Verslo ir rinkų naujienos » Dešimt neįtikėtinų Saxo Bank prognozių 2018 metams


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2017-12-16 02:39.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=26460


Saxo Bank atstovai nenuvylė bei kaip ir įprasta parengė dešimt neįtikėtinų prognozių kitiems metams. Bitcoin vertės įspūdingas šuolis ir po to dar įspūdingesnis kritimas, krachas akcijų biržoje, Fed praranda nepriklausomybę, Kinija įveda naftos juanį ir daugelis kitų galimų šokiruojančių įvykių. Mes tęsiame jau tradiciją tapusį šių prognozių skelbimą einamųjų metų pabaigoje, - ar Jūs pasirengę?

Iš dešimties 2017 metų neįtikėtinų Saxo Bank prognozių dalinai išsipildė dvi, t.y. Meksikos pesas sustiprėjo dolerio atžvilgiu, tiesa, ne taip stipriai, kaip prognozuota, tuo tarpu bitcoin vertė irgi padidėjo, tačiau šiuo atveju gerokai labiau nei laukta.

Saxo Bank pagrindinis ekonomistas Steen Jakobsen atkreipia dėmesį, jog prieš metus daugelis galvojo, kad dėl sensacingos Donald Trump pergalės 2016 metų Amerikos prezidento rinkimuose, ir netikėto britų sprendimo trauktis iš Europos sąjungos, šie 2017 metai bus labai permainingi ir neramūs. Tačiau sulaukėme stebėtinai ramaus plaukimo metų, bet jis tuo pačiu įspėja, jog 2018 metais tai jau tikrai nepasikartos, tad pasirenkite kupiniems sukrėtimų metams.

Pristatome Saxo Bank neįtikėtinas prognozes 2018 metams:

1. Bitcoin kritimas

Praėjusiais metais Saxo Bank analitikai prognozavo, kad bitcoin kursas per metus gali išaugti net iki daugiau kaip dviejų tūkstančių dolerių. Jie buvo teisūs - taip pašoko, bet iki beveik aštuoniolikos tūkstančių dolerių! Kitais metais šio banko analitikai prognozuoja tolesnį itin didelį kriptovaliutų verčių svyravimą ir pokyčius.

Jų nuomone, 2018 metais bitcoin kaina viršys 60 tūkstančių dolerių lygį, o kapitalizacija arba rinkos vertė bus didesnė nei vienas trilijonas dolerių. Tokį šuolį lems šių metų gruodį prasidėjusi prekyba šios kriptovaliutos ateities sandoriais. Jie bus labai populiarūs tarp investuotojų ir fondų, kuriems lengviau prekiauti ateities sandoriais nei faktine kriptovaliuta specialiuose biržose.

Tačiau vėliau bitcoin praras savo blizgesį, nes Rusija ir Kinija pradės riboti arba netgi uždraus pas save prekybą šia nevaldoma kriptovaliuta. Po įspūdingo vertės šuolio 2018 metais, bitcoin kaina driokstels žemyn iki 1000 dolerių lygio.

2. Kinijos Tencent aplenkia Apple

Apple rinkos vertė yra didžiausia pasaulyje, daugelis taip pat mano, jog ši kompanija taps pirmąją, kurios kapitalizacija viršys magišką vieno trilijono dolerių ribą. Tuo tarpu Saxo Bank analitikai kitais metais prognozuoja tam tikrą staigmeną.

Kinija, vis dar labiausiai apgyvendinta pasaulio šalis, kurios piliečiai gali mėgautis sparčiai augančiu gyvenimo lygiu, atveria savo kapitalo rinkas, o reformos programos padeda gerinti investuotojų požiūrį. Tai ypač akivaizdu technologijų sektoriaus lyderio Tencent pasirodymo Kinijos akcijų rinkoje atveju, kurio akcijų kaina per 2017 metus pašoko net 120 procentų.

Šių metų pabaigoje Tencent atsidaro tarp penkių kompanijų, kurių akcijomis prekiaujama biržoje ir kurių rinkos vertė yra pati didžiausia pasaulyje, t.y. šios kompanijos kapitalizacija pasiekė beveik penkis šimtus milijardų dolerių, t.y. tam tikru metu ji buvo didesnė net už socialinio tinklapio Facebook rinkos vertę.

Pasak Saxo Bank analitikų, 2018 metais Tencent akcijų kaina, nepaisant jau ir taip didelio šuolio, pakils dar šimtą procentų ir paliks kitus gigantus sau už nugaros. Tai reikštų, kad Tencent pagal rinkos vertę, kuri pasieks daugiau kaip vieną trilijoną dolerių, aplenks Apple.

