Verslo ir rinkų naujienos » Skandinavijos akcijų rinkos apžvalga


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2025-05-18 13:02.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=39055


Nors tarp apžvelgiamų įmonių ir bankų didesnės dalies rinkos vertė šiais metais krito ir bendra akcijų kainų pokyčių mediana išlieka neigiama, tačiau praėjusį mėnesį sulaukėme įspūdingo OMX NORDIC 40 indekso atšokimo nuo dugno.


OMX NORDIC 40

OMX NORDIC 40 - tai indeksas, kurį sudaro keturiasdešimt didžiausių bendrovių ir bankų, kurių akcijomis aktyviausiai prekiaujama bei jos yra likvidžiausios Šiaurės arba Skandinavijos šalių Kopenhagos, Helsinkio bei Stokholmo biržose. Būtent šis indeksas ir bus pagrindinis orientyras šioje apžvalgoje.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD, kai kuriais atvejais naudojama pakoreguota EBITDA) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Skandinavijos šalių (Švedijos, Suomijos ir Danijos) kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) ir naujausius santykinius finansinius rinkos vertės rodiklius.
 
Atkreipiame dėmesį, kad Carlsberg bei EQT kompanijos skelbia tik savo pusmečio ir metines finansines ataskaitas.



Pažvelgus į lentelėje pateiktas apskaičiuotas veiklos rezultatų pokyčių bendras medianas matome, kad lyginant su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, tiek pajamų, tiek EBITDA pelnų smuktelėjo, o pastaroji tapo mažesnė už pajamų pokyčių rodiklį. Ypač padėtis pablogėjo Skandinavijos finansų sektoriuje, kur veiklos rezultatų pokyčių medianos iš teigiamų pasidarė neigiamos bei kritimas buvo paslaugų sektoriuje ir tarp Švedijos atstovių. Tuo tarpu priešingai buvo pramonėje ir Danijoje, kur pajamų ir EBITDA pelnų pokyčių medianos procentine išraiška tapo dar labiau teigiamos.
 
Tarp stambiųjų Šiaurės šalių atstovių per pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, labiausiai savo veiklos rezultatus pagerino Danijos vėjo jėgainių srityje veikianti Vestas Wind Systems, Švedijos metalų gavybos ir kasybos kompanija Boliden, transportavimo jūra ir kitas logistikos paslaugas teikiantis A.P. Møller - Mærsk bei dvi Danijos biotechnologijų bendrovės Genmab ir Novonesis. Priešingoje padėtyje atsidūrė visiems puikiai žinoma Nokia bei biotechnologijų srityje dirbanti Zealand Pharma. 

Kaip įprasta pristatome jums ir EBITDA pelningumą arba maržą, kurios bendra mediana, lyginant su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, paaugo nuo 19,3 iki 23,6 procento. Prieaugis fiksuotas ir pramonėje, finansuose ir Švedijoje bei Danijoje, kai paslaugų šakoje ir Suomijoje EBITDA maržų medianos krito. Tarp trisdešimt septynių OMX NORDIC 40 indekso narių, kurių duomenis žinome,  savo minimą pelningumo rodiklį pasididino dvidešimt vienas. Stambiausiomis EBITDA maržomis gali pasigirti lošimų organizatorius Evolution, Danijos farmacijos srityje dirbanti Novo Nordisk, žaliosios energijos atstovas Ørsted bei ir mūsų šalyje veiklą vykdantis Swedbank.


 
Keturios Skandinavijos atstovės (Investor, Neste, Nokia ir Zealand Pharma) per praėjusį ketvirtį patyrė grynąjį nuostolį, tad jų ROA yra su minuso ženklu. Tuo tarpu stambiausiomis turto grąžomis šįkart gali pasigirti Novo Nordisk, Evolution bei Pandora. Lyginant su 2024 metų pirmuoju ketvirčiu, savo ROA kilstelėjo trylika, kritimą fiksavo aštuoniolika, o likusių septynių minimas pelningumo rodiklis nepakito. Tad nestebina, jog bendra turto grąžos mediana smuktelėjo nuo 1,4 iki 1,2 procento, be to, kritimas fiksuotas ir paslaugų šakoje bei tarp Suomijos atstovių. Finansų sektoriuje ROA mediana nepakito, o augo pramonėje, tarp Švedijos ir ypač tarp Danijos kompanijų ir bankų.
 
Pažvelgus į pateiktus naujausius analizuojamų bankų ir įmonių rinkos vertės santykinius finansinius rodiklius matome, kad bendri medianiniai šiuo metu tikrai nėra žemi, tačiau negalima sakyti, jog jie būtų itin aukšti, tad iš esmės Skandinavijos atstovių akcijos, remiantis praėjusių dvylikos mėnesių veiklos rezultatais, yra įvertintos tinkamai.
 
Kaip matome pateiktoje lentelėje, šiais metais bendra OMX NORDIC 40 indekso narių akcijų kainų pokyčių mediana yra nežymiai neigiama (pigusių / brangusių akcijų santykis - 22 / 18), kai 2024 metais buvo nežymiai teigiama (pigusių / brangusių akcijų santykis - 17 / 23). Daugiausiai bent kol kas nuo šių metų pradžios nuvertėjo pramonės įmonių nuosavybės vertybiniai popieriai, o štai labiausiai ūgtelėjo finansų institucijų kapitalizacija. Tarp atskirų šalių tik Suomijos atveju bendra akcijų kainų pokyčių mediana šiais metais yra teigiama.
 
