagrinėjo emitentų finansinę padėtį


Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2008-09-25 09:15.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=5017


Per 2007 m. 17 iš 52 VPK prižiūrimų bendrovių pajamos, lyginant su 2006 m., padidėjo daugiau kaip 30 proc. (2005 m. tokių bendrovių buvo 8 iš 54), tačiau 8 bendrovių pajamos sumažėjo. Dauguma (45 iš 52) emitentų 2007 m. baigė pelningai. 15 prekybos sąrašuose esančių bendrovių ir 3 į prekybos sąrašus savo vertybinių popierių neįtraukusioms bendrovėms pavyko 2007 m., lyginant su 2006 m. rezultatais, gauti daugiau kaip 100 proc. didesnį pelną. 2006 m. tokių bendrovių buvo tik 7. Per 2007 m. 2 iš 40 biržos prekybos sąrašuose esančių bendrovių vertybinių popierių kapitalizacija padidėjo daugiau kaip 100 proc. (2006 m. tokių bendrovių buvo 3). Taigi 2007 m. bendrovėms buvo sėkmingesni negu 2006 m.

Didžiausi vadovų atlyginimai buvo bankininkystės sektoriuje – čia jų vidutinis mėnesinis atlyginimas buvo apie 39,7 tūkst. litų per mėnesį (neatskaičius mokesčių). Nedaug nuo bankininkystės sektoriaus atsiliko sveikatos priežiūros sektorius – čia vadovai per mėnesį vidutiniškai uždirbo apie 34,9 tūkst. litų. Pastebėta, kad daugiausiai darbo užmokestis kilo tų sektorių bendrovių vadovų, kurių pajamos per metus išaugo daugiausiai (sveikatos priežiūros, žemės ūkio ir bankininkystės sektorių). Didžiausi specialistų atlyginimai buvo investicinės veiklos bei komercinių paslaugų ir reikmenų sektoriuose, jų vidutinis mėnesinis atlyginimas siekė atitinkamai iki 6,8 tūkst. ir 5,8 tūkst. litų. Darbininkai daugiausiai uždirbo laivininkystės ir medžiagų sektoriuose, atitinkamai – 2,9 tūkst. ir 2,7 tūkst. litų per mėnesį. Mažiausias visų darbuotojų grupių darbo užmokestis buvo žemės ūkio sektoriuje. Čia vadovai per mėnesį vidutiniškai uždirbo 6,5 tūkst. litų, specialistų atlyginimai siekė iki 2,3 tūkst. litų, darbininkų – 996 litus.

VPK nustatė, kad dažniausiai 2007 m. bendrovių metiniuose pranešimuose pasitaikę trūkumai buvo šie: atsakingų asmenų patvirtinimas dėl metinio pranešimo ne iki galo atitiko Vertybinių popierių įstatymo reikalavimus, nenurodytas vidutinis mėnesinis atitinkamos darbuotojų grupės darbo užmokestis neatskaičius mokesčių, pateikta neišsami informacija apie stebėtojų tarybą ir valdybą bei jų narius. Dauguma bendrovių, pateikdamos informaciją metiniuose pranešimuose, nesilaikė VPK Periodinės ir papildomos informacijos rengimo ir pateikimo taisyklėse nurodytų reikalavimų.

Kartu su 2007 m. metiniu pranešimu VVPB prekybos sąrašuose esančios bendrovės turėjo viešai paskelbti pranešimą apie tai, kaip jos laikosi VVPB valdymo kodekso nuostatų. Bendrovės tik iš dalies laikosi VVPB valdymo kodekso nuostatų. Valdymo kodeksas rekomenduoja bendrovėje formuoti audito, atlyginimų ir skyrimo komitetus. Iš visų prekybos sąrašuose esančių bendrovių tik 8 turi audito komitetus, 3 – atlyginimų komitetus ir 2 bendrovės formuoja skyrimo komitetus.


Išnagrinėjusi 2007 m. audituotas finansines ataskaitas, Komisija informuoja investuotojus, jog auditoriai nesąlygodami savo nuomonės, atkreipė dėmesį dėl „Vilniaus Vingis“, Snaigė“ ir „Linas“ veiklos tęstinumo. Visų šių bendrovių finansinės ataskaitos buvo parengtos darant prielaidą, kad bendrovės tęs savo veiklą. Taip pat Komisija atkreipia investuotojų dėmesį į šių bendrovių finansinę padėtį: „Gubernija“, „Snaigė“ ir „Utenos trikotažas“.