
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2021-05-14 01:33.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=32624
Po didelio nuosmukio trečiadienį, ketvirtadienio sesija Volstryte atnešė atšokimą. Didžiausias nerimo šaltinis tebėra JAV ekonomikos „perkaitimo“ baimė ir besitęsianti aukšta infliacija.
Jau dieną po to, kai duomenys apie labiau nei laukta šoktelėjusį vartotojų kainų indeksą Amerikoje smogė augimo akcijų vertinimams, Volstryte atsirado noras „pirkti dugną“.
Tačiau pats atšokimas buvo šiek tiek neįtikinantis. Ypač Nasdaq atveju - indeksas, jautriausias aukštesnėms palūkanų normoms. Po gražaus atidarymo Nasdaq pradėjo smukti bei buvo trumpam nukritęs žemiau trečiadienio uždarymo lygio. Tačiau 13000 punktų lygis buvo apgintas ir Nasdaq paaugo 0,72 procento.
Stambiųjų JAV įmonių ir bankų bendras indeksas Dow Jones paaugo daugiausiai, t.y. 1,29 procento iki 34021,45 punktų. Tuo tarpu platusis rinkos indeksas S&P500 palypėjo į viršų 1,22 procento iki 4112,5 punktų.
Kita makroekonominė ataskaita parodė, kad infliacija galėjo tapti nebekontroliuojama ir gali negreit grįžti prie FED dviejų procentų tikslo. Taip vadinamas gamintojų kainų indeksas balandį, palyginus su kovu, augo 0.6 procento, arba du kartus sparčiau nei laukta, kai mėnesį prieš tai pakilo vienu procentu. Tuo tarpu metinis prieaugis padidėjo nuo 4.2 iki 6.2 procento, o laukta prieaugio iki 5.9 procento. Ir negalima dėl to kaltinti tik brangią naftą ir praėjusių metų žemą bazinį efektą. Nes štai bazinis gamintojų kainų indekso prieaugis antrą mėnesį iš eilės siekė 0.7 procento (prognozuotas 0.4 procento augimas), o metinis prieaugis pakilo nuo 3.1 iki 4.1 procento, o laukta, kad sudarys vidutiniškai 3.7 procento. Tai yra aiškus signalas, kad infliacijos spaudimas iš gamybos sektoriaus yra labai stiprus ir gali padidinti jau dabar aukštą vartotojų infliaciją.
Tuo labiau, kad Amerikos darbo rinka vis labiau „įsitempia“. Taip, savaitinė Darbo departamento ataskaita parodė, kad beveik 16,9 milijono amerikiečių vis dar gyvena iš bedarbio pašalpų, tačiau tuo pačiu makroekonominės ataskaitos byloja apie dramatišką darbo jėgos trūkumą. Tiesiog dabar pašalpa yra tokia didelė, kad JAV gyventojams neapsimoka dirbti. O tai darys spaudimą darbo užmokesčio augimui, kuris sukels infliacinę spiralę. Tiesa, naujų bedarbių Amerikoje skaičius per savaitę vėl sumažėjo.
Bet, taip pat verta paminėti, kad skolų rinka, kuri turėtų būti jautresnė palūkanų normų pokyčiams nei akcijų rinka, bent kol kas ypatingai ramiai reaguoja į nerimą keliančius didelius infliacijos rodiklius. Ketvirtadienį JAV vyriausybės obligacijų pajamingumas šiek tiek krito ir išlieka žemiau kovo pabaigos lygio. Taigi, panašu, kad skolų rinka „perka“ FED pasakojimą apie dabartinės infliacijos „pereinamąjį“ pobūdį. Arba ji yra įsitikinusi, kad Centrinis bankas nedrįs riboti QE ar didinti palūkanų normų, net rizikuodamas įtvirtinti infliacijos lūkesčius ekonomikoje.
Apple akcijų kaina vėl pakilo virš savo 200 dienų slenkančio vidurkio. Trečiadienį ji pirmą kartą per tryliką mėnesių nukrito žemiau šio svarbaus techninio rodiklio.
Ketvirtadienį po prekybos sesijos buvo paviešinti Walt Disney kompanijos ketvirčio veiklos rezultatai. Paaiškėjo, jog pajamos smuktelėjo tryliką procentų iki 15,613 mlrd. dolerių (laukta 15,86 mlrd. dolerių), veiklos pelnas paaugo dviem procentais iki 2,465 mlrd. dolerių, o štai grynasis pelnas pašoko daugiau nei dvigubai iki 1,111 mlrd. dolerių. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 0.79 dolerius, o laukta, jog sudarys vidutiniškai tik 0.27 dolerius.
Penktadienį prieš prekybos sesiją Volstryte pasirodys Amerikos balandžio mėnesio mažmeninės prekybos duomenys. Laukiama, kad ji paaugo vienu procentu, kai kovą dėl išmokų pašoko net 9,7 procento. Be to, laukiama, kad pramonės produkcija šalyje per praėjusį mėnesį irgi paaugo vienu procentu, kai kovą prieaugis siekė 1,4 procento.