Verslo ir rinkų naujienos » Senokai matyta infliacija lėmė pastebimą išpardavimą Volstryte


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2021-05-13 00:57.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=32615


Trečiadienio sesija Volstryte atnešė pastebimą pagrindinių indeksų kritimą, o štai Dow Jones užfiksavo didžiausią nuosmukį nuo sausio po to, kai balandžio JAV infliacijos rodiklis gerokai viršijo prognozių vidurkį: Dow Jones 33587.66 (-1.99%), S&P500 4063.04 (-2.14%), Nasdaq 13031.68 (-2.67%). Aktyviausiai buvo išparduodamos didžiausių technologijų įmonių akcijos, kurių vertės krito 3 - 4 procentais.

Seniausi investuotojai tikriausiai neprisimena tokios staigmenos infliacijos duomenyse. Kainų infliacija JAV per pastaruosius dešimt metų buvo praktiškai nematoma (tai nereiškia, kad jos nebuvo). Tačiau balandžio mėnesio duomenys viską pakeičia. Metinis vartotojų kainų indekso prieaugis šoktelėjo nuo 2,6 iki net 4,2 procento ir pasiekė aukščiausią vertę nuo 2008 metų. Be to, verta pridurti, kad šio rodiklio augimą lėmė ne tik brangę energijos ištekliai ar maistas, tačiau šoktelėjo ir kitų prekių bei paslaugų kainos, tad tuo pačiu ir bazinė infliacija.

Tai signalas, kad infliacijos spaudimas yra plačiai paplitęs ir greičiausiai viršys vartotojų ir gamintojų infliacijos lūkesčius. Tokia situacija gali priversti FED daug greičiau didinti palūkanų normas, nors dar kovą Centrinio banko vadovybė pareiškė neketinanti to daryti iki 2024 metų. Ir dabar gali pasirodyti, kad susidūrus su tokiu sparčiu kainų augimu ir spaudimu atlyginimams (nepaisant oficialiai gana didelio nedarbo), galbūt net šiais metais reikės sugriežtinti pinigų politiką. Tai scenarijus, kurio Volstryte niekas dar nesvarstė.

„Diskutuojama, ar šis infliacijos kilimas yra laikinas, ar nuolatinis. Bet manau, kad infliacija išliks, kol nusistovės darbo sąnaudos ir žaliavų kainos“ - sakė Peter Tuz iš Chase Investment Counsel.

Žinoma, FED atstovai greičiausiai ir toliau teigs, kad palūkanų normos ilgą laiką išliks arti nulio, nes infliacija yra tik „laikina“. Tačiau rinka „žino savo“ ir gali priversti Amerikos Federalinį Rezervą veikti išparduodama iždo obligacijas. Tai po truputį jau vyksta. Trečiadienį JAV dešimties metų vyriausybės obligacijų pajamingumas padidėjo daugiau nei šešiais baziniais punktais iki 1,69 procento. Tai, žinoma, vis dar juokingai žemas lygis, tačiau pernelyg įsiskolinusioje JAV ekonomikoje net dviejų procentų riba gali pasirodyti nepakeliama daugeliui nelabai pelningų (ar net reguliariai nuostolingų) korporacijų.

Labiausiai dėl galimo palūkanų didėjimo nukentėtų taip vadinamos augančios įmonės. Tai yra tokios, kurių aukštas įvertinimas pagrįstas laukiamu greitu finansinių srautų padidėjimu tolimoje ateityje. Didėjant šių srautų diskonto normai, tokių įmonių vertinimai mažėja.

„Investuotojai, kurie ieškojo preteksto išpardavimui vertybinių popierių rinkoje, kuri nuo metų pradžios paaugo daugiau nei dešimt procentų, pagaliau rado svarią priežastį - didėjančią infliaciją“ - sakė Goldman Sachs generalinis direktorius Chris Hussey.

„Rinkos sklandė aplink visų laikų aukštumas, o ekonomikos atsivėrimas jau buvo iš esmės įtrauktas į vertinimus. Taigi, gali būti, kad per didelis infliacijos kilimas gali mus sugrąžinti į žemę" - sakė E-Trade investavimo strategijos vadovas Mike Loewengart.