Verslo ir rinkų naujienos » Savaitė biržoje prasidėjo akcijų brangimu


Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2008-03-13 08:50.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=2736


Trumpoji savaitė Vilniaus biržoje prasidėjo akcijų kainų šuoliuku į viršų. Investuotojai teigiamai sureagavo į pranešimus, kad pasaulio centriniai bankai žada į finansų rinkas įlieti papildomo likvidumo - dėl to sužaliavo užsienio rinkų indeksai. Tuo tarpu pranešimai apie Lietuvos makroekonominę situaciją kol kas nepateikia nieko džiuginančio – pranešta, kad šių metų vasario mėnesį metinė infliacija sudarė 10,8 proc., o vidutinė metinė infliacija sudarė 6,8 procento.

Prekyba atsidarė didžiumai akcijų kursų fiksavus gan įspūdingus pokyčius, tačiau jau įpusėjus pirmai sesijos valandai jiems teko šiek tiek atsitraukti dėl smarkiai išaugusios pasiūlos. Šiuo metu daugelis rinkos dalyvių lieka atsargūs ir stengiasi fiksuoti, kad ir nedidelius, bet garantuotus kelių procentų pelnus. Nepaisant to, rinkoje kol kas išlieka teigiama krypties tendencija. Trečiadienį pabrango 16, atpigo 10 akcijų.

Smulkiųjų investuotojų aktyvumas biržoje išlieka neblogas, bet kol kas nematyti stambesnių rinkos dalyvių, kurie linkę užimti pasyvių stebėtojų vaidmenį, todėl apyvartos nėra didelės. Trečiadienį bendra akcijų apyvarta sudarė 4,58 mln. litų, o sandorių skaičius siekė 774.

Aktyviausiai buvo prekiaujama Ūkio banko (UKB1L) akcijomis. Jų apyvarta siekė 1,66 mln. litų. Akcijų kaina pasistiebė į viršų 3,75 proc. iki 4,15 lito. Banko akcijos brango rinkai laukus pranešimų apie jo vasario mėnesio pelną bei būsimus dividendus. Tiesa, bankas pakoregavo savo šių metų finansinių ataskaitų skelbimo kalendorių bei informavo, kad apie numatomą 2007 metų pelno skirstymą praneš kovo 15 dieną - šeštadienį.

Paskelbtas vasario mėnesio veiklos rezultatas yra kiek geresnis nei buvo galima tikėtis pagal sausio mėnesio pelną (5,8 mln. litų), tačiau atitiko banko metines veiklos prognozes. Per du pirmuosius šių metų mėnesius Ūkio bankas uždirbo 11,8 mln. litų grynojo pelno - 11 proc. daugiau nei analogišku praėjusių metų laikotarpiu, kuomet buvo uždirbta 10,6 mln. litų. Tuo tarpu iš viso 2008 metais Ūkio bankas planuoja uždirbti 91,5 mln. litų grynojo nekonsoliduoto pelno – taip pat 11 proc. daugiau nei 2007 metais.

Banko akcijos yra gan pigios ir likvidžios, dėl to domina daugelį investuotojų ir turėtų išlikti jų dėmesio centre ir artimiausiu metu. Be to, investuotojai šiuo metu visų pirma ieško bendrovių, kurių veiklos rezultatai geri ir, iš kurių galima tikėtis neblogų išmokų ar galimybės įsigyti papildomų akcijų su nuolaida.

„Teo LT“ (TEO1L) akcijų buvo suprekiauta už 744 tūkst. litų. Jų kaina ūgtelėjo 1,35 proc. iki 2,25 lito. Atrodo, kad bendrovės akcijų kaina kol kas įskaičiuoja tam tikrą rizikos premiją, kad įmonė šiemet gali ir neišmokėti viso nepaskirstyto pelno dividendais, todėl rinkoje nekantriai laukiama „Teo LT“ akcininkų susirinkimo nutarimo projektų, kurie turėtų įnešti daugiau aiškumo, kuria linkme ilgesniu laikotarpiu pasuks šių akcijų kursas. Tuo tarpu trumpuoju laikotarpiu galima tikėtis, kad „Teo LT“ akcijų kaina ir toliau sėkmingai svirduliuos atkartodama bendrą rinkos kryptį.

