Verslo ir rinkų naujienos » Metinė infliacija JAV augo mažiau nei laukta


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2023-08-10 16:04.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=36423


Po dvylikos mėnesių iš eilės kritimo, liepą Amerikoje vėl fiksuotas metinės infliacijos prieaugis, tiesa, jis buvo mažesnis nei tikėjosi ekonomistai.

Palyginus su birželiu, metinis kainų spaudimas padidėjo nuo trijų procentų iki 3.2 procento, o laukta prieaugio iki vidutiniškai 3.3 procento. Priminsime, kad dar prieš metus birželį metinė infliacija šioje šalyje buvo beveik tris kartus didesnė ir siekė 9.1 procento.

Liepos mėnesį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, energijos sąnaudos sumažėjo 12,5 procento, arba mažiau nei 16,7 procento metinis kritimas birželį, nes sumažėjo mazuto (-26,5 procento, palyginti su –36,6 procento), benzino (-19,9 procento, palyginus su –26,5 procento) komunalinių dujų paslaugų (-13,7 procento, palyginus su -18,6 procento) kainų kritimas. Taip pat labiau pabrango apranga (3,2 procento, palyginus su 3,1 procento) bei transportavimo paslaugos (9 procentais, palyginus su 8,2 procento).

Kita vertus, elektros kainos birželį pakilo 3 procento, kai birželį metinis prieaugis siekė 5,4 procento, maisto kainų prieaugis taip pat sulėtėjo (5,7 procento, palyginus su 5,9 procento), būsto nuosmos irgi krito (7,7 procento, palyginus su 7,8 procento) kaip ir naujų transporto priemonių (3,5 procento, palyginus su 4,1 procento). Medicinos paslaugų kainos sumažėjo 1,5 procento (palyginti su -0,8 procento metiniu kritimu birželį), o naudotų lengvųjų automobilių ir sunkvežimių kainų metinis kritimas padidėjo nuo 5,2 iki 5,6 procento.

Tuo tarpu metinė bazinė infliacija per liepą JAV sumažėjo nuo 4.8 iki 4.7 procento, o laukta, kad šis rodiklis nepakis. Tai mažiausia metinė bazinė infliacija nuo pat 2021 metų spalio.

Per patį septintąjį šių metų mėnesį vartotojų kainų indeksas Amerikoje, kaip ir mėnesį prieš tai, pakilo 0.2 procento, kas atitiko lūkesčius. Be to, tiek pat augo ir bazinis rodiklis, t.y. atmetus energijos išteklių ir maisto kainų pokyčių poveikį.

Minimas vartotojų kainų indeksas daugiausiai augo dėl pakilusių būsto nuomos kainų, kurios ūgtelėjo 0.4 procento, kai maisto kainos augo perpus mažiau. Tuo tarpu energijos ištekliai pabrango tik 0.1 procento, naudotos transporto priemonės pigo 1.3 procento, o medicinės paslaugos - 0.4 procento.