Amerikos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Nuo šių metų pradžios krito daugiau nei dviejų trečdalių Dow Jones Industrial Average indekso narių rinkos vertės, tad akivaizdu, kad didžiausioje pasaulyje Amerikos akcijų rinkoje šiuo metu susiduriame su korekcijos etapu.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2022-02-27 15:47 Komentarai: (0)
Nuo šių metų pradžios krito daugiau nei dviejų trečdalių Dow Jones Industrial Average indekso narių rinkos vertės, tad akivaizdu, kad didžiausioje pasaulyje Amerikos akcijų rinkoje šiuo metu susiduriame su korekcijos etapu.  


Dow Jones Industrial Average

Dow Jones Industrial Average indeksas - tai vienas iš pagrindinių bei tuo pačiu vienas iš seniausių Amerikos akcijų rinkos indeksų. Šį indeksą sudaro trisdešimt pačių didžiausių Amerikos bankų ir bendrovių, kurios priklauso įvairiems sektoriams. Tad šioje apžvalgoje tradiciškai orientuosimės į Dow Jones Industrial Average indekso atstoves.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Amerikos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%), įsipareigojimų ir turto santykius (lentelėje Į/T), bendruosius likvidumus (BL) bei turto grąžos (ROA%) rodiklius. Be to, lentelę papildėme dividendų išmokėjimo (lentelėje D.p%), EV/EBITDA (lentelėje EV/EBD) bei dividendinio pajamingumo (lentelėje Div.y%) santykiniais finansiniais rodikliais.

Atsižvelgiant į tai, kad ne visų Dow Jones Industrial Average indeksą sudarančių bendrovių finansiniai metai sutampa su kalendoriniais metais, tai jų atveju metiniai pajamų ir EBITDA pelnų pokyčiai yra apskaičiuoti susumavus paskutinių keturių ketvirčių jų atitinkamus rodiklius ir juos palyginus su prieš tai buvusių keturių ketvirčių susumuotais atitinkamais rodikliais.

Pačiame Dow Jones Industrial Average indekse, t.y. jo sudėtyje, per ketvirtį neįvyko jokių pokyčių. Atkreipiame dėmesį, kad Salesforce kompanija iki šiol dar nepaskelbė savo praėjusio ketvirčio veiklos rezultatų.Pradedame nuo 2021 metų ketvirtojo ketvirčio apžvalgos. Pažvelgus į lentelės stulpelius, kur pateikta informacija apie tai, kaip per praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, pakito analizuojamų bankų ir įmonių pajamos ir pelnai procentine išraiška, matome, kad nėra nei vieno atvejo, kad būtų fiksuojamas tuo pačiu ir pajamų ir pelnų kritimas. Per 2020 metų ketvirtą ketvirtį tokių atvejų buvo net vienuolika. Tad nieko stebėtino, kad gan pastebimai pasistiebė bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos. Toks pats, be jokios abejonės pozityvus reiškinys, fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas veiklos rezultatų medianas, išskyrus finansų sektorių, kur EBITDA pelnų pokyčių mediana smuktelėjo, ir informacinių technologijų sritį, kur lyginant su ankstesnių metų paskutiniu ketvirčiu, smuktelėjo pajamų pokyčių mediana.

Chevron gali pasigirti tuo, kad per praėjusį ketvirtį labiausiai pagerino savo veiklos rezultatus, t.y. pajamos pašoko beveik dvigubai, o štai EBITDA pelnas - net virš trijų kartų. Be to, pastebimiau savo pajamas ir pelnus kilstelėjo taip pat ir pramogų srityje veikianti Walt Disney, JAV vaistų gamybos milžinė Merck bei chemijos įmonė Dow.Tradiciškai apskaičiuotos ir EBITDA maržos. Tarp analizuojamų stambiųjų Amerikos bankų ir bendrovių per praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, savo minimą pelningumo rodiklį kilstelėjo daugiau nei pusė, t.y. septyniolika, o kritimą fiksavo dvylika. Atsižvelgus į tai tikrai nestebina, jog bendra EBITDA pelningumų mediana per minimą laikotarpį paaugo nuo 23,3 procento iki 25 procentų. Prieaugis fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas šio rodiklio medianas, išskyrus Amerikos pramonės šaką ir finansų sektorių. Didžiausias maržas per 2021 metų ketvirtą ketvirtį tradiciškai sugeneravo mokėjimo kortelių tinklo valdytoja Visa, informacinių technologijų milžinė Microsoft, greito maisto restoranų tinklo valdytoja McDonald's bei stambiausias JAV bankas JPMorgan Chase. Tuo tarpu lėktuvų gamintojo Boeing šis rodiklis vėl buvo neigiamas, tačiau lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, neigiama procentinė reikšmė krito beveik perpus.