Šiaulių banko (SAB1L) akcijų kaina pakilo 1,18 proc. iki 3,42 lito. Akcijų apyvarta siekė 471 tūkst. litų. Pagrindiniu banko akcijų prekybos varikliu išlieka investuotojų laukiamos nemokamų akcijų dalybos. Rinkos dalyviams lieka nebedaug laiko įsigyti šių akcijų tam, kad galėtų pretenduoti į nemokamas akcijas, todėl artimiausiu metu gali išlikti pakankamai aktyvi jų prekyba biržoje.

„Snoras“ (SRS1L) paskelbė, kad kovo 18 dieną vyksiančiam akcininkų susirinkime numatoma svarstyti klausimą dėl 30 mln. litų skyrimo dividendų išmokėjimui. Vienai privilegijuotai akcijai numatoma skirti 1 litą, o vienai paprastajai vardinei akcijai - 0,12 lito dividendų. Pernai akcininkams buvo paskirstyti 25 mln. litų dividendų. Akcijai tenkančių dividendų dydis buvo analogiškas siūlomiems šiemet. Viena vertus, augant banko pelnui būtų logiška tikėtis ir didesnių dividendų, tenkančių vienai akcijai. Iš kitos pusės aktyvią plėtrą planuojančiam bankui gali reikėti nemažai lėšų kapitalo pakankamumui tenkinti. Be to, investuojančius į „Snoro“ akcijas, matyt, labiau domintų galimybė gauti papildomų akcijų nemokamai ar įsigyjant jų pigiau nei rinkoje, ir vargu ar jie kada nors didžiausius grąžos lūkesčius siejo būtent su dividendais. Banko akcijų perleista už 81 tūkst. litų, jų kaina palypėjo 2,92 proc. iki 3,52 lito.

Koncerno „Achemos grupė“ valdoma „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ (KJK1L) pranešė iš sukaupto paskirstytinojo pelno dividendams numatanti skirti 23 mln. litų, arba apie 1,81 lito akcijai (neatskaičius mokesčių). Pernai KLASCO akcininkai dividendams skyrė 23,75 mln. litų, arba po 1,87 lito vienai akcijai. Praėjusiais metais bendrovė uždirbo 18,885 mln. litų grynojo pelno t.y. 2,41 karto daugiau nei 2006 metais kai pelnas siekė 7,836 mln. litų. Nepaisant šiek tiek mažesnių dividendų akcijai dabartinis bendrovės akcijų dividendinis pajamingumas atrodo gana viliojančiai – 8,83 proc. Trečiadienį bendrovės akcijomis biržoje nebuvo sudarytas nei vienas sandoris.

Oficialiajame prekybos sąraše ne už ilgo akcijas listinguoti numatanti žemės ūkio bendrovė „Agrowill Group“ pranešė, kad įvykusiame įmonės akcininkų susirinkime buvo nuspręsta padidinti „Agrowill Group“ įstatinį kapitalą nuo 20 mln. iki 26,777 mln. litų, išleidžiant virš 6,777 mln. paprastųjų vardinių akcijų, o minimali išleidžiamos emisijos vienos akcijos kaina turėtų siekti 4,5 lito. Atsižvelgiant į bendrovės praėjusių metų veiklos rezultatą, „Agrowill Group“ akcijų P/E (neskaičiuojant turto pervertinimo efekto) siektų 12,3, EV/EBITDA – 15,8, P/EBITDA – 9,4, P/Bv – 1,9, P/S - 2,9, ir akcijos, vertinant pagal minimalią emisijos kainą, iš pirmo žvilgsnio atrodo pakankamai įvertintos. Kita vertus, nemažą susidomėjimą „Agrowill Group“ akcijomis gali skatinti tai, jog tai iš principo naujas sektorius biržoje, sparčią plėtrą demonstruojančios bendrovės veiklos rezultatai pastebimai gerėja, o žemės ūkio pramonės šakos reikšmingumas ateityje turėtų tik didėti. Tiesa, stambesnių investuotojų susidomėjimą įmonės akcijomis gali riboti nedidelis būsimos akcijų emisijos dydis - vos 30,499 mln. litų.

JT finansų makleris Andrius Adomkus