3. Tai jų laikas - moterys perveria stiklo lubas

Šiuo metu moterys sudaro beveik pusę visų verslo srities specialistų absolventų. Tačiau 2017 metais tik 6,4 procento Fortune 500 sąrašo kompanijų prezidentai yra moterys.

Saxo Bank analitikai prognozuoja, kad netrukus ši situacija pasikeis, bet ne todėl, kad taip būtų „teisinga”, o dėl praktinių priežasčių - moterys, išnaudojančios savo potencialą, yra paskutinis būdas veiksmingai didinti užimtumą nedidinant gyventojų skaičiaus mūsų žemo produktyvumo ir senėjančiose ekonomikose.

2018 metais padėtis dramatiškai pasikeis, o metų pabaigoje moterys užims prezidentų pareigas daugiau nei šešiasdešimtyje didelių kompanijų, kas sudarys daugiau kaip dvyliką procentų Fortune 500 sąrašo įmonių.

4. Austro-Vengrijos imperija grasina perimti Europos sąjungą

Saxo Bank analitikai kitais metais prognozuoja realų sukilimą Senajame žemyne, kur pirmą kartą nuo 1951 metų Europos politinis gravitacijos centras turi pasikeisti iš franko - vokiečių į Centrinę ir Rytų Europą. Jų nuomone, kitais metais diplomatinė įtampa tarp Vakarų ir Rytų Europos, kuri 2017 metais pasiekė labai aukštą temperatūrą, dar labiau padidės. Kaip turėtų atrodyti šis scenarijus?

Ambicingas Prancūzijos lyderis Emanuel Macron, kuris jau dabar ketina kandidatuoti į Europos prezidento pareigas, įtikina Vokietiją ir susilpnėjusią kanclerę Angela Merkel bei tris Beniliukso šalis toliau integruotis ir kurti bendrą iždą ir gynybinį biudžetą. Besipriešinantys tolesnei integracijai Vidurio ir Rytų Europos šalių lyderiai baiminasi, kad toks žingsnis gerokai sumažins jų politinę įtaką Europos sąjungoje.

Naujasis Austrijos kancleris, kuris sėkmingai suformavo OVP-FPO koalicinę vyriausybę, remdamasis Austrijos-Vengrijos imperijos istorija, nusprendžia prisijungti prie Višegrado grupės, kuri sujungia keturias labiausiai europesimistiškas Europos sąjungos šalis (išskyrus Didžiąją Britaniją,kuri išeina iš sąjungos). Jis ekonomikos ir migracijos klausimais priartėja prie populistinio Vengrijos premjero Viktoro Orban, o tai lemia Prancūzijos ir Vokietijos diplomatinį boikotą Austrijos atžvilgiu. Įtampa pasiekia savo zenitą kai Europos Komisija, kurią paragins Prancūzija, Belgija ir Vokietija, pradeda procedūrą pagal Art. 7 prieš Lenkiją dėl teisinės valstybės principų negerbimo.

Ieškodama atsvaros Prancūzijos ir Vokietijos tandemui, kuris lyderiauja Europos Sąjungoje, Austrija ir Višegrado grupė užsiima lobizmu, kad sąjunga pasuktų prostimuliacinę ir antimigracine kryptimi. Šiai stovyklai pavyksta sėkmingai suburti trylikos Europos sąjungos šalių grupę, įskaitant Italiją (dar kartą vadovaujamą Silvio Berlusconi) ir Slovėniją, sukuriant mažumą, kuri blokuoja Europos Vadovų Tarybos posėdžius.

Institucinė Europos sąjungos blokada pradeda greit neraminti finansų rinkas. Po didelio euro vertės padidėjimo G10 grupės šalių valiutų ir besivystančių valstybių valiutų atžvilgiu, iki 2018 metų pabaigos bendra valiuta sparčiai silpnėja link pariteto dolerio atžvilgiu.

5. Kinija įveda naftos juanį

Kinija yra didžiausia naftos importuotoja, o daugelis šalių išgavėjų jau yra labai patenkintos juanių sandoriais.

Atsižvelgiant į tai, kad silpnėja pasaulinė Amerikos įtaka, o be to juaniu pagrįsti žaliavų ateities sandoriai yra sėkmingi, Šanchajaus tarptautinė energetikos birža nuspręs pradėti prekybą naftos ateities sandoriais pagrįstai juaniu, ir tai pasiteisins.

Naftos juanio įvedimas į rinką lems, kad Kinijos valiuta Amerikos dolerio atžvilgiu sustiprės daugiau nei dešimt procentų, ir USD/CNY (dolerio ir juanio) kursas pirmą kart istorijoje nukris žemiau šešių juanių už dolerį.