Kitas pelningumo rodiklis, kurį pateikiame šioje apžvalgoje - turto grąža arba ROA. Jo bendra mediana, lyginant su 2020 metų ketvirtuoju ketvirčiu, pašoko nuo 1,6 iki 2,6 procento. Visais kitais atvejais turto grąžos mediana irgi paaugo, išskyrus informacinių technologijų sritį, kur ji kiek smuktelėjo. Tarp dvidešimt devynių stambiųjų JAV bankų ir įmonių, kurių duomenys žinomi, per praėjusį ketvirtį savo ROA rodiklį kilstelėjo net dvidešimt dvi.  Apple gali pasigirti tuo, kad per paskutinį praėjusių metų ketvirtį sugeneravo didžiausią turto grąžą tarp visų analizuojamo indekso atstovių. Be to, didesniu minimu santykiniu finansiniu rodikliu išsiskyrė Microsoft, Visa bei Home Depot. Vienintelio Boeing ketvirčio ROA buvo su minuso ženklu, kai prieš metus tokių atvejų buvo penkis kartus daugiau.


Kalbant apie metinius veiklos rezultatus, daug ką pasakantis faktas yra tas, kad tarp Dow Jones Industrial Average indekso atstovių per praėjusius metus nei viena nefiksavo savo veiklos rezultatų kritimo, t.y. tiek pajamų, tiek EBITDA pelnų nuosmukio, kai per 2020 metus tokių atvejų buvo net pusė, t.y. penkiolika. Kad padėtis akivaizdžiai pagerėjo rodo ir bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos, kurios iš neigiamų pasidarė teigiamos. Be to, pabrėžtina, kad procentine išraiška bendra EBITDA pelnų pokyčių mediana yra beveik dvigubai didesnė už pajamų. Toks pats, be jokios abejonės pozityvus reiškinys, fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas praėjusių metų veiklos rezultatų pokyčių medianas.

Per 2021 metus tarp analiuojamų stambiųjų Amerikos bankų bei bendrovių savo veiklos rezultatus labiausiai pagerino naftos ir dujų kompanija Chevron, kas tiesiogiai susiję su pakilusiomis šių energijos išteklių kainomis, du finansų sektoriaus atstovai, t.y. American Express bei Goldman Sachs bankas, ir chemijos srityje veikiantis Dow. Verta pabrėžti, kad visais atvejais EBITDA pelnai pašoko daugiau nei dvigubai ir pastebimai labiau nei augo pajamos.

Pažvelgus į lentelės stulpelius, kur apskaičiuotos EBITDA maržos, matome, kad praėjusiais metais bendra medianinė siekė 26,3 procento, kai 2020 metais buvo mažesnė ir sudarė 24,3 procento. Visai kitais atvejais šio pelningumo rodiklio mediana taip pat paaugo, ypač finansų sektoriuje, išskyrus Amerikos pramonės šaką, kur fiksuotas kritimas nuo 27,8 iki 26,3 procento. Tarp dvidešimt devynių Dow Jones Industrial Average indekso atstovių, kurių duomenys žinomi, per 2021 metus savo EBITDA pelningumus kilstelėjo net dvidešimt trys. Stambiausias maržas per praėjusius metus sugeneravo mokėjimo kortelių tinklo valdytoja Visa, didžiausias pagal valdomą turtą JAV bankas JPMorgan Chase bei stambiausio greito maisto restoranų tinklo valdytoja McDonald's. Tuo tarpu lėktuvų gamintojo Boeing EBITDA pelningumas išliko neigiamas, bet sumažėjo nuo 18,1 iki 1,2 procento. Dviejų prekybos įmonių, t.y. Walgreens Boots bei Walmart, metinės maržos nors ir buvo teigiamos, tačiau pačios mažiausios.

