Verslo ir rinkų naujienos » FED palūkanas kilstelėjo tik 0,25 procento


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2023-02-01 21:43.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=35619


Amerikos Centrinis bankas, kaip ir laukta šiandien bazinę palūkanų normą kilstelėjo tik 0,25 procento, be to, už tokį sprendimą pasisakė visi FED nariai.

Tad Amerikoje pagrindinė palūkanų norma kyla iki 4.5 - 4.75 procento, arba iki aukščiausio lygio nuo pat 2007 metų spalio mėnesio. Tai aštuntas kartas iš eilės kai šioje šalyje griežtinama pinigų politika. Priminsime, kad per anktesnį gruodžio posėdį bazinė palūkanų norma kilstelta 0.5 procento, o prieš tai keturis kartus iš eilės - 0.75 procento.

„Naujausi rodikliai rodo nedidelį išlaidų ir gamybos augimą. Pastaraisiais mėnesiais darbo vietų skaičius buvo didelis, o nedarbo lygis išliko žemas. Infliacija šiek tiek sumažėjo, bet išlieka aukšta. Rusijos karas prieš Ukrainą sukelia didžiulius žmogiškuosius ir ekonominius sunkumus ir prisideda prie padidėjusio pasaulinio netikrumo. Komitetas labai dėmesingas infliacijos rizikai“ - rašoma FED pranešime.

„Komitetas tikisi, kad nuolatinis tikslinio diapazono didinimas bus tinkamas, kad būtų pasiekta pinigų politikos pozicija, kuri būtų pakankamai ribojanti, kad laikui bėgant infliacija būtų grąžinta iki 2 procentų. Nustatydamas, kiek ateityje didės tikslinė riba, Komitetas atsižvelgs į suminį pinigų politikos griežtinimą, atsilikimus, su kuriais pinigų politika daro įtaką ekonominei veiklai ir infliacijai, ekonomikos ir finansų raidą. Be to, Komitetas ir toliau mažins savo iždo vertybinių popierių ir agentūros skolos bei agentūros hipoteka užtikrintų vertybinių popierių atsargas, kaip aprašyta anksčiau paskelbtuose planuose. Komitetas yra tvirtai įsipareigojęs grąžinti infliaciją iki 2 procentų tikslo“ - skelbia Amerikos Centrinis bankas.

Pabrėžiama, jog vertindamas tinkamą pinigų politikos poziciją, Komitetas ir toliau stebės gaunamos informacijos poveikį ekonomikos perspektyvoms. Komitetas būtų pasirengęs atitinkamai pakoreguoti pinigų politikos poziciją, jei atsirastų rizika, kuri gali trukdyti pasiekti Komiteto tikslus. Komiteto vertinimuose bus atsižvelgta į įvairią informaciją, įskaitant informaciją apie darbo rinkos sąlygas, infliacijos spaudimą ir infliacijos lūkesčius bei finansinius ir tarptautinius pokyčius.

Jerome Powell spaudos konferencijos metu teigė, jog nesitiki, kad FED šiais metais sumažins palūkanų normas, kaip planuoja kai kurie pagrindiniai strategai.

„Atsižvelgiant į mūsų perspektyvas, nematau, kad šiais metais sumažintume palūkanų normas, jei mūsų perspektyvos išsipildys. Jei matysime, kad infliacija mažės daug greičiau, tai, žinoma, turės įtakos mūsų politikos nustatymui. Mano pagrindinis scenarijus yra toks, kad šiais metais bus teigiamas augimas“ – sakė FED pirmininkas.

Kitą vertus, Federalinio rezervo pirmininkas Jerome Powell pripažino, kad prasidėjo ekonomikos deinfliacijos procesas. Bet pridūrė, kad per anksti skelbti pergalę prieš infliaciją.

„Dabar galima pasakyti, kad pirmą kartą galvoju, kad deinfliacijos procesas prasidėjo. Mes tai matome ir tikrai matome prekių kainose. Infliacija kai kuriose rinkos srityse mažėja, bet būtų labai anksti skelbti pergalę arba manyti, kad tai tikrai pasiekėme. Dezinfliacijos procesas yra ankstyvoje stadijoje, tačiau darbas nėra iki galo atliktas“ – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė FED pirmininkas Jerome Powell.