Verslo ir rinkų naujienos » Turkijoje vėl sumažinta palūkanų norma - lira skęsta


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2021-11-18 15:02.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=33518


Turkijos Centrinis bankas nusprendė jau trečią kartą iš eilės mažinti bazinę palūkanų normą, nekreipdamas dėmesio į šalyje siautėjančią beveik 20 procentų infliaciją. Rinka žino, kad Bosforo sąsiaurio pinigų politikai iš tikrųjų vadovauja prezidentas Recep Tayyip Erdogan.

Šįkart palūkanų norma šioje šalyje nurėžta dar vienu procentu, t.y. nuo 16 iki 15 procentų, kas atitiko ekonomistų lūkesčius.

Tai jau trečias iš eilės palūkanų normų mažinimas Turkijoje. Pirmasis įvyko rugsėjį. Tada šios šalies Centrinis bankas sumažino bazinę palūkanų normą nuo 19 iki 18 procentų, o tai buvo didelė staigmena investuotojams, kurie tikėjosi, kad pinigų kaina išliks nepakitusi. Dar labiau sukrėtė spalio mėnesio sprendimas, kai orientacinė palūkanų norma buvo sumažinta net 200 bazinių punktų – nuo ​​18 iki 16 procentų.

Po pietų už vieną vieną dolerį valiutų rinkoje jau mokama po 10.8787 liras (vienu metu ir po 10.9395 liras), arba virš dviejų procentų daugiau nei vakar. Mūsų valiuta Turkijos valiutos atžvilgiu brangsta net beveik trimis procentais iki 12.3617 lirų.

Dėl „netradicinės“ Turkijos Centrinio banko pinigų politikos lira tapo blogiausia besivystančių rinkų valiuta pastaraisiais metais. Už dolerį šiandien jau mokama po beveik 11 lirų. Tai naujas rekordas. Vien nuo metų pradžios lira dolerio atžvilgiu prarado trisdešimt du procentus savo vertės. Per pastaruosius trejus metus Turkijos valiuta nuvertėjo beveik 50 procentų, o per pastarąjį dešimtmetį prarado daugiau nei 82 procentus savo vertės.

„Nors didelės pasaulinės infliacijos poveikis infliacijos lūkesčiams ir tarptautinėms finansų rinkoms yra atidžiai stebimas, išsivysčiusių ekonomikų centriniai bankai tikisi, kad šis infliacijos augimas, nulemtas kylančių energijos kainų ir pasiūlos bei paklausos disbalanso, bus ilgesnis, nei tikėtasi anksčiau. Dėl to išsivysčiusių ekonomikų centriniai bankai tęsia savo ekspansinę poziciją pinigų politikos ir turto pirkimo programose“ – tokiu keistu būdu Turkijos Centrinio banko nariai pateisino šiandieninį palūkanų normos mažinimą.

„Centriniam bankui buvo duota neįmanoma misija. R.T.Erdogan diktuoja, kokia turi būti pinigų politika, o paskui teisia centrinį banką „infliacijos kontrolės“ srityje. Rezultatas tikrai nesvarbu. Rezultatas vis tiek tas pats: daugmaž silpnesnė lira“ – komentavo Commerzbank analitikas.