
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2023-12-21 13:37.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=36979
Rekordinė dalis amerikiečių turi akcijų savo portfelyje. Paskutinį kartą tokia situacija susiklostė 2007-aisiais – praėjusio didžiojo bumo viršūnėje.
Remiantis naujausia Amerikos Federalinio Rezervo banko vartotojų finansų apklausa, rekordiniai 58 procentai JAV namų ūkių turi akcijų. Tai beveik penkiais procentiniais punktais daugiau nei 2007 metais, kai 53 procentai šeimų deklaravo dalyvavimą akcijų rinkoje.
2007-ieji buvo ypatingi metai finansų rinkose. Jie pažymėjo didžiojo 2002 – 2007 metų bumo viršūnę, pasaulinės finansų krizės pradžią ir apskritai senosios pinigų tvarkos pabaigą, kai centriniai bankai palaikė realias teigiamas palūkanų normas ir neeksperimentavo „spausdindami“ pinigus siekiant gelbėti nemokius bankininkus.
Volstrytas bulių rinkoje iš esmės yra nuo 2009 metų kovo mėnesio (pauzė buvo tik Covid katastrofa 2020 metų kovo mėnesį ir praėjusių metų korekcija), per kurią S&P500 savo vertę padidino daugiau nei 7 kartus. Tuo pačiu verta pabrėžti, jog JAV turi senas tradicijas plačiai investuoti į akcijų rinką – daugiausia per pensijų fondus. Todėl didelė visuomenės dalyvavimo akcijų rinkoje dalis nėra neįprasta.
Tačiau reikšminga tai, kad informacija apie rekordinę „gatvės“ (taip finansininkai paniekinamai vadina ne itin išsilavinusius ir nepatyrusius pavienius investuotojus) dalį pasirodo tuo metu, kai Volstrytas išgyveno neįtikėtinai didelį ir spartų augimo laikotarpį. Vien per pastarąsias aštuonias savaites S&P500 pakilo daugiau nei 15 procentų, o tai yra tempas, kurio neįmanoma išlaikyti ilguoju laikotarpiu (palyginimui, vidutinė šio indekso metų grąža yra maždaug 10 procentų).
Atkreipkime dėmesį į du svarbius aspektus. Pirma, FED tyrimas yra cikliškas ir skelbiamas kas trejus metus. Todėl jis neapima naujausių įvykių finansų rinkose. Antra, didžioji dauguma amerikiečių įsitraukimo į akcijų rinką vyksta netiesiogiai – ar per pensijų fondus, ar per ETF. Tiesiogines investicijas į akcijas pripažino 21 procentas apklaustųjų (taip pat rekordinis skaičius). 2019 metais ši dalis buvo 15 procentų. 2001 metais (po interneto burbulo piko) atskirų įmonių akcijų turėjo 21,3 procento amerikiečių.
Ir galiausiai, trečia, dauguma šių portfelių nepasižymi jokiomis astronominėmis sumomis. Vidutinė turimų akcijų portfelių vertė buvo 52 tūkstančiai dolerių vienai šeimai. Palyginimui, 2001 metais ji buvo 58,59 tūkstančio dolerių (duomenys 2022 metų kainomis, t.y. atsižvelgiant į infliacijos įtaką).