Verslo ir rinkų naujienos » Baltijos valstybių laukia nelengvi laikai


Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2008-05-07 11:51.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=3267


„Danske Bank“ ir Sampo vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė pranašauja sunkius laikus tiek Lietuvai, tiek kitoms Baltijos šalims.

Šįryt surengtoje spaudos konferencijoje analitikė kalbėjo apie Lietuvos laukiančius nelengvus laikus, kuriuos pranašaujantys ženklai jau daugiau nei akivaizdūs. V. Klyvienė taip pat pabrėžė, kad Latvijos ir Estijos ekonomikos padėtis yra blogesnė nei mūsų bei pridūrė, kad visų trijų Baltijos šalių ekonomikos yra panašios ir susiję tarpusavyje, todėl procesai vienoje iš valstybių neabejotinai turi poveikį ir kitose. Analitikė taip pat atkreipė dėmesį į tai, jog tokioms nedidelėms ir atviroms ekonomikoms kaip Baltijos valstybių, didelę įtaką turi ir šiuo metu pasaulio ekonomikoje stebimi negatyvūs procesai.

„Nors pirmojo 2008 metų ketvirčio BVP duomenys rodo, kad Lietuvos ūkis vis dar sparčiai augo, tačiau vis daugėja požymių, kad šalies ekonomikos augimas jau šiemet ženkliai sulėtės. Estijoje bei Latvijoje šis procesas netikėtai staigiai prasidėjo jau praėjusių metų pabaigoje, tuo tarpu Lietuvai dar pavyko išsilaikyti daugmaž stabilioje pozicijoje, net ir įvertinus primojo šių metų ketvirčio tendencijas“,- kalbėjo V. Klyvienė. Analitikė pabrėžė, jog „rizika, kad Lietuva perims kitų Baltijos šalių augimo tendencijas, yra tikrai didelė. Kita vertus, santykinai mažesnis ekonomikos nesubalansuotumas bei palankesnė eksporto struktūra gali iš dalies kompensuoti neigiamų veiksnių įtaką“,- kalbėjo ji.

Kalbėdama apie iki dviženklio skaičiaus išaugusį infliacijos rodiklį, analitikė atkreipė dėmesį į tai, kad vienaženklį skaičių Lietuvoje šis rodiklis greičiausiai pasieks tik kitais metais. Tuo pat metu, pasak V. Klyvienės, „Lietuvos ekonomikos atsigavimą gali apsunkinti neigiamas elektros kainų šokas po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo, kuris gali „suvalgyti“ visas pastangas grįžti į stabilaus augimo kelią“.

Bendrojo vidaus produkto augimas taip pat nenuteikia optimistiškai. Pasak V. Klyvienės, šiemet jo augimas sulėtės iki penkių procentų, kitais metais – iki keturių.