Absoliučiai daugiausiai, t.y. net beveik dvigubai, 2025 metais tarp apžvelgiamų Skandinavijos bankų ir įmonių pašoko gynybos sektoriaus atstovo SAAB rinkos vertė. Virš trisdešimt penkių procentų pabrango Carlsberg akcijos bei daugiau nei penktadaliu išsipūtė finansų sektoriaus narių Danske Bank, Nordea Bank bei Sampo kapitalizacija. Tuo tarpu autsaiderių gretose „lyderiauja“ Zealand Pharma akcijos su 41,7 procento kritimu. Taip pat pastebimiau smuko Danijos vaistų gamintojo Novo Nordisk, žaliosios energijos atstovo Ørsted, lošimų organizatoriaus Evolution bei naftos ir dujų kompanijos Neste rinkos vertė.


OMX NORDIC 40 indeksas išlieka žemiau kritimo trendo linijos, tačiau tuo pačiu praėjusį mėnesį sulaukėme įspūdingo atšokimo po pasiektų Fibo žymių, t.y. lygio ir diapazono.


 

SAAB akcijų kaina po korekcinio - konsolidacinio periodo ir augimo kanalo apatinės dalies patestavimo pradėjo naują kilimo etapą ir pajudėjo į viršų link naujų rekordinių lygių. Tiesa, šiuo metu testuojama minimo kanalo viršutinė dalis, po ko paaiškės tolimesnė kryptis.




Vasario mėnesį Carlsberg akcijų kaina pro viršutinę dalį ištrūko iš kritimo kanalo, po ko sulaukėme šio judesio tvarumo testavimo, kuris buvo sėkmingas, tad atšokimas prasitęsė.




Danske Bank akcijų kaina po horizontalaus - konsolidacinio etapo pajudėjo į viršų ir netrukus testuos prieš korekciją buvusį pasiektą augimo piką, po ko paaiškės tolimesnė jos kryptis.


 

Nordea Bank akcijų kaina po korekcinio - konsolidacinio periodo vėl bando pradėti naują augimo etapą. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai bus tvarus reiškinys.




Sampo akcijų kaina šį mėnesį pakilo virš prieš korekciją buvusio pasiekto augimo piko. Jei paaiškės, jog tai tvarus reiškinys, tuomet augimas prasitęs, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.


 

Zealand Pharma akcijų kaina praėjusių metų pabaigoje pro apatinę dalį ištrūko iš augimo kanalo bei ir toliau išlieka korekcinėje fazėje bei vis dar nesėkmingai ieško kieto dugno.


 

Po įspūdingo augimo etapo Novo Nordisk akcijų kaina išlieka korekcinėje fazėje, kuri prasidėjo praėjusių metų liepą.


 

Ørsted akcijų kaina vėl testuoja savo visų laikų žemiausia lygį. Jei šis lygis atlaikys, tuomet sulauksime atšokimo, na o priešingu atveju kritimas prasitęs, tad būtina atidžiai stebėti padėtį. 




Evolution akcijų kaina išlieka korekcinėje fazėje ir žemiau dabartinio kritimo trendo linijos.


 

Neste akcijų kaina išlieka žemiau nuosmukio trendo linijos, tiesa, pastaruoju metu bando formuoti dugną. Artimiausiu metu paaiškės, ar pavyks tai padaryti. 




Hennes & Mauritz akcijų kaina išlieka žemiau kritimo tendencijos linijos, tačiau pastaruoju metu sulaukėme bandymo atšokti ir artėjama prie minimos linijos, po kurios patestavimo paaiškės tolimesnė kryptis.




Pandora akcijų kaina kovo mėnesį pro apatinę dalį ištrūko iš augimo kanalo ir po to dar labiau pasikoregavo, tačiau vėliau sekė atšokimas ir šiuo metu jau testuojama kritimo trendo linija, po ko paaiškės tolimesnė kryptis. Jei pavyks tvariai pakilti virš jos, tuomet augimas prasitęs.




Kovo mėnesį AstraZeneca akcijų kaina pro apatinę dalį ištrūko iš ilgalaikio augimo kanalo ir išlieka kritimo fazėje.




Boliden akcijų kaina iš esmės išlieka horizontalioje - konsolidacinėje fazėje be aiškios krypties.




Vestas Wind Systems akcijų kaina šį mėnesį pakilo virš kritimo trendo linijos. Jei paaiškės, jog tai yra tvarus reiškinys, tuomet atšokimas prasitęs.




Nokia akcijų kaina nesėkmingai patestavo ilgalaikio kritimo kanalo viršūtinę dalį, po ko sekė kritimas ir dabartinio augimo trendo linijos patestavimas, kuris buvo sėkmingas.




Praėjusį mėnesį sulaukėme Ericsson akcijų kainos atšokimo ir bandymo pradėti naują augimo etapą. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai yra tvarus reiškinys.




SEB akcijų kaina praėjusį mėnesį nukrito žemiau augimo tendencijos linijos, tiesa, po to sulaukėme atšokimo.




Swedbank akcijų kaina metų pradžioje pakilo virš savo anksčiau pasiekto visų laikų rekordinio lygio, na o po to sulaukėme šio judesio tvarumo patestavimo, kuris buvo sėkmingas.




Genmab akcijų kaina išlieka kritimo kanale, tačiau pastaruoju metu bando formuoti dugną. Artimiausiu metu paaiškės, ar pavyks tai padaryti, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.