Verslo ir rinkų naujienos » FED gali sparčiau didinti palūkanų normą


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2017-01-04 22:11.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=24620


Šiandien vakare paviešinus gruodžio mėnesį vykusio Amerikos Federalinio Rezervų banko atstovų susitikimo protokolą paaiškėjo, jog buvo diskutuojama apie galimą spartesnį bazinės palūkanų normos didinimą.

Dvi dienas trukusio susitikimo dalyviai pažymėjo, kad egzistuojančios grėsmės gali paskatinti pasirinkti kitą pinigų politikos griežtinimo taktiką nei buvo naudojama iki šiol. Anksčiau Amerikos Centrinio banko atstovai kalbėjo apie laipsnišką bazinės palūkanų normos didinimą.

Kaip didžiausia grėsmė buvo įvardinta tai, jog bedarbystė šalyje gali nukristi žemiau 4,5 procento lygio, kuris ilguoju laikotarpiu vertinamas kaip normalus lygis, na o nusileidimas žemiau jo galėtų paskatinti spartesnį infliacijos augimą. Lapkritį bedarbystė Amerikoje siekė tik 4,6 procento.

Paviešintame susitikimo protokole rašoma, kad dauguma susitikimo dalyvių pripažino egzistuojančią riziką, jog jei ir toliau išliks toks spartus bedarbystės lygio kritimas, pinigų politika gali būti griežtinama sparčiau. Kiti tuo tarpu nurodė, kad spartesnis palūkanų didinimas gali turėti didelį poveikį Amerikos Federalinio Rezervų banko balansui, kuris jau siekia 4,5 trilijonus dolerių.

Be to, buvo aptarta ir padidėjusi rizika susijusi su fiskaline politika, nes neaišku, kaip ji konkrečiai kis kai veiklą pradės naujasis Amerikos prezidentas ir jo administracija bei kokį tai turės poveikį šalies ekonomikai ir makroekonominiams rodikliams bei monetarinei politikai.

Priminsime, kad gruodžio viduryje Amerikos Centrinio banko atstovai nutarė dvidešimt penkiais baziniais punktais iki 0,5 - 0,75 procento kilstelti bazinę palūkanų normą. Tai buvo antrasis padidinimas per pastarąjį dešimtmetį. Tuo pačiu buvo pranešta, kad FED atstovai tikisi, kad per šiuos metus pinigų politika bus sugriežtinta tris kartus, kai laukta, jog kaip ir anksčiau skelbta bazinė palūkanų norma bus padidinta du kartus.