
Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2008-03-14 12:18.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=2753
JAV investicinių bankų „Morgan Stanley“ ir „Goldman Sachs“ analitikai prognozuoja, kad dėl rekordinio dolerio nuosmukio prieš eurą bei kitas valiutas, centriniai bankai pirmą kartą po 13 metų pertraukos gali imtis bendrų veiksmų padidinti dolerio vertę.
JAV doleris vakar buvo pasiekęs naujas rekordines žemumas prieš eurą bei nusirito iki 12 metų žemumų prieš Japonijos jeną. Tai padidino Europos centrinio banko Jeano Claude Trichet ir Japonijos finansų ministro Fukushiro Nukaga nepasitenkinimą. JAV iždo sekretorius Henry Paulsonas vakar taip pat pasisakė už stiprų dolerį, tačiau detaliau nepaaiškino kaip tai padaryti.
Pinigų rinkos apyvarta per dieną siekia 3,2 trilijonus dolerių, o kasdieninis dolerio nuvertėjimas bei tolimesni statymai, kad doleris pigs didina didžiųjų pasaulio valstybių centrinių bankų perspektyvą dėl intervencijos, praneša naujienų agentūra „Bloomberg“.
„Mes esame ties intervencijos slenksčiu. Nors aš nemanau, kad jau pasiekta ta riba kai centriniams bankas reikia įsikišti, tačiau tai nenumaldomai artėja“, - sakė „Morgan Stanley's“ užsienio valiutų ekspertas Stephenas Jen.
Didžiųjų pasaulio kompanijų vadovams dolerio pigimas taip pat kelia didelį susirūpinimą. „Toyota“ prezidentas Katsuaki Watanabe teigė, kad stiprėjanti jena labai apsunkina kompanijos verslą. Vokietijos lėktuvų variklių gamintojos „MTU Aero Engines Holding“ taip išreiškė susirūpinimą dėl brangstančio euro, kadangi tai gali „suvalgyti“ visą kompanijos pelną šiais metais.
Pingantis doleris taip pat kelią į rekordines aukštumas ir žaliavų kainas. Naftos kaina jau buvo pasiekusi 111 dolerių už barelį.
Tačiau centrinių bankų intervencija greitu metu gali neįvykti dėl vienos priežasties. Pigus doleris mažina JAV einamosios sąskaitos deficitą bei spartina ekonomikos augimą, o brangus euras padeda kovoti su infliacija Europoje, kuri dabar yra didžiausia per 14 metų.
Dar viena tokio dolerio kritimo priežastis yra ta, kad Federalinis rezervų bankas mažina bazinę palūkanų normą, kas mažina dolerio vertę. Tuo tarpu ECB atsisako tai daryti, kas savo ruožtu stiprina eurą.