Verslo ir rinkų naujienos » Spekuliacinė beprotybė Volstryte, nežinoma kompanija vertinama aukščiau nei Exxon ar Coca-Cola


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2022-08-04 13:50.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=34833


AMTD Digital vertybinių popierių kaina per mažiau nei tris savaites išaugo daugiau nei 300 kartų, o tai padidino bendrovės kapitalizaciją iki beveik 500 mlrd. dolerių. Nežinomas fintech akimirką buvo vertinamas aukščiau nei Exxon ar Coca-Cola.

Liepos 15 dieną Niujorko vertybinių popierių biržoje (NYSE) debiutavo AMTD Digital, Honkonge įsikūrusi fintech, priklausanti AMTD IDEA grupei. Bendrovė naudojo lengvesnį kapitalo pritraukimo būdą nei tradicinė akcijų emisija – investuotojams buvo suteikta galimybė įsigyti ADR, t.y amerikietiškus depozitoriumo pakvitavimus. Tai banko, o ne pačios įmonės išleisti vertybiniai popieriai. Būtent JAV institucija perka įmonės akcijas ir panaudoja jas kuriant išvestinius vertybinius popierius, kurios parduoda investuotojams.

Rinkoje pasirodė 16 milijonų ADS po 7,8 dolerio už vienetą. Kitomis dienomis kaina šovė į viršų: iki liepos 27 dienos ji išaugo beveik 10 kartų, o vos per tris sesijas pašoko dar 10 kartų. Antradienį investuotojas už vieną vertybinį popierių sumokėjo 2555,3 dolerio, o tai yra daugiau nei 327 kartus daugiau nei buvo įvertinta debiutuojant biržoje. Jam nepasisekė, nes augimas (bent jau kol kas) sustojo. Kitomis prekybos valandomis ir trečiadienio sesijos metu kaina nukrito iki 1100 dolerių. Šiandien prieš prekybinės sesijos metu AMTD Digital ADR pigo septyniais procentais iki 1025 dolerių.

Didžiausia AMTD Digital vertė piko metu buvo beveik 500 mlrd. dolerių, tad ji pateko į 10 didžiausią pasaulyje akcinių bendrovių grupę, aplenkdama tokius milžinus kaip: Meta Platforms (Facebook), Visa, Exxon Mobil, Walmart ar Coca-Cola. Fintech pernai uždirbo 22 mln. dolerių pelno, o pajamos siekė 25 mln. dolerių. Šiuo metu jo kapitalizacija viršija 200 mlrd. dolerių. Tuo tarpu Exxon Mobil vien tik per antrąjį šių metų ketvirtį turėjo beveik 18 mlrd. dolerių pelno, o pajamos viršijo 115 mlrd. dolerių.

Antradienį AMTD Digital paskelbė pranešimą, kuriame dėkoja investuotojams už pirminį viešąjį siūlymą (IPO). Bendrovė taip pat teigė, kad patyrė „didelį ADS nepastovumą“ ir „labai aktyvią prekybos apimtį“ tuo metu, kai jos vertybinių popierių prekyba „vis dar buvo pradiniame stabilizavimosi periode“ NYSE.

„Mūsų žiniomis, nuo debiuto biržoje reikšmingų aplinkybių, įvykių ar kitų dalykų, susijusių su mūsų įmonės verslu ir operacine veikla, nėra“ – teigiama bendrovės pranešime.

Analitikai pabrėžia, kad stulbinantys AMTD Digital šuoliai primena 2021 metų pradžios beprotybę. Tada organizuota naujų mažmeninių investuotojų veikla, naudojanti Reddit, kelių smarkiai šortintų įmonių akcijų kainas pakėlė iki astronominio lygio. GameStop akcijų ralis buvo pats įspūdingiausias.

Tačiau dabartinė situacija yra kiek kitokia. Visų pirma, net praėjusių metų manijos įkarštyje investuotojams nepavyko pakelti įmonių memų kapitalizacijos į dešimtuką. Kosminė kapitalizacija yra sąlyginai mažo parduodamų vertybinių popierių skaičiaus rezultatas. Net ir po IPO pagrindinis akcininkas AMTD IDEA valdo beveik 90 procentų akcijų. Antra, kaip pastebi Citron Research, tuomet apyvarta buvo daug didesnė. AMTD nepatraukė atskirų investuotojų, tokių kaip GME atveju, vaizduotės, komentavo analitikai.