
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2020-05-08 16:44.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=30823
Per balandį dėl koronaviruso pandemijos protrūkio Amerikoje rekodiškai šoktelėjo bedarbystė, tačiau paaiškėjo, jog ji pakilo kiek mažiau nei laukta.
Darbo neturinčių asmenų dalis šioje šalyje per praėjusį mėnesį, lyginant su kovu, pašoko nuo 4,4 iki 14,7 procento, kai prognozuota, jog šoktelės dar labiau, t.y. iki vidutiniškai šešiolikos procentų.
Balandžio nedarbo lygis viršijo pokario rekordinį 10,8 procento lygį, tačiau jis neprilygo Didžiosios depresijos rekordui, kuris siekė 24,9 procento. Paskutinės finansinės krizės metu pikas buvo pasiektas 2009 metų spalį, kuomet bedarbystė sudarė dešimt procentų.
Tuo tarpu darbo vietų ne žemės ūkio sektoriuose per balandį sumažėjo net 20,5 milijonais (rekordinis kritimas), kai laukta, jog šis rodiklis sieks vidutiniškai 22 milijonus. Kovo mėnesį darbo vietų sumažėjo 870 tūkstančių, kai prieš tai skelbta, jog 701 tūkstančiu.
Vadinamoji nedarbo norma, į kurią yra įskaičiuojami ir tie darbuotojai, kurie dirba ne pilną darbo dieną, tačiau norėtų dirbti visą darbo dieną, bei tie bedarbiai, kurie norėtų dirbti, bet prarado viltį susirasti darbą ir jo aktyviai neieško, Amerikoje balandžio mėnesį, palyginus su ankstesniu, pakilo nuo 8,7 iki net 22,8 procento.
Amerikoje dalyvavimo darbo rinkoje rodiklis krito balandį nuo 62,7 iki 60,2 procento. Tai žemiausias rodiklis nuo pat 1973 metų.
Kitą vertus vidutinis valandinis atlyginimas balandį Amerikoje šoktelėjo net 4,7 procento, kai per pirmą pavasario mėnesį pakilo 0,5 procento, o laukta, jog ūgtelės vidutiniškai tik 0,4 procento. Metinis prieaugis pašoko nuo 3,3 iki 7,9 procento, o prognozuota, kad išliks toks pats. Tačiau šie skaičiai buvo iškreipti labiau dėl neproporcingo mažų atlyginimų darbuotojų praradimo iš darbo užmokesčio sąrašų, o ne dėl bet kokio spaudimo, didinančio darbuotojų atlyginimus.
Vien privačiame sektoriuje per ketvirtą šių metų mėnesį darbo vietų sumažėjo 19,52 milijonais, kai laukta, jog kris vidutiniškai 21,05 milijonais, o per kovą jų sumažėjo 842 tūkstančiais. Viešajame sektoriuje darbo neteko 980 tūkstančių žmonių, kai mėnesį prieš tai - 28 tūkstančiai.
Amerikoje fabrikai per balandį darbo vietų skaičių sumažino 1,33 milijonais, kai prognozuota, jog kris vidutiniškai 2,5 milijonais, o kovą jų sumažėjo 34 tūkstančiais.
Kaip ir reikėjo tikėtis, labiausiai nukentėjo laisvalaikio ir svetingumo sektorius, kuris neteko 7,7 milijono darbuotojų, iš kurių 5,5 milijonai buvo iš valgymo ir gėrimo įmonių. Švietimo ir sveikatos priežiūros paslaugos prarado 2,5 mln., o profesinės ir verslo bei mažmeninės prekybos paslaugos - 2,1 mln. darbuotojų. Statybų srityje darbo vietų sumažėjo 975 tūkstančiais, o transportavimo ir sandėliavimo - 584 tūkstančiais.