Skandinavijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Autorius: traders.lt Data: 2023-11-18 23:51 Komentarai: (0)
Padaugėjo kompanijų, kurios fiksavo savo veiklos rezultatų kritimą, kas tuo pačiu lėmė pelningumo rodiklių nuosmukius. Didesnės dalies OMX NORDIC 40 narių akcijos šiais metais atpigo, tuo tarpu pats indeksas po nesėkmingo ankstesnio bandymo tvariai pakilti virš prieš korekciją buvusio pasiekto piko, šį mėnesį vėl bando tai padaryti. 


OMX NORDIC 40

OMX NORDIC 40 - tai indeksas, kurį sudaro keturiasdešimt didžiausių bendrovių ir bankų, kurių akcijomis aktyviausiai prekiaujama bei jos yra likvidžiausios Šiaurės arba Skandinavijos šalių Kopenhagos, Helsinkio bei Stokholmo biržose. Būtent šis indeksas ir bus pagrindinis orientyras šioje apžvalgoje.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Skandinavijos šalių (Švedijos, Suomijos ir Danijos) kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) ir naujausius santykinius finansinius rinkos vertės rodiklius. 


Pažvelgus į lentelėje pateiktas praėjusio ketvirčio apskaičiuotas veiklos rezultatų pokyčių bendras medianas matome, kad palyginus su 2022 metų tuo pačiu laikotarpiu, pajamų ir EBITDA pelnų pokyčių procentiniai rodikliai smuktelėjo, tiesa, antrasis tapo didesnis už pirmąjį ir akivaizdu, jog krito kur kas mažiau. Analogiška situacija fiksuota ir pramonės bei paslaugų šakose, be to, veiklos rezultatų pokyčių medianos krito ir tarp Danijos atstovių, o štai Suomijos atveju tiek pajamų, tiek EBITDA pelnų pokyčių medianos jau su minuso ženklu. Švedijos atstovių susitraukė tik pajamų pokyčių mediana, kai pelnų augo, o štai finansų sektoriuje veiklos rezultatų pokyčių medianos pastebimai pakilo, tiesa, EBITDA pelnų išliko mažesnė už pajamų pokyčių procentinį rodiklį. Per lyginamąjį laikotarpį OMX NORDIC 40 narių, kurie fiksavo tiek pajamų, tiek pelnų kritimą, padaugėjo nuo 4 iki 10, t.y. daugiau nei dvigubai. 

Tarp analizuojamų Skandinavijos atstovių per praėjusį ketvirtį labiausiai savo pajamas ir EBITDA pelnus vėl (ketvirtą ketvirtį iš eilės) kilstelėjo visi penki bankai, tiesa, tik vienintelio Danske Bank atveju pelnas augo sparčiau už pajamas. Pabrėžtina, kad kitų keturių bankų (SEB, Nordea Bank, Swedbank bei Sv. Handelsbanken) bendros pajamos pašoko arba beveik dvigubai, arba netgi daugiau nei dvigubai, o tai tiesiogiai susiję su gerokai padidėjusiomis jų palūkanų pajamomis po Centrinių bankų pastebimai kilsteltų bazinių palūkanų normų. Be to, pastebimiau per trečiąjį šių metų ketvirtį savo veiklos rezultatus pagerino vėjo energetikos srityje dirbantis Vestas Wind Systems, visiems puikiai žinomas automobilių gamintojas Volvo, Danijos vaistų gamintoja Novo Nordisk, koncernas ABB bei drabužių kūrimu ir pardavimu užsiimanti Hennes & Mauritz.

Pažvelgus į lentelėje pateiktą apskaičiuotą EBITDA maržų bendrą medianą matome, kad lyginant su praėjusių metų trečiu ketvirčiu, ji smuktelėjo. Kritimas fiksuotas ir visais kitais apskaičiuotais atvejais, o ypač šis medianinis pelningumo rodiklis susitraukė finansų sektoriuje. Kalbant apie Skandinavijos bankus ir įmones, per lyginamąjį laikotarpį savo EBITDA pelningumus kilstelėjo dvidešimt, o štai kritimą fiksavo šešiolika. Tarp OMX NORDIC 40 indekso narių didžiausiomis pasiektomis EBITDA maržomis per praėjusį ketvirtį išsiskyrė internetinių lošimų organizatorius Evolution, Danijos vaistų gamintoja Novo Nordisk bei žaliosios energetikos srityje besidarbuojanti Ørsted. Tuo tarpu tokių kompanijų kaip su vėjo jėgainėmis dirbančios Vestas Wind Systems iš Danijos, Suomijos medienos sektoriuje veikiančios Stora Enso bei Švedijos Ericsson minimas pelningumo rodiklis ne tik buvo vienaženklis, tačiau tuo pačiu ir pats mažiausias.



