Straipsniai » Investavimo pagrindai » "Buliai" ir "meškos" – nesibaigianti kova pirmųjų naudai

Finastos sasio mėn. fondų apžvalgos tema apie tai, kur ir kada kapitalo rinkų kontekste vartojamos sąvokos „buliai“ ir „meškos“, kokiame kontekste jos tinkamos vartoti, bei su kuo neturėtų būti painiojamos.
Autorius: Finasta IV, Parašyta: 2008-02-13 09:22.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=2453


Kada į akcijų rinkas grįš "buliai"? Kada baigsis "meškų rinka"? Tokius ir panašius klausimus pastaruoju metu užduoda ne vienas investuotojas.Todėl šio mėnesio temoje norėtumėme apžvelgti, kur ir kada kapitalo rinkų kontekste vartojamos sąvokos „buliai“ ir „meškos“, kokiame kontekste jos tinkamos vartoti, bei su kuo neturėtų būti painiojamos.

Tvirtinimai, jog jau atėjo "meškų rinka", ypač sustiprėjo po „juoduoju trečiadieniu“ kai kurių jau pramintos sausio 22 dienos, kai pavienių indeksų nuosmukiai priartėjo prie įspūdingos 10 proc. ribos. Akcijų rinkas stabilizavo tik JAV Federalinio rezervo banko (FED) įsikišimas, sumažinant palūkanas net 0,75 proc. punkto.

"Bulių rinkos" sąvoka kildinama iš atakuojančio, į viršų ragus nukreipusio buliaus, puikiai iliustruojančio rinkos dalyvių nuotaikas ilgalaikio akcijų kilimo metu. Tikėdamiesi geros kapitalo grąžos, stambieji investuotojai noriai didina savo pozicijas, kai tuo tarpu likusieji skuba laiku įšokti į "bulių ekspresą".

Tačiau bulių šturmas visada turi savo pabaigą, kuri dažnai ateina kai to mažiausiai tikimasi. Rinkose prabunda iki tol ramiai žiemos miegu snaudusios "meškos". Pradedantiesiems investuotojams dažnai atrodo, jog geriausia parduoti turimas akcijas ar fondų vienetus ir į rinką grįžti tik tuomet, "kai ji pradės kilti". Mūsų nuomone, nukrypimas nuo ilgalaikės investavimo strategijos ir bandymai atspėti trumpalaikius rinkos judesius gresia tik nuostoliais.

Lapkričio mėnesio temoje jau minėjome, kad praktiškai neįmanoma nustatyti, kada, esant krizei ar stipriai korekcijai, būtų geriausias laikas pirkti ar parduoti akcijas, o bandydami spėlioti greičiausiai tik praloštume. Tas pat galioja ir bandymams pralaukti "meškų rinką" – tiksliai pasakyti, kada rinkos pradėjo ilgam ristis nuokalnėn, specialistai gali tik po kelerių metų, tačiau tendencijų pasikeitimas susidariusį skirtumą gali panaikinti greičiau nei spėtumėte įvertinti, ar tai nebuvo tik dar viena trumpalaikė korekcija.

Žinoma, dar neseniai patirtų ekstremalių vienadienių svyravimų fone kartais nelengva nugalėti emocijas bei logiškai įvertinti vykstančius procesus, o ypač kai ekspertai bei finansinė žiniasklaida dažnai keičia savo nuomonę – tai "sugrįžo buliai", tai "vėl užgriuvo meškos".

Apsišvietusiems investuotojams būtų pravartu žinoti, kad "bulių rinka" sutarta laikyti ilgalaikį, bent penkerius metus, o dažnai ir ištisus dešimtmečius besitęsiantį periodą, kai akcijų indeksai, su neišvengiamais didesniais ar mažesniais trumpalaikiais svyravimais, pastoviai kyla, o investuotojai nusiteikę optimistiškai. Meškų rinka – tai veidrodinis bulių rinkos atspindys, siejamas su pesimistinėmis nuotaikomis, ekonomine stagfliacija bei ilgalaikėmis ekonominio pobūdžio krizėmis. Tiek bulių tiek meškų rinka gali būti ilgesnė bei palikti gilesnį pėdsaką nei prieš tai buvusi.

Deja, nėra patikimų būdų nustatyti, kada esamą tendenciją pakeičia kita (buliai meškas ir atvirkščiai), tačiau laikoma, kad pagrindiniams indeksams nukritus daugiau kaip 20 proc. nuo metinių aukštumų (deja, bet tokia yra ir nūdienos realybė) susidaro prielaidos įsivyrauti meškų rinkai. Čia pat būtų tikslinga pastebėti, kad didžiausias istorijoje vienadienis nuosmukis 1987 metų spalio 19-ąją (pramintas "juoduoju pirmadieniu"), kai kuriems indeksams per porą dienų sumenkus net iki 60 proc., taip ir neprišaukė meškų rinkos, o per porą metų rinkos atsistatė į buvusius lygius. Netolimoje praeityje, 2006 pavasarį, besivystančių rinkų indeksams pasikoregavus per 20 proc., tendencijos taip pat nepasikeitė, o indeksai greitai atgavo prarastas vertes.

Investuotojams svarbu suvokti, jog nepaisant trumpalaikių svyravimų, akcijų rinkas veikia ir ilgalaikės tendencijos. Apie jas siūlome paskaityti "McKinsey" studijoje.