Verslo ir rinkų naujienos » ECB švelnina paskolų išdavimo sąlygas, imsis naujų veiksmų


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2020-04-30 14:50.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=30779


Po šiandien įvykusio Europos Centrinio banko atstovų posėdžio paaiškėjo, jog kaip ir buvo laukta, palūkanų normos nėra keičiamos, tačiau bankas švelnina paskolų išdavimo sąlygas ir imsis naujų veiksmų, siekiant paremti likvidumo sąlygas euro zonos finansų sistemoje.

Bazinė palūkanų norma, kuri jau labai ilgą laiką nekinta, ir toliau sudarys apvalų nulį procentų, ribinio skolinimosi palūkanų norma irgi nekinta ir sieks 0.25 procento, o štai už Centriniame banke komercinių bankų laikomus indėlius ir toliau bus taikoma neigiama 0.5 procento palūkanų normą.

Valdančioji taryba tikisi, kad pagrindinės ECB palūkanų normos išliks dabartinės arba žemesnės, kol infliacijos prognozės patikimai priartės iki lygio, kuris pakankamai artimas dviem procentams, bet žemiau jo, per savo prognozavimo laikotarpį, ir tokia konvergencija bus nuosekliai atspindėta infliacijos dinamikoje.

Toliau buvo palengvintos tikslinių ilgesnės trukmės refinansavimo operacijų (TLTRO III) sąlygos. Konkrečiai, Valdančioji taryba nusprendė sumažinti TLTRO III operacijų palūkanų normą laikotarpiu nuo 2020 metų birželio mėnesio iki 2021 metų birželio mėnesio iki 50 bazinių punktų žemiau vidutinės tuo pačiu laikotarpiu vyraujančios pagrindinės Eurosistemos refinansavimo operacijų palūkanų normos. Be to, sandorio šalims, kurių tinkamas grynasis skolinimas pasiekia skolinimo efektyvumo ribą, nuo 2020 metų birželio mėnesio iki 2021 metų birželio mėnesio palūkanų norma dabar bus 50 bazinių punktų mažesnė už vidutinę indėlių galimybės palūkanų normą, galiojusią tuo pačiu laikotarpiu.

Bus vykdoma nauja netikslinių ilgalaikių refinansavimo operacijų (PELTRO) serija, siekiant paremti likvidumo sąlygas euro zonos finansų sistemoje ir padėti išsaugoti sklandų pinigų rinkų funkcionavimą, užtikrinant veiksmingą likvidumo palaikymą. PELTRO sudaro septynios papildomos refinansavimo operacijos, prasidedančios 2020 metų gegužę ir baigiamos paeiliui nuo 2021 metų liepos iki rugsėjo, atsižvelgiant į užstato mažinimo priemonių trukmę. Jos bus vykdomos kaip fiksuotos palūkanų normos konkursas su visu paskirstymu, kai palūkanų norma yra 25 baziniais punktais mažesnė už pagrindinę refinansavimo operacijų vidutinę palūkanų normą, galiojančią per kiekvieną PELTRO.

Nuo kovo pabaigos buvo vykdomi pirkimai pagal Valdančiosios tarybos naują pandemijos skubių pirkimų programą (PEPP), kurios bendras paketas yra 750 milijardų eurų, siekiant palengvinti bendrą pinigų politikos poziciją ir atremti didelę monetarinės politikos riziką perdavimo mechanizmams ir euro zonos perspektyvoms, kurias sukelia koronaviruso pandemija. Šie pirkimai ir toliau bus lanksčiai vykdomi laikui bėgant, atsižvelgiant į turto klases ir pagal jurisdikcijas. Valdančioji taryba vykdys grynojo turto pirkimą pagal PEPP, kol ji nuspręs, kad koronaviruso krizės etapas pasibaigs, tačiau bet kokiu atveju iki šių metų pabaigos.

Be to, grynieji pirkimai pagal turto pirkimo programą (APP) tęsis 20 mlrd. eurų suma per mėnesį, kartu su pirkiniais pagal papildomą 120 mlrd. eurų laikinąjį paketą iki metų pabaigos. Valdančioji taryba ir toliau tikisi, kad mėnesiniai grynųjų aktyvų pirkimai pagal APP bus vykdomi tiek laiko, kiek būtina, kad būtų sustiprintas jos politikos palūkanų normų poveikis, ir jis pasibaigs prieš pat pradedant didinti pagrindines ECB palūkanų normas.

Pakartotinis investavimas lėšų iš pagal APP įsigytų vertybinių popierių, suėjus jų galiojimo terminui ir juos išpirkus, bus tęsiamas ilgą laiką nuo tos dienos, kai Valdančioji taryba pradės kelti pagrindines Europos Centrinio banko palūkanų normas, ir bet kokiu atveju tiek, kiek būtina išlaikyti palankias likvidumo sąlygas ir pakankamą monetarinį pritaikymą.

Europos Centrinio banko Valdančioji taryba yra visiškai pasirengusi padidinti PEPP dydį ir pakoreguoti jo sudėtį tiek, kiek reikia ir tęsti šią programą tiek laiko, kiek reikia. Bet kokiu atveju ji yra pasirengusi prireikus pakoreguoti visas savo priemones, kad užtikrintų, jog infliacija nuosekliai juda link nustatyto tikslo, laikydamasi savo įsipareigojimo simetrijai.