Per praėjusius metus iš stambiųjų JAV bankų ir įmonių savo turto grąžos rodiklius kilstelėjo net dvidešimt septynios, o kritimą fiksavo vos dvi. Tad atsižvelgus į tai tikrai nestebina, jog bendra ROA mediana paaugo nuo 7,6 iki 9,6 procento. Toks pats teigiamas reiškinys, t.y. prieaugis, fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas šio pelningumo rodiklio medianas. Tokios Amerikos kompanijos kaip Apple, Home Depot bei Microsoft per praėjusius metus sugeneravo didžiausias turto grąžas. Boeing minimas rodiklis išliko neigiamas trečius metus iš eilės, tiesa, lyginant su 2020 metais, neigiama reikšmė sumažėjo daugiau nei perpus iki minus 3,1 procento. Dviejų bankų JPMorgan Chase bei Goldman Sachs ir pramogų srityje veikiančios Walt Disney metinės turto grąžos nors ir buvo teigiamos, bet mažiausios.

Tradiciškai buvo apskaičiuoti 2021 metų pabaigoje buvę  Dow Jones Industrial Average indekso narių įsipareigojimų ir turto santykiniai finansiniai rodikliai. Paaiškėjo, kad lyginant su ankstesniais metais, šio rodiklio bendra mediana smuktelėjo nuo 0,74 iki 0,70  reikšmės. Kritimas fiksuotas ir pramonės šakoje bei prekybos sektoriuje. Tuo tarpu visais kitais atvejais, t.y. tiek paslaugų srityje, tiek finansų ir informacinių technologijų sektoriuose šis medianinis rodiklis per metus nepakito. Tarp analizuojamo indekso narių, kurių duomenys žinomi, savo įsipareigojimų ir turto santykinį finansinį rodiklį per 2021 metus sumažino net aštuoniolika, penkių - nepakito, o likusių šešių atveju jis paaugo.  Mažiausią įsipareigojimų dalį savo turto struktūroje praėjusių metų pabaigoje turėjo naftos ir dujų bendrovė Chevron bei procesorių gamintoja Intel. Tuo tarpu tokių kompanijų kaip Boeing, McDonald's bei Home Depot minimas rodiklis viršija vieno reikšmę, o tai reiškia, kad jų nuosavas kapitalas yra neigiamas.Pateikiame jums ir analizuojamų JAV kompanijų bendrojo likvidumo rodiklius. Bendras medianinis per metus nepakito, be to, tas pats fiksuota ir informacinių technologijų sektoriuje. Kitą vertus, tiek pramonės, tiek paslaugų šakose bei prekyboje bendrojo likvidumo medianinis rodiklis per 2021 metus smuktelėjo. Lyginat su 2020 metais, savo bendrąjį likvidumą kilstelėjo aštuonios bendrovės, vienos - nepakito, o likusių šešiolikos - smuktelėjo. Tokių kompanijų kaip Procter & Gamble, UnitedHealth Group, Verizon, Walgreens Boots, Walmart bei IBM bendrojo likvidumo rodikliai praėjusių metų pabaigoje buvo žemesni už vieno reikšmę, o tai reiškia, kad jų trumpalaikiai įsipareigojimai viršijo trumpalaikį turtą. Tuo tarpu aukščiausiu minimu santykiniu finansiniu rodikliu išsiskiria Nike, Microsoft bei Intel.

