Verslo ir rinkų naujienos » Rytinė finansų rinkų apžvalga


Autorius: Swedbank, Parašyta: 2019-02-20 11:42.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=28749


Europos akcijų indeksai antradienį nebuvo linkę nutolti nuo rinkos atidarymo reikšmių. Regione buvo jaučiamas nedidelis investuotojų nerimas dėl lėtėjančios regiono ekonomikos, bei ruošiamasi savaitės pabaigoje vyksiančiam naujienų srautui iš ECB. Vokietijos DAX sesiją baigė augdamas +0,09 proc., Italijos FTSE MIB traukėsi -0,5 proc., o Stoxx Europe 600 -0,22 proc. Ženklių pokyčių vakar nefiksavo ir Amerikos indeksai (Dow Jones +0,03 proc., S&P 500 +0,15 proc.).

Britanijos FTSE 100 vakar traukėsi -0,22 proc., sekdamas vieną didžiausių per pastarąjį mėnesį šalies svaro kursų stiprėjimų. Šiandien laukiama Britanijos Premjerės T. May bei EK Prezidento J.-C. Junkerio susitikimo, kurio metu bus svarstomas Airijos pasienio klausimas ir nepaisant to, kad J.-C. Junkeris ragina nesitikėti rezultatyvių diskusijų, tvyro lūkesčiai, kad derybų metu pavyks peržiūrėti Brexit sutarties sąlygas iki tokio formato, kuris bus pateiktas Britanijos parlamentui tvirtinti vasario 27 d. vyksiančio balsavimo metu. Nepaisant šiuo metu tvyrančio rinkų optimizmo dėl galimo šiandieninių derybų rezultatyvumo, likus kiek daugiau nei mėnesiui iki kovo 29 d. kuomet D. Britanija yra įsipareigojusi atsiskirti nuo ES, vis labiau auga tikimybė, kad Britanija gali išstoti iš ES be jokio sutarimo. Reaguodamas į tai šalies Verslo Sekretorius G. Clarkas paskelbė, kad Britanijos išstojimas iš ES be sutarties būtų pražūtingas šalies pramonei, bei pabrėžė, kad tokio atsiskyrimo atveju šalis nebus spėjusi sudaryti naujų prekybinių susitarimų su tokiomis partnerėmis kaip Japonija ir Pietų Korėja. Aplinkos Sekretorius M. Gove savo ruožtu paskelbė išstojimo be sutarties atveju Britanijai bus būtina apsaugoti Britanijos ūkininkus bei išlaikyti aukštus maisto standartus, todėl šalis būtų priversta taikyti tarifus importuojamiems maisto produktams.

Ketvirtadienį ECB skelbs sausio mėnesio susitikimo protokolą, kuriame bus tikimasi rasti daugiau detalių apie centrinio banko poziciją į lėtėjančią Eurozonos ekonomiką. Pastaruoju metu pasirodžius prastiems makroekonominiams duomenims iš Italijos bei Vokietijos, iš ECB pasigirsta vis daugiau užuominų apie tai, kad yra svarstomas dar gilesnio regiono ekonomikos lėtėjimo scenarijus: apie tai vakar užsiminė ECB vice prezidentas, o kiek anksčiau panašių užuominų sulaukta iš Prancūzijos centrinio banko vadovo. Savaitės pabaigoje bus laukiama M. Draghi kalbos Italijoje, kurioje, kaip ir praėjusio susitikimo protokole bus tikimasi įžvelgti užuominų apie centrinio banko nuomonės pokyčius dėl regiono bazinių palūkanų normų: nepaisant to, kad ECB vis dar viešai reiškia lūkesčius, kad palūkanų normos didinimas gali būti įvykdytas dar šių metų vasarą, į netiesiogines užuominas reaguojanti rinka šiuo metu viliasi, kad palūkanų normos kėlimo gali būti sulaukta tik kitų metų liepą. Augant nerimui dėl regiono ekonomikos lėtėjimo, Vokietijos 10 m. obligacijų pajamingumas, kuris stabiliai juda žemyn nuo pernai metų spalio, vakarykštę prekybos sesiją baigė ties 0,105 proc. riba, žemiausia nuo 2016 m. spalio.

Šiandien naktį paskelbta, kad Japonijos eksporto apimtys sausį krito -8,4 proc., kai tuo tarpu mėnesį prieš tai šis kritimas buvo lygus -3,9 proc., o analitikai tikėjosi nuosaikesnio, -5,7 proc. apimčių mažėjimo. Prie šio, prasčiausio nuo 2016 m. rezultato prisidėjo -17 proc. siekęs eksporto apimčių kritimas į Kiniją, didžiausią Japonijos tarptautinės prekybos eksporto partnerę. Tuo tarpu šalies importo kritimas praėjusį mėnesį sudarė -0,6 proc., nors analitikai tikėjosi ženklesnio, -3,5 proc. mažėjimo, o tai paskatino pesimistiškiausias prognozes pranokusį prekybos deficito augimą iki 1,415 trln. jenų. Neabejojama, kad šie duomenys neigiamai paveiks šalies verslo nuotaikas, o neigiamą efektą dar labiau sustiprins besilaikanti nedidelė tikimybė, kad JAV gali pritaikyti importo tarifus iš Japonijos įvežamiems automobiliams, dėl kurių Japonijos ekonomikos augimas gali mažėti puse procento. Naujienos neigiamai paveikė Japonijos jenos kursą, o tuo tarpu šalies NIKKEI 225 indeksas šiandien ryte 08:02 val. fiksavo +0,42 proc. augimą. Tuo pat metu Kinijos CSI 300 indeksas fiksavo -0,35 proc. traukimąsi, o Pietų Korėjos KOSPI augo +0,105 proc.

Valiutų rinkos

EUR/GBP kursas per praėjusias 3 prekybos sesijas neteko daugiau nei 1,5 proc. savo vertės ir šiandien ryte 08:24 val. laikėsi ties 0,86848 lygiu, kuris yra vienas žemiausių per pastarąsias 4 savaites. EUR/USD kursas pastarąsias 4 sesijas nuosaikiai augo iki 1,134 lygio, nuo kurio nenutolo ir trečiadienio rytą. USD/JPY vertė šiandien ryte fiksavo +0,19 proc. augimą iki 110,84 lygio. Prekybos deryboms keliantis į Vašingtoną, USD/CNY trečią prekybos sesiją iš eilės silpnėja ir trečiadienio rytą laikėsi ties 6,725 kaina (-0,5 proc.).

Baltijos vertybinių popierių rinka

Baltijos VP rinkoje antradienį buvo sugeneruota 956 tūkst. Eur apyvarta. Vilniaus indeksas augo +0,26 proc., Rygos +0,03 proc., o Talino traukėsi -0,35 proc. Trečdalis rinkos apyvartos buvo sugeneruota „Tallinna Kaubamaja Grupp“ pozicijoje, kur akcijos kaina vakarykštės sesijos metu pokyčio neužfiksavo ir išsilaikė ties 9,02 Eur kaina.
„Novaturas“ vakar po prekybos sesijos paskelbė, kad remiantis neaudituotais duomenimis per 2018 m. bendrovės pajamos augo 29 proc. lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, tačiau grynasis bendrovės pelnas traukėsi 34 proc. lyginant su 2017 m.