Verslo ir rinkų naujienos » Nauja problema dujų rinkoje


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2022-06-07 14:08.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=34542


Dėl augančios suskystintųjų dujų paklausos gresia SGD tanklaivių trūkumas, perspėja Belgijos dienraštis De Standard. Užsakomųjų paslaugų įkainiai siekia iki 120 tūkstančių dolerių per dieną.

Laikraštis praneša apie naują problemą dujų rinkoje. Kai kurie kroviniai neranda laivo, o nuomos kainos po Rusijos agresijos prieš Ukrainą išaugo.

Kasmet į Europą importuojamų 150 milijardų kubinių metrų rusiškų dujų pakeitimas rinkai sukelia galvos skausmą, teigia Belgijos dienraštis, primenantis, kad iki metų pabaigos Europos sąjunga ketina šį kiekį sumažinti dviem trečdaliais.

„Siekdama pakeisti rusiškas dujas, ES iš esmės tikisi importuoti dešimtis milijardų kubinių metrų suskystintų dujų iš JAV ir Kataro“ – pabrėžia De Standaard. Tačiau tai gali būti problemiška dėl tanklaivių trūkumo.

„Dujų importuotojai stengiasi rasti pakankamai SGD tanklaivių, kad prieš žiemą į Europą atgabentų suskystintas dujas“ – pažymi britų dienraštis Financial Times.

Investicinio banko Clarksons Platou Securities tyrėjų teigimu, SGD tanklaivių nuomos kainos pakilo iki aukščiausio lygio per dešimtmetį. Tokio didžiulio tanklaivio frachtavimas kainuoja iki 120 tūkstančių dolerių per dieną. Tai, kaip primena Financial Times, yra daugiau nei 50 procentų daugiau nei prieš metus.

„Dėl karo suskystintų gamtinių dujų paklausa labai išaugo“ – aiškina Carl-Antoine Saverys iš Belgijos laivybos bendrovės Exmar, kurį cituoja De Standaard.

„Šanchajus vėl atviras verslui, o rytuose prognozuojama šilta vasara, o tai reiškia, kad visoje Azijoje oro kondicionavimui reikės papildomos elektros“ – sakė analitikas. Jo nuomone, artimiausiais mėnesiais SGD tanklaivių paklausa iš Kinijos ir kaimyninių šalių smarkiai išaugs.

„Noriu priminti, kad iki Rusijos agresijos didžioji dalis SGD dujų buvo gabenama į Aziją, o ne į Europą“ – aiškina Carl-Antoine Saverys.

Šiandien gamtinės dujos Amsterdamo biržoje pinga dviem procentais iki 80.96 eurų už megavatvalandę. Tačiau per pastarąjį vieno mėnesio laikotarpį šis energijos išteklius atpigo virš trylikos procentų, bet nuo metų pradžios pabrango apie septynioliką procentų.