
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2021-03-17 20:44.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=32318
Po dvi dienas trukusio Amerikos Federalinio Rezervų banko atstovų posėdžio paaiškėjo, kad buvo nuspręsta pagerinti šalies makroekonomines prognozes, tačiau bendri lūkesčiai dėl bazinės palūkanų normos nedidinimo iki 2023 metų pabaigos išliko nepakitę.
Šiuo metu keturi iš aštuoniolikos Amerikos Centrinio banko narių mato galimybę didinti palūkanų norma 2022 metais, kai po gruodžio FED susitikimo buvo tik vienas taip manęs monetarinės politikos atstovas. Tuo tarpu kad 2023 metais reikės pradėti didinti bazinę palūkanų normą dabar prognozuoja septyni nariai, arba dviem daugiau nei praėjusių metų pabaigoje.
Federalinis Rezervas yra įsipareigojęs naudoti visą savo priemonių spektrą remdamas JAV ekonomiką šiuo sunkiu metu, taip skatindamas maksimalius užimtumo ir kainų stabilumo tikslus.
„COVID-19 pandemija sukelia milžiniškus sunkumus žmonėms ir ekonomikai visoje JAV ir visame pasaulyje. Po nuosaikaus atsigavimo tempo pastaruoju metu pasirodė augimą simbolizuojantys ekonominės veiklos ir užimtumo rodikliai, nors labiausiai nuo pandemijos nukentėję sektoriai tebėra silpni. Infliacija ir toliau neviršija dviejų procentų, o bendros finansinės sąlygos išlieka palankios, iš dalies atspindinčios politikos priemones, kuriomis remiama ekonomika ir kreditų srautas JAV namų ūkiams ir įmonėms“ - rašoma Amerikos Centrinio banko pranešime.
FED nariai pabrėžia, kad ekonomikos kelias labai priklausys nuo viruso eigos, įskaitant skiepijimo pažangą. Vykstanti visuomenės sveikatos krizė ir toliau daro įtaką ekonominei veiklai, užimtumui ir infliacijai bei kelia didelę riziką ekonomikos perspektyvoms.
„Komitetas siekia, kad ilgainiui būtų pasiektas maksimalus užimtumas ir dviejų procentų infliacija. Jei infliacija bus nuolat mažesnė už šį ilgalaikio tikslo siekį, komitetas kurį laiką sieks, kad ji viršytų dviejų procentų lygį, t.y., kad infliacija laikui bėgant siektų vidutiniškai du procentus, o ilgalaikės infliacijos lūkesčiai išliktų ties dviem procentais. Komitetas tikisi išlaikyti palankią pinigų politikos poziciją, kol bus pasiekti šie rezultatai“ - rašoma Amerikos Federalinio Rezervų banko pranešime.
Amerikos monetarinės politikos vykdytojai po dvi dienas trukusio savo posėdžio nusprendė išlaikyti tikslinį federalinių fondų normos intervalą nuo 0 iki 0,25 procento, kas atitiko prognozes, ir tikisi, kad bus tikslinga išlaikyti šį tikslinį diapazoną, kol darbo rinkos sąlygos pasieks tokį lygį, kuris atitiktų Komiteto vertinimus dėl maksimalaus užimtumo ir infliacija pakils iki dviejų procentų ir kurį laiką vidutiniškai viršys šį lygį.
Be to, Federalinis Rezervų bankas toliau didins iždo vertybinių popierių atsargas mažiausiai 80 milijardų dolerių per mėnesį suma ir agentūrų hipoteka užtikrintų vertybinių popierių kiekį mažiausiai 40 milijardų dolerių per mėnesį, kol bus padaryta didelė tolesnė pažanga siekiant Komiteto maksimalaus užimtumo ir kainų stabilumo tikslų. Šie turto pirkimai padeda skatinti sklandų rinkos veikimą ir palankias finansines sąlygas, taip palaikydami kreditų srautus namų ūkiams ir įmonėms.
„Vertindamas tinkamą pinigų politikos poziciją, Komitetas ir toliau stebės gaunamos informacijos poveikį ekonomikos perspektyvoms. Komitetas būtų pasirengęs prireikus koreguoti pinigų politikos poziciją, jei atsiras rizika, galinti trukdyti pasiekti Komiteto tikslus. Jo vertinimuose bus atsižvelgta į platų informacijos spektrą, įskaitant informaciją apie visuomenės sveikatą, darbo rinkos sąlygas, infliacijos spaudimą ir infliacijos lūkesčius bei finansinius ir tarptautinius pokyčius“ - pabrėžiama pranešime.
Kaip buvo minėta, Amerikos Centrinis bankas šiandien taip pat pagerino savo anksčiau skelbtas JAV makroekonomines prognozes. Šių metų bendrojo vidaus produkto augimo medianinė prognozė, lyginant su buvusia gruodį, kilsteta nuo 4.2 iki 6.5 procento, o kitų metų - nuo 3.2 iki 3.3 procento.
Be to, JAV monetarinės politikos vykdytojai dabar mano, kad šalyje kainos didės sparčiau. Šių metų metinės bazinės infliacijos prognozė kilstelta nuo 1.8 iki 2.2 procento, o 2022 metų - nuo 1.9 iki 2 procentų. Tuo tarpu šių metų bedarbystės porgnozė sumažinta nuo penkių procentų iki 4.5 procento, o kitų metų - 4.2 iki 3.9 procento.