Šioje apžvalgoje pateikiame ir dividendų išmokėjimo (lentelėje D.p%) santykinį finansinį rodiklį. Bendra šio rodiklio mediana už praėjusius metus, remiantis preliminariais duomenimis, sudaro 44,9 procento, ir yra mažesnė nei 2020 metais, kai siekė 54,3 procento. Kaip matome lentelėje, toks pats dividendų išmokėjimo rodiklio kritimas fiksuotas ir kalbant apie kitas apskaičiuotas jo medianas. Tarp dvidešimt devynių Dow Jones Industrial Average atstovių, kurių duomenys žinomi, už praėjusius metus uždirbto grynojo pelno didesnę dalį procentine išraiška nei ankstesniais metais skirti dividendams ketina tik trys minimo indekso narės. Didžiausiu dividendų išmokėjimo rodikliu gali pasigirti IBM, kuris ketina skirti dividendams kiek daugiau nei uždirbo per visus praėjusius metus grynojo pelno, bei visiems puikiai žinoma Coca-Cola ir Chevron. Tokios kompanijos kaip Boeing ir Walt Disney nesiūlo savo akcininkams dividendų.

Žinoma, pateikiame jums ir šiuo metu esančius naujausius rinkos vertės rodiklius. Kaip matome lentelėje, bendri medianiniai P/E, P/BV, P/S, EV/EBITDA bei dividendinio pajamingumo rinkos vertės rodikliai šiuo metu nėra labai aukšti, tačiau tuo pačiu tikrai negalima sakyti, jog ir žemi. Bent šiuo metu Amerikos finansų sektoriaus atstovių medianiniai santykiniai finansiniai rinkos vertės rodikliai yra iš esmės patys mažiausi. 

Tarp trisdešimties Dow Jones Industrial Average indekso narių per praėjusius metus pašoko net dvidešimt keturių rinkos vertė, tad nieko stebėtino, jog bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra teigiama ir siekia beveik keturiolika procentų. Per 2020 metus pabrango devyniolikos vertybiniai popieriai ir bendra akcijų kainų pokyčių mediana irgi buvo teigiama, bet mažesnė. Labiausiai šoktelėjo Amerikos prekybos sektoriaus ir paslaugų šakos bei finansų sektoriaus atstovių rinkos vertė, o mažiausiai pabrango pramonės įmonių akcijos. Daugiausiai per praėjusius metus pakilo prekybos tinklų, kuriuose prekiaujama statybinėmis medžiagomis ir namų apyvokos reikmenimis, valdytojos Home Depot kapitalizacija, t.y. 58,8 procento. Virš penkiasdešimt dviejų procentų pabrango Microsoft akcijos, tuo tarpu labiausiai krito laisvalaikio ir pramogų srityje veikiančio Walt Disney rinkos vertė, kuri susitraukė beveik penkioliką procentų.

Pažvelgus į stulpelį, kur pateikta informacija kaip nuo šių metų pradžios pakito analizuojamų įmonių ir bankų akcijų kainos, matome, kad dominuoja raudona - kritimą simbolizuojanti spalva. Pigusių / brangusių nuosavybės vertybinių popierių santykis siekia 21 / 9, tad nieko stebėtino, jog bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra neigiama. Labiausiai nuvertėjo Amerikos prekybos įmonių vertybiniai popieriai, tuo tarpu finansų sektoriaus atstovių akcijų kainų pokyčių mediana šiais metais nors ir nežymiai, bet yra teigiama. Nuo 2022 metų pradžios daugiausiai susitraukė Home Depot (23,7 procento) kapitalizacija, kuri, kaip minėta, labiausiai pakilo praėjusiais metais. Salesforce akcijos nuvertėjo virš aštuoniolikos procentų, be to, pastebimiau krito Nike bei 3M rinkos vertė. Tarp brangusių lyderiauja Chevron nuosavybės vertybiniai popieriai, kurių kaina pakilo beveik penktadaliu, be to, virš aštuoniolikos procentų pabrango American Express akcijos.


