Verslo ir rinkų naujienos » Kinija tapo didžiausia tiesioginių užsienio investicijų gavėja


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2021-01-25 14:40.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=32047


2020 metais Kinija aplenkė JAV ir tapo didžiausia tiesioginių užsienio investicijų (TUI) gavėja pasaulyje, rodo Jungtinių Tautų prekybos ir plėtros konferencijos (UNCTAD) vertinimai.

Koronaviruso pandemijos akivaizdoje TUI įplaukos į Jungtines Amerikos Valstijas sumažėjo beveik perpus - iki 134 mlrd. JAV dolerių - žemiausio lygio per pastaruosius penkioliką metų. Ilgametį reitingo lyderį aplenkė Kinija - į ją šia investicijų forma buvo investuota 163 mlrd. dolerių, arba keturiais procentais daugiau nei 2019 metais, rodo UNCTAD duomenys.

Tai, kad JAV einamosios sąskaitos deficitas auga, o atitinkamas perteklius Kinijos atveju irgi didėja, reiškia, kad Amerika gauna daugiau investicijų, tačiau kitokio tipo, pavyzdžiui, portfelio - investuotojams visame pasaulyje perkant daug amerikiečių obligacijų ir akcijų. Šiemet ar kitais metais, kai Amerika susidorojo su pandemija, padėtis greičiausiai normalizuosis ir ši šalis grįš į lyderio poziciją pagal tiesiogines užsienio investicijas.

Pasaulyje praėjusiais metais šio tipo TUI sumažėjo net 42 procentais iki 859 mlrd. dolerių. Tai yra žemiausias rezultatas nuo 2004 metų ir trisdešimt procentų mažiau nei 2009 metais, kai pasaulį sukrėtė pasaulinė finansų krizė.

Labiausiai kritimą pajautė išsivysčiusios ekonomikos, kur tiesioginių užsienio investicijų srautas sumažėjo net 69 procentais. Mes kalbame ne tik apie JAV, bet visų pirma apie Europą. Jos atveju TUI įplaukos buvo neigiamos ir sudarė -4 mlrd. dolerių, kai prieš metus buvo teigiamos ir siekė 344 milijardus dolerių. Kaip tai įmanoma? Šie duomenys apima perleidimus, t.y. investuotojų kapitalo atsiėmimus, pavyzdžiui, paskolų įmonės viduje ar bendrovių akcijų pardavimą. Taigi, Nyderlanduose TUI buvo neigiamas ir siekė 150 mlrd. dolerių, o Šveicarijoje irgi su minuso ženklu ir sudarė 88 mlrd. dolerių. Europos Sąjungoje šis rodiklis buvo teigiamas ir pasiekė 110 milijardų dolerių, palyginti su 373 mlrd. dolerių 2019 metais.

Atsižvelgiant į tai, verta pabrėžti, kad Kinijos duomenys, kuriais remiasi UNCTAD, neapima investicijų.