Šįkart penkių Skandinavijos atstovių (Ericsson, Investor, Stora Enso, UPM-Kymmene Oyj bei Ørsted) ketvirčio turto grąža buvo neigiama, kai prieš metus per trečią ketvirtį - trijų. Bendra šio rodiklio mediana smuktelėjo nuo 1,6 iki 1,2 procento, be to, kritimas fiksuotas ir visais kitais apskaičiuotais ROA medianų atvejais, išskyrus finansų sektorių, kur šis rodiklis nepakito, bei Švedijos atstoves, kur fiksuotas prieaugis. Tarp trisdešimt aštuonių apžvelgiamo indekso atstovių, kurių duomenys žinomi, palyginus su praėjusių metų trečiu ketvirčiu, savo turto grąžas kilstelėjo šešiolika. Didžiausiais ROA rodikliais šįkart gali pasigirti Novo Nordisk, Genmab bei Evolution.

Pažvelgus į pateiktus naujausius analizuojamų bankų ir įmonių rinkos vertės santykinius finansinius rodiklius matome, kad bendri medianiniai šiuo metu tikrai nėra labai aukšti, tačiau tuo pačiu negalime kalbėti apie tai, kad Skandinavijos akcijų rinka yra per daug nuvertinta. Žemiausiais minimais rodikliais šiuo metu išsiskiria paslaugų atstovės ir finansų institucijos. 

Kaip matome lentelėje, šiais 2023 metais OMX NORDIC 40 indekso narių bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra neigiama ir siekia 4,5 procento, nes pigusių ir brangusių nuosavybės vertybinių popierių santykis siekia 22 ir 18. 2022 metais ši mediana buvo irgi neigiama, tiesa, gerokai didesnė ir siekė net minus 18,8 procento, nes susitraukė net trisdešimt vienos minimo indekso narės kapitalizacija. Labiausiai šiais metais krito Suomijos įmonių rinkos vertė, tuo tarpu Švedijos minimo indekso atstovių ir finansų sektoriaus narių akcijų kainų pokyčių medianos nuo metų pradžios yra teigiamos. 

Tarp Skandinavijos atstovių, kurios figūruoja šioje apžvalgoje, šiais metais labiausiai susitraukė Danijos žaliosios energijos atstovės Ørsted rinkos vertė, kuri krito net virš penkiasdešimties procentų. Be to, pastebimiau atpigo ir A.P. Møller - Mærsk bei NIBE Industrier akcijos. Tuo tarpu daugiausiai brangusiųjų sąraše lyderiauja Danijos papuošalų gamintoja Pandora, kurios nuosavybės vertybinių popierių kaina nuo šių metų pradžios pašoko net beveik devyniasdešimt procentų. Beveik penkiasdešimt procentų per minimą laikotarpį pakilo Hennes & Mauritz bei Novo Nordisk kapitalizacija.


Praėjusį mėnesį buvęs OMX NORDIC 40 indekso bandymas ištrūkti iš korekcinio - horizontalaus, konsolidacinio etapo buvo nesėkmingas, tačiau šį mėnesį sulaukėme naujo bandymo. Jei pavyks tvariai pakilti virš prieš korekciją buvusio pasiekto piko, tuomet augimas prasitęs, tad būtina atidžiai stebėti padėtį. 




Ørsted akcijų kaina kritimo metu, kuris prasidėjo dar 2021 metų pradžioje, šį mėnesį beveik pasiekė savo debiuto biržoje kainos lygį, tačiau po to sulaukėme atšokimo. Jei pavyks tvariai ištrūkti iš kritimo kanalo, galime sulaukti didesnio atšokimo, tad būtina stebėti padėtį. 




A.P. Møller - Mærsk akcijų kaina išlieka kritimo fazėje, kuri prasidėjo dar 2022 metų pradžioje.