Dow Jones Industrial Average indeksas po metų pradžioje pasiekto naujo rekordinio lygio šiuo metu yra korekcinėje fazėje, kurios itin aiškių pabaigos ženklų šiuo metu nematyti.
Antroji galima Dow Jones Industrial Average indekso interpretacija rodo, kad šiuo metu koreguojame ne visą augimo periodą nuo 2020 metų pabaigos, o tik dalį, t.y. taip vadinamą trečiąją bangą.
Home Depot akcijų kaina po gruodį pasiekto piko krenta antrą mėnesį iš eilės bei vasarį pro apatinę dalį ištrūko iš augimo kanalo. Esame korekcinėje fazėje, kurios aiškių pabaigos ženklų nematyti.
Microsoft akcijų kaina pasikoregavo ir pastestavo ilgalaikio augimo kanalo apatinę dalį, kuri, bent jau kol kas atlaikė. Jeigu vis dėlto galiausiai pavyks tvariai pralaužti šio kanalo apatinę dalį, gali laukti dar didesnė korekcija. Priešingu atveju galime sulaukti naujos augimo bangos, tad reikia atidžiai stebėti padėtį.
Chevron akcijų kaina pratęsė savo augimą po lokalios korekcijos ir tuo pačiu pakilo virš pasipriešinimo lygio, kuris prieš tai kelis kartus nebuvo įveiktas, bei pasiekė savo naują visų laikų rekordinį lygį. Jei paaiškės, kad tai tvarus reiškinys, augimas prasitęs.
American Express akcijų kaina po korekcijos etapo bando pradėti naują augimo etapą bei pakilo virš prieš korekciją buvusio pasiekto piko. Jei paaiškės, kad tai tvarus judesys, tuomet augimas prasitęs.
Walt Disney akcijų kaina ir toliau išlieka korekcinėje fazėje, kuri prasidėjo dar praėjusių metų kovo mėnesį. Kol kas itin akivaizdžių šios tendencijos pabaigos ženklų nematyti, tačiau būtina atidžiai stebėti padėtį.
Salesforce akcijų kaina šį mėnesį ištrūko iš itin ilgalaikio augimo kanalo pro apatinę dalį. Jei paaiškės, kad tai tvarus reiškinys, tuomet gali laukti dar didesnė ir gilesnė korekcija.
Nike akcijų kaina išlieka korekcinėje fazėje po nepavykusio bandymo pakilti virš ankstesnio piko, t.y. susiformavo taip vadinama dviguba viršūnė.
Po atšokimo 3M akcijų kaina nuo praėjusių metų gegužės yra antroje nuosmūkio fazėje, kuri ir toliau tęsiasi.
Travelers akcijų kaina po korekcinio - konsolidacinio periodo pradėjo naują augimo etapą ir pakilo virš prieš korekciją pasiekto piko. Jei paaiškės, kad tai tvarus reiškinys, augimas ir naujų rekordinių lygių šturmavimas prasitęs.
Goldman Sachs akcijų kaina išlieka korekcinėje fazėje po to, kai nepavyko tvariai pakilti virš ilgalaikio augimo kanalo viršutinės dalies.
Keli Cisco Systems akcijų kainos bandymai tvariai pakilti virš prieš korekciją buvusio pasiekto piko buvo nesėkmingi, tad išliekame korekcinėje - konsolidacinėje fazėje, tačiau būtina atidžiai stebėti padėtį.
UnitedHealth Group akcijų kaina išlieka itin ilgalaikiame augimo kanale ir virš dabartinio augimo trendo linijos bei šturmuoja naujus rekordinius lygius.
Merck akcijų kaina po nepavykusio bandymo pakilti virš prieš korekciją buvusio pasiekto piko - smuktelėjo (turime dvigubą viršūnę), tačiau vis dar išlieka ilgalaikiame augimo kanale, t.y. bandymai iš jo ištrūkti pro apatinę dalį buvo nesėkmingi. Jei vis dėlto šis lygis būtų tvariai pralaužtas, tuomet lauktų didesnė korekcija, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
Verizon akcijų kaina praėjusių metų pabaigoje nukrito žemiau horizontalaus - konsolidacinio kanalo apatinės dalies, tačiau paaiškėjo, kad tai nebuvo tvarus reiškinys. Be to, po to ji pakilo virš nuosmukio trendo linijos ir po to ją vėl patestavusi atšoko, kas yra pozityvus reiškinys, kuris pranašauja tolesnę augimo perspektyvą.
Po praėjusių metų vasarą pasiekto rekordinio lygio Caterpillar akcijų kaina išlieka korekcinėje fazėje, kurios pabaigos ženklų nematyti. 
Dar nėra komentarų