6. Krachas biržoje

Pasaulinėms rinkoms labai gerai sekėsi 2017 metais, o tuo pačiu buvo maži svyravimai įvairiose turto klasėse.

VIX ir MOVE kintamumo indeksų nuosmukis iki žemiausio lygio istorijoje sutapo su rekordiškai didelėmis akcijų ir nekilnojamojo turto kainomis, dėl ko susidarė didelis burbulas.

Pasak Saxo Bank analitikų, sulauksime šio burbulo sprogimo, t.y. vienas iš pagrindinių Amerikos akcijų rinkos indeksų S&P 500 greitai ir įspūdingai praras dvidešimt penkis procentus savo vertės vienkartiniu judesiu, kuris primins 1987 metus.

7. Amerikos rinkėjai 2018 metų rinkimuose renkasi kairiuosius

Kintanti demografinė padėtis Jungtinėse Amerikos Valstijose, kuriose kur kas didesnę dalį turi asmenys iki trisdešimt penkerių metų amžiaus, turės lemiamą poveikį 2018 metų politikai.

Bendra kritika iš jaunesnių rinkėjų pusės Donald Trump atžvilgiu, didėjanti nelygybė, kuri ūgtelės dėl respublikonų mokesčių reformos, ir keletas naujų demokratų kandidatų, kurie nepabijos panaudoti Sanders stiliaus populizmo, lems tai, jog lapkričio rinkimuose jaunieji rinkėjai išrinks kairiuosius.

Demokratai atidės diskusijas dėl mokesčių reformos, skirs išlaidas visuomenės poreikiams. Trisdešimties metų trukmės Amerikos valstybinių obligacijų pajamingumas pakils virš penkių procentų lygio.

8. Fed praranda nepriklausomybę

Pasak Saxo Bank, respublikonai ir demokratai 2018 metais rinkimuose kovos už didesnę populistinių balsų dalį nesant visiškai jokiai biudžeto disciplinai ir mokesčių reformai, kas prives prie didžiulio pajamų sumažėjimo, kuris dar labiau padidės kartu su recesija Amerikoje.

Bloga ekonominė situacija, didesnės palūkanų normos ir aukštesnė infliacija lems, jog Fed, kalbant apie pinigų politikos formavimą, atsidurs sudėtingoje padėtyje. Amerikos Centrinis bankas taps atpirkimo ožiu, t.y. jis bus apkaltintas dėl prastų ekonominių rezultatų, neramumų obligacijų rinkoje ir nelygybės padidėjimo.

Iždo departamentas suteiks sau išskirtinius įgaliojimus ir įpareigos Centrinį banką riboti vyriausybės obligacijų pajamingumą iki 2,5 procento ilgesnės trukmės vertybinių popierių atveju, kas turės užkirsti kelia obligacijų rinkos žlugimui. Paskutinį kartą tokie veiksmai buvo pradėti įgyvendinti iškart po Antrojo pasaulinio karo.

9. Japonijos bankas priverstas atsisakyti pelningumo kreivės kontrolės

Japonijos banko politika, įskaitant pelningumo kreivės kontrolę, priklauso nuo mažų pasaulinių palūkanų normų ir pajamingumo, o 2018 metais šių veiksnių tiesiog nebus.

Kai infliacija paspartės, taip pat didės pajamingumas, dėl ko labai susilpnės jena. Galiausiai Centrinis bankas turės pasinaudoti kiekybinėmis palengvinančiomis priemonėmis, tačiau prieš tai USD/JPY kursas padidės iki šimto penkiasdešimties jenų už dolerį, po ko greitai sumažės iki šimto jenų už dolerį.

10. Politinis pavasaris Pietų Afrikoje duoda teigiamų rezultatų

Pasak Saxo Bank analitikų, 2018 metais bus stebinanti įvykių raida, t.y. Afrikoje į pietus nuo Sacharos plis demokratinių pokyčių banga. Priverstinis daugelį metų valdžiusio Zimbabvės prezidento Robert Mugabe atsistatydinimas šių metų pabaigoje sukels politinių pokyčių bangą kitose Afrikos šalyse.

Jacob Zuma neteks valdžios Pietų Afrikos respublikoje, Joseph Kabila susidurs su precedento neturinčiomis demonstracijomis Konge, kurios privers jį palikti šalį.

Tačiau pagrindinis nugalėtojas bus Pietų Afrika, nes šios šalies valiuta randas (ZAR) taps populiaria valiuta tarp besivystančių rinkų ir G3 šalių grupės valiutų atžvilgiu sustiprės net trisdešimt procentų. Pietų Afrika fiksuos didelius augimo tempus, taip pat kaip ir kaimyninės satelitinės ekonomikos.