NIBE Industrier akcijų kaina nukrito žemiau anksčiau suformuoto dugno bei išlieka korekcinėje fazėje ir bent kol kas šį mėnesį buvęs bandymas pakilti virš kritimo trendo linijos buvo nesėkmingas.




Po lokalios korekcijos Pandora akcijų kaina nuosekliai auga nuo pat vasaros pradžios, tuo pačiu priartėjome prie prieš didžiąją korekciją buvusio pasiekto piko, po kurio patestavimo paaiškės tolimesnė jos kryptis. 




Po augimo periodo sulaukėme Hennes & Mauritz akcijų kainos korekcijos, kurios metu testuojama augimo trendo linija, po ko paaiškės tolimesnė jos kryptis. Jei šis lygis atlaikys, tuomet sulauksime naujos augimo bangos, priešingu atveju lauktu nauja korekcinė banga. 


 

Novo Nordisk akcijų kaina išlieka dabartiniame augimo kanale, kuris prasidėjo dar 2021 metų pavasarį. Tiesa, po jo viršutinės dalies patestavimo sulaukėme korekcijos. 




Boliden akcijų kaina rugsėjį pakilo virš kritimo trendo linijos, po ko sulaukėme šio judesio testavimo, kuris buvo sėkmingas. Šiuo metu panašu į tai, jog bandoma formuoti kritimo dugną.




Genmab akcijų kaina patestavo ankstesnio kritimo metu suformuotą dugną, na o šį mėnesį sulaukėme bandymo atšokti nuo jo. Jei jis bus sėkmingas, laukia nauja augimo banga.




Nokia akcijų kaina vis dar išlieka kritimo trende ir faktiškai priartėjo prie ankstesnio kritimo metu suformuoto dugno.




Sampo akcijų kaina vis dar išlieka korekcinėje fazėje, tačiau artėja prieš kritimo kanalo viršutinės dalies, po kurios patestavimo paaiškės tolimesnė jos kryptis. Jei pavyktų tvariai ištrūkti pro viršutinę dalį iš šio kanalo, tuomet tikėtinas naujas augimo etapas.




Atlas Copco akcijų kaina po korekcijos bando atsitiesti ir šiuo metu testuota prieš korekciją buvusį pasiektą augimo piką. Jei pavyktų tvariai pakilti virš šio lygio, tuomet augimas prasitęs, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.




Po lokalios korekcijos Danske Bank akcijų kaina bando pradėti naują augimo etapą. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai yra tvarus reiškinys.




ABB akcijų kaina po augimo periodo atsidūrė korekcinėje fazėje, na o šiuo metu bando pradėti naują augimo etapą. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai bus tvarus reiškinys.




Volvo akcijų kaina priartėjo prie prieš korekciją buvusio pasiekto aukščiausio taško, na o dabar turime savotišką konsolidaciją. Jei galiausiai pavyktų tvariai pakilti virš prieš tai buvusio pasiekto piko, tuomet augimas prasitęstų.




Po augimo periodo AstraZeneca akcijų kaina šiuo metu yra atsidūrusi korekcinėje fazėje, kas yra natūralus reiškinys, bei nukrito žemiau augimo trendo linijos.




Neste akcijų kaina patestavo ankstesnio kritimo metu suformuotą dugną, na o dabar bando organizuoti atšokimą. Jei paaiškės, jog tai yra tvarus reiškinys, tuomet augimas prasitęs.




DSV akcijų kaina po atšokimo atsidūrė antroje korekcinėje bangoje, kuri ir toliau tęsiasi.




Vestas Wind Systems akcijų kaina patestavo ankstesnio kritimo metu suformuotą dugną, na o šį mėnesį sulaukėme atšokimo, kurio metu buvo pakilta virš kritimo tendencijos linijos. Jei paaiškės, jog tai yra tvarus reiškinys, tuomet atšokimas prasitęs.




SEB akcijų kaina praėjusį mėnesį faktiškai pakilo iki prieš korekciją buvusio pasiekto piko, tačiau po to sulaukėme korekcijos.




Swedbank akcijų kaina praėjusį mėnesį beveik pakilo iki prieš korekciją buvusio pasiekto aukščiausio lygio, na o po to sulaukėme korekcijos.


 
Dar